Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dłużnik przepisał majątek, możemy skorzystać ze skargi pauliańskiej [PRWANIK RADZI]

red.
Adwokat Adam Kozioziembski Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Adam Kozioziembski Izba Adwokacka w Toruniu Fot. Grzegorz Olkowski
- W 2016 r. wygrałem sprawę sądową przeciwko firmie, od której kupiłem używane auto. Samochód miał wady, sąd przyznał mi rację, sprzedawca ma zwrócić mi pieniądze - opisuje pan Paweł.

- Niestety, nie wykonał wyroku sądu, a prowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne zostało umorzone jako bezskuteczne. Ja wiem, że właściciel firmy wraz z żoną mieszka w nowym domu. Komornik wyjaśnił mi, że ten dom nie należy do dłużnika, ponieważ w 2016 r.został przez niego darowany córce. Czy istnieje jakiś sposób na odzyskanie pieniędzy? - pyta Czytelnik.

Zobacz także: Co się dzieje w weekend w Toruniu? Przegląd atrakcji [GALERIA]

Odpowiada adwokat Adam Kozioziembski: - Opisana sytuacja wskazuje na konieczność wytoczenie tzw. skargi pauliańskiej. Jest to instytucja unormowana w 527-534 KC i w założeniu ma ona zapobiegać skutkom uszczuplania przez dłużników swoich majątków.
Ze skargi może skorzystać wierzyciel, któremu przysługuje wobec dłużnika szeroko rozumiana wierzytelność pieniężna. Czynność prawna, której dotyczyć ma skarga dokonana przez dłużnika, może być zarówno czynnością dwustronną, jak i jednostronną. W każdym jednak przypadku musi być ona dokonana z pokrzywdzeniem wierzyciela, tzn. w wyniku takiej czynności dłużnik doprowadza się do stanu niewypłacalności w stopniu wyższym, niż przed dokonaniem czynności.

Przesłanką niezbędną do uwzględnienia przez sąd skargi jest wykazanie, że dłużnik działał ze świadomością, że czynność taka pokrzywdzi wierzyciela, czyli uniemożliwi bądź też utrudni jego zaspokojenie. Kolejną przesłanką skorzystania ze skargi jest uzyskanie przez osobę trzecią korzyści majątkowej wskutek czynności dłużnika. W związku z tą korzyścią uszczupla się majątek dłużnika, a to z kolei powoduje jego niewypłacalność.

W tym roku choinka „Nowości” stanie w ostatni piątek listopada. Wcześnie? Trochę tak, ale magistrat już szykuje różne świąteczne atrakcje na Rynku Staromiejskim, choinki więc tam nie mogło zabraknąć.Zobacz też:Zobaczcie zdjęcia pięknych policjantek pracujących w regionieJak zwykle przyjedzie ona z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ u zaprzyjaźnionych leśników zaszły zmiany. Nadleśniczy Mieczysław Kolański udał się na emeryturę, a stery przejął od niego Robert Paciorek. Nowy gospodarz nadleśnictwa pracował wcześniej w Toruniu, więc o nas nie zapomniał. Zarządził poszukiwania świątecznego drzewa. Konkurs piękności wygrała choinka z leśnictwa Cieszyny. Która to już? Trudno nam policzyć, leśniczy Hubert Mazurek, który ją znalazł, również gubi się w rachunkach. Za to jak zwykle zasypał nas ciekawostkami na temat lasu, którym się opiekuje. Choinka rośnie nad brzegiem rzeki Kujawki, przy ruinach starego młyna, obok kapliczki, która ma co najmniej sto lat…Zobacz także: Otwarcie nowego Lidla w PlaziePierwsza choinka „Nowości” stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim w 1988 roku. 30 listopada czeka nas więc jubileusz...Zobacz również:Ślubowanie nowych radnych i prezydenta ToruniaNowosciTorun

Wybraliśmy choinkę "Nowości", która stanie na Rynku Staromie...

Aby było możliwe skorzystanie ze skargi po stronie osoby trzeciej musi wystąpić wiedza o pokrzywdzeniu wierzyciela lub możliwość zdobycia takiej wiedzy przy zachowaniu należytej staranności. Art. 527 § 3 KC wprowadza także domniemanie, że osoba będąca w bliskim stosunku z dłużnikiem wiedziała, że ten działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela. Jeśli natomiast wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, wierzyciel może skorzystać ze skargi pauliańskiej chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć o działaniu dłużnika.

Skutkiem orzeczenia przez sąd bezskuteczności czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z osobą trzecią jest możliwość zaspokojenia się przez wierzyciela z praw lub przedmiotów należących obecnie do osoby trzeciej. Wierzyciel może realizować swoje uprawnienie z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami, a więc takimi, którzy nie uzyskali ochrony pauliańskiej.

Zobacz także: Ile zarabiają toruńscy nauczyciele? Sprawdziliśmy!


 Od kilku lat Czytelnicy „Nowości” znajdują rubrykę z poradą prawną. W niej natomiast - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące różnych sfer życia.

Pytania można przesyłać na adres mailowy: [email protected].

Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu. - Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adwokat Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Polecamy:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska