Garbaty Mostek wymaga remontu

Garbaty Mostek wymaga remontu

Szymon Spandowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Garbaty mostek został wybudowany sto lat temu. Od dawna wymaga pilnego remontu

Garbaty mostek został wybudowany sto lat temu. Od dawna wymaga pilnego remontu ©Grzegorz Olkowski

Kładka między ulicami Sobieskiego i Chrobrego zostanie przebudowana w ramach programu BiT-City II. Przy okazji budowy przystanku kolejowego.
Garbaty mostek został wybudowany sto lat temu. Od dawna wymaga pilnego remontu

Garbaty mostek został wybudowany sto lat temu. Od dawna wymaga pilnego remontu ©Grzegorz Olkowski

- Czy wiecie państwo, kiedy wreszcie zostanie wyremontowany Garbaty Mostek? - pyta pani Maria z Mokrego - Jakiś czas temu sporo się o tym mówiło, istniejąca kładka miała zostać odnowiona, obok miała pojawić się druga przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Nic się jednak wokół tego nie dzieje, mostek nadal jest dla wielu trudną do pokonania przeszkodą.

Zbiórka w „Nowościach”
O tym doskonale wiemy, sprawa remontu kładki nad torami jest bowiem jednym z tematów dyżurnych, wiele razy przez naszych Czytelników zgłaszanym.

Zobacz też Rusza akcja zbierania podpisów popierających budowę nowej tamy na Wiśle

Ponad dwa lata temu pojawiło się światełko w tunelu, Miejski Zarząd Dróg zaczął się przygotowywać do remontu rozpiętego nad torami betonowego łuku. W związku z tym zresztą, na prośbę magistrackich urzędników, „Nowości” zorganizowały zbiórkę archiwalnych zdjęć, które miały stać się w przyszłości wskazówkami dla projektantów. Okazało się wtedy, że mostek wcale nie został zbudowany w latach 60. ubiegłego wieku, jak uważano, ale znacznie wcześniej.

Pół wieku temu został tylko gruntownie przebudowany, tracąc przy tym przepiękne żeliwne balustrady oraz bardzo efektowne i również żeliwne łuki znajdujące się przy obu wejściach. Ozdoby te miały być przynajmniej częściowo odtworzone i tak jak zapamiętała nasza Czytelniczka, obok starej kładki miała powstać nowa, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Co się stało z tymi planami? Wygląda na to, że uległy dość poważnym zmianom. Garbatym Mostkiem nie będą się już zajmowali drogowcy, ale kolejarze.

Tak ma być
„Garbaty Mostek wymaga przebudowy - zapewnia rzeczniczka MZD Agnieszka Kobus-Pęńsko, w przesłanym do naszej redakcji mailu. - W ramach BiT City II (część kolejowa) jest planowane powstanie przystanku kolejowego Garbaty Mostek, przeznaczonego do obsługi lokalnego ruchu kolejowego. W przypadku powstania tego przystanku będzie wymagane powstanie zejścia na perony oraz przebudowa kładki pieszej nad torami z dostosowaniem jej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Obecnie jest zawarte porozumienie z PKP S.A. na realizację tego projektu. Liderem projektu jest jak w przypadku wszystkich zadań kolejowych PKP S.A”.

Ta wiadomość, biorąc pod uwagę stan wielu nieruchomości kolejowych w Toruniu, z Dworcem Wschodnim, Dworcem Miejskim oraz mostem kolejowym na czele, nie nastraja specjalnie optymistycznie. Poza tym budowa przystanku kolejowego w tym miejscu wydaje się być zadaniem dość karkołomnym.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gruszki na wierzbie

Tormiesz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kolejne gruszki na wierzbie! Przystanek PKP w tym miejscu to gigantyczne kretyństwo, abstrahując od tego gdzie go zmieścić. Trzeba po prostu wyremontować istniejący mostek i dostosować go do...rozwiń całość

Kolejne gruszki na wierzbie! Przystanek PKP w tym miejscu to gigantyczne kretyństwo, abstrahując od tego gdzie go zmieścić. Trzeba po prostu wyremontować istniejący mostek i dostosować go do potrzeb niepełnosprawnych.
A w ramach słynnego BiT City II (od lat się o nim mówi, a nic się nie dzieje) wyremontować dworce Wschodni i Miasto oraz przystanek Stawki (jedyny dziadowski na trasie do Bydgoszczy) - w tej chwili to obraz nędzy i rozpaczy.

zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo