Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazociąg Nord Stream 2: wielka rura, która dzieli Europę. Kto powstrzyma jej budowę?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
DPA/Associated Press/East News
Rosja zapowiada rychłe zakończenie gazociągu Nord Stream 2 i mówi, z eto czysto biznesowe przedsięwzięcia. Polska jest odmiennego zdania, to budowa, która dzieli Europę.

Wielka awantura o rurę, jak niektórzy mówią o kontrowersyjnym gazociągu Nord Stream 2, który z pominięciem krajów Europy Wschodniej ma przesyłać rocznie 55 miliardów metrów sześcien-nych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec trwa.

Stoją za tym ogromne pieniądze (koszt ocenia się na 8 mld euro), wielka polityka, w tle chęć Moskwy podzielnia krajów zachodnich, choć Rosja powtarza, że to przedsięwzięcie czysto biznesowe. Ale niedawno niemiecki prezydent. Frank-Walter Steinmeier zasugerował, że powstanie tej inwestycji może być formą rekompensaty za śmierć 20 mln Rosjan podczas II wojny światowej. Wiele krajów, w tym Polska, Ukraina, państwa nadbałtyckie protestują przeciwko wielkiej rurze, Ale nie tylko. W ostrych słowach mówił o tej inwestycji słowacki premier Robert Fico. Jego zdaniem, ta budowa jest nie tylko kwestią biznesu.

Swego czasu państwa Grupy Wyszehradzkiej ( Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) oraz Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia i Chorwacja wysłały list protestacyjny do poprzedniego szefa Komisji Europejskiej, w którym wskazano na polityczny charakter budowy. Rosja nie przejmuje się protestami i zapowiada rychłe ukończenie gazociągu. Inwestycja, zdaniem Moskwy, jest ukończona już w 95 procentach. Czy nic i nikt nie jest w stanie zatrzymać budowy? Niektórzy mówią, że cała nadzieja w fatalnej pogodzie, która mogłaby budowniczym pokrzyżować plany. Ale naprawdę przeciwnicy tego pomysłu liczą na Stany Zjednoczone.

Nord Stream 2 zły dla Polski
Dlaczego Warszawa i inne europejskie stolice sprzeciwiają się Nord Stream2 ? Aby to zrozumieć trzeba się cofnąć do roku 2006 i wydarzeń, który miały miejsce trzy lata później. Rosja,, wyłączny dostawca surowca odcięła wtedy dostawy gazu ziemnego na Ukrainę bez podania przyczyn. Europa odczuła konsekwencje, bo dostawy gazu odbywały się rurociągami przebiegającymi przez Ukrainę.

Europa zrozumiała, że musi się przed takimi praktykami bronić i zaczęła tworzyć bardziej zintegrowany, odporny i przejrzysty rynek gazu ziemnego. Moskwa nie próżnowała i szykowała sposób wzmocnienia kontroli nad dostawami gazu ziemnego do Europy i oddzieliła Ukrainę od reszty Europy. Był to Nord Stream 1, gazociąg biegnący po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec z pominięciem Europy Środkowej. Gdy go ukończono 2011 r. ogłoszono, że jest narzędziem pozwalającym dywersyfikować dostawy gazu do Europy. Naprawdę Nord Stream 1 miał sabotować bezpieczeństwo energetyczne kontynentu. I dziś, dekadę po uruchomieniu Nord Stream 1 Rosja kończy bliźniaczy gazociąg Nord Stream 2, który narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i za nic ma prawo międzynarodowe.

Ten gazociąg jest groźny dla Polski, bo umocni pozycję Gazpromu. Tłoczone dodatkowe miliardy metrów sześciennych surowca do Niemiec, nasz zachodni sąsiad nie wchłonie. Resztę prześle do innych krajów, do Czech, na Słowację i Węgry, do Rumunii, do Polski też .Zmiana kierunku do-staw gazu ze wschodniego na zachodni nic nie zmieni, ciągle będziemy kupowali gaz rosyjski, co zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu.

Rura, która dzieli Europę
Przecież to Gazprom będzie ustalał cenę gazu, ten sam gigant mógłby z sobie znanych powodów wstrzymać dostawy surowca, co przećwiczył w przeszłości, wymuszając polityczne ustępstwa od Mińska i Kijowa. Nord Stream 2 poróżni unijne kraje. Już to widać, Austrii zapowiada współpracę z Gazpromem, licząc na korzyści. Przeciwne inwestycji nie są Niemcy. Co na to Komisja Europejska? Nie powinna zgadzać się na gazociąg, bo jest to sprzeczne z zasadą, że jedna firma nie może odpowiadać za wydobycie surowca i jego dostawę. Ale Bruksela nie protestuje.
Pozostaje amerykańska reakcja. Waszyngton jest przeciwny Nord Stream 2. Po zmianie warty w Białym Domu następca Donalda Trumpa mówi podobnie, a teraz dwójka senatorów naciska na prezydenta Joe Bidena w sprawie kolejnych sankcji na gazociąg Nord Stream 2. Co ciekawe, wystąpiła demokratka Jeanne Shaheen oraz republikanin Jim Risch. Chcą, by Departament Stanu opublikował listę firm zaangażowanych w budowę, ubezpieczanie i dopuszczenie do użytku inwestycji, co pozwoliłoby je objąć sankcjami. Czekamy na współpracę z administracją prezydenta Bidena w kwestii pogrzebania tego niebezpiecznego projektu – napisali senatorowie. Ale według nieoficjalnych doniesień, w liście była wzmianka o „niemieckiej ofercie”, jaką Berlin miał złożyć Waszyngtonowi.

„Zachęta” dla Amerykanów
Media wspominają o budowie specjalnego terminalu wartego miliard euro w Niemczech, do którego mogłyby przybijać tankowce ze skroplonym gazem (LNG)) ze Stanów Zjednoczonych. Waszyngtonowi bardzo zależy na eksporcie tego surowca. Nie wiadomo, jaka będzie reakcja administracji Bidena. Zajmujący się problematyką gospodarczą niemiecki "Handelsblatt" podaje z kolei, że USA oczekują od Niemiec kompromisu w sprawie Nord Stream 2. Jednym z jego elementów mogłoby być blokowanie przesyłu gazu przez Nord Stream, gdy nastąpiłoby zmniejszenie dostaw przez Ukrainę. Wreszcie mówi się o propozycji Berlina pod adresem Kijowa by Ukraina podjęła produkcję ekologicznego wodoru dla Niemiec

Walka trwa, wiele krajów, w tym Polska i Ukraina nie składają broni. Nord Stream 2 już dostatecznie zniszczył Zachód – napisali w artykule zamieszczonym w portalu Politico ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba. Apelują o zablokowanie kontrowersyjnego projektu, a ważną rolę w tej sprawie mogą odegrać Stany Zjednoczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gazociąg Nord Stream 2: wielka rura, która dzieli Europę. Kto powstrzyma jej budowę? - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska