Gardęga to rzeka wąska i długa na około 51 km. Wędrówkę wzdłuż jej brzegów polecamy wytrawnym wędrowcom.
<!** reklama right>Rzeka bierze swój początek w okolicach Czerwonej Wody w pobliżu miasta Susz. Płynie z północy na południe, lecz często w swoim biegu zmienia kierunek, klucząc to na północ to na zachód, by po kilku kilometrach zrobić obrót i ponownie ruszyć na południe.
W naszym regionie rzeka wpada do jeziora Nogat potem przepływa przez jezioro Kuchnia. Na terenie pagórków łasińskich wcina się dość głęboko tworząc często strome brzegi. W strefie tej przyjmuje sporą liczbę małych strug i cieków. Gardęga płynie w pobliżu miejscowości Nogat, Szembruk, Szembruczek, Sobótka, Rogóźno i wreszcie koło Rogóźna–Zamku wpada do Osy. Wędrówka wzdłuż Gardęgi należy do ciekawych, ale też polecić ją można tylko wytrawnym turystom.
Przed wiekami rzeczkę tę nazywano Jardęga i jako taka figuruje w starych dokumentach. Wykorzystano ją też do celów gospodarczych.
Już w 1390 r. wzmiankowany jest młyn we wsi Szembruk podległy zamkowi w Rogóźnie. W wieku XVI był już własnością prywatną, a w wiekach XVII i XVIII należał do rodziny Mortęskich.
Na wysokim wzgórzu w widłach Osy i Gardęgi znajdują się ruiny krzyżackiego zamku. Zamek powstał pod koniec XIII w. Był siedzibą komturów i starostów polskich. Po wojnach szwedzkich w XVII w. podupadł i popadał w coraz większą ruinę.
Dziś zamek jest własnością prywatną i wstęp do niego jest ograniczony.
Ograniczone jest też zwiedzanie starych ruin. Wzgórze w Rogóźnie – Zamku od 1974 r. zostało objęte ochroną. Powstał tam rezerwat przyrody o nazwie właśnie „Rogóźno – Zamek”. Rezerwat obejmuje 28, 54 hektary, a na jego terenie występują rzadkie okazy roślin i drzew.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?