Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy były mąż dzwoni, wysyła esemesy, straszy i grozi... Czy to jest stalking? [ADWOKAT RADZI]

mo
adwokat Piotr Domański, Izba Adwokacka w Toruniu
adwokat Piotr Domański, Izba Adwokacka w Toruniu
Mój były mąż chce, abym przystała na bardzo niekorzystne warunki podziału naszego majątku. Robi to jednak w taki sposób, że straszy mnie i całą moją rodzinę - opisuje problem Czytelniczka. Co w tej sytuacji robić? Adwokat PIOTR DOMAŃSKI radzi.

- Były mąż straszy mnie i całą moją rodzinę, nagminnie używając wulgaryzmów, obraża i grozi. Wykonuje po co najmniej kilkanaście telefonów i smsów dziennie, pojawia się pod domem o każdej porze dnia i nocy. Co mam robić? Ja i moja rodzina czujemy się zagrożone zachowaniem tego człowieka - skarży się torunianka.

Odpowiada adwokat Piotr Domański z Torunia: - Opisana pokrótce przez Panią sytuacja odpowiada znamionom przestępstwa stalkingu, innymi słowy nękania. Zgodnie z art. 190a kodeksu karnego, kto przez uporczywe nękanie innej osoby jej najbliższej wzbudza wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Stalking i zagrożenie

Stalking polega najczęściej na podejmowaniu powtarzających się i uporczywych działań wobec innej osoby polegających np. na wysyłaniu sms-ów, głuchych telefonach, rozpowiadaniu i rozpowszechnianiu informacji z życia zawodowego i rodzinnego, publikowanie w Internecie, szantażowanie ujawnianiem tajemnic, kierowanie gróźb, śledzenie, wyczekiwanie lub tez nachodzenie w miejscu zamieszkania lub pracy.

Zwracam uwagę, iż zachowania przez Panią opisane są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą przerodzić się w czyny zagrażające zdrowiu lub życiu Pani lub osób najbliższych.

Ścigane na wniosek

Zarówno Pani, jak i członkowie rodziny powinni szukać pomocy na drodze postępowania karnego. Przestępstwo stalkingu jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego i do wszczęcia postępowania karnego konieczne będzie złożenie organom ścigania zawiadomienia o przestępstwie przez osobę pokrzywdzoną, czyli w tym przypadku przez Panią. Ewentualnie też przez innego członka rodziny, który również ma do czynienia z negatywnym zachowaniem Pani byłego męża.

Zakaz zbliżania się

Jeżeli opisane przez Panią okoliczności znajdą potwierdzenie w materiale dowodowym, w stosunku do byłego męża oprócz kary pozbawienia wolności Sąd może zastosować również środek karny w postaci zakazu kontaktowania lub zbliżania się z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem.

Co istotne, zakaz kontaktowania się lub zbliżania może zostać zastosowany już na etapie toczącego się postępowania karnego, przed jego prawomocnym zakończeniem.

Dodajmy, że z badań wynika, iż niemal 3 mln Polaków mogło mieć do czynienia ze stalkingiem. Badanie prowadził Instytut Ekspertyz Sądowych na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Co piątek porada prawnicza

W każdym piątkowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej natomiast zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wątpliwości prawnych.

Pytania można przysyłać pod adres mailowy: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska