Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dłużnik się opiera, wystawiamy wezwanie do zapłaty [PRAWNIK RADZI]

red
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
- Wezwanie do zapłaty to podstawowe narzędzie, które jest wykorzystywane do podejmowania działań windykacyjnych wobec dłużników. Od jego treści zależy skuteczność dochodzenia roszczenia - mówi adwokat Mariusz Lewandowski z Izby Adwokackiej w Toruniu.

Wydaje się, że wezwanie do zapłaty jest prostym pismem, do którego przygotowania nie jest potrzebna wiedza prawnicza ani doświadczenie. Nic bardziej błędnego. Jest to pismo o formalnym charakterze, którego braki, niedokładność, a tym bardziej nieprawidłowość może rzutować na dalszy bieg windykacji, nie wykluczając pogorszenia sytuacji wierzyciela w procesie o zapłatę.

Dobrze, gdy znamy PESEL
- Warto pokrótce przybliżyć, jakie elementy winno zawierać modelowe wezwanie do zapłaty. Ważne jest dokładne oznaczenie dłużnika, z jego pełnymi personaliami - podkreśla adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia.

Ważne jest, jeżeli znamy PESEL dłużnika, który jest unikalnym numerem dla każdego i pozwala na jednoznaczną identyfikację. Kolejno ważny jest adres do wysyłki. Należy podać dokładny adres, albowiem jakakolwiek omyłka w tym zakresie może przedłużać postępowanie windykacyjne, jak i szkodzić w inny sposób, np. poprzez brak możliwości naliczenia odsetek za ten okres.

**

Czytaj też: Podwyższyli mu alimenty przez 500 plus**

Ponadto w wezwaniu należy dokładnie określić wierzyciela podając jego pełne dane.

Dokładnie o długu
- Istotne jest również precyzyjne oznaczenie wierzytelności kwotowe i słowne z wyszczególnieniem należności głównej oraz odsetek. Najlepiej poprzez wskazanie, od jakiej kwoty i od jakiej daty będą naliczane - podkreśla adwokat Mariusz Lewandowski.

Celowe i zasadne jest też doprecyzowanie w treści wezwania, z jakiego tytułu zaległość dłużnika wynika.

W treści wezwania koniecznie należy wskazać termin zapłaty. Może być oznaczony w dniach - na przykład „5 dni od doręczenia pisma” - albo poprzez oznaczenie konkretnego dnia w przyszłości - np. „nie później niż do dnia 30 marca” - oraz sposób zapłaty. Koniecznie, rzecz jasna, z podaniem nazwy banku oraz numeru rachunku bankowego z oznaczeniem, dla kogo ten rachunek bankowy jest prowadzony.

Jak zmotywować?
- Dla silniejszego efektu motywacyjnego po stronie dłużnika warto podkreślić w wezwaniu, że brak terminowej zapłaty będzie wiązał się ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego, co będzie wiązało się z obciążeniem dłużnika kosztami postępowania sądowego - radzi adwokat.

W sytuacji, gdy reprezentuje wierzyciela profesjonalny pełnomocnik, do wezwania winno być dołączone pełnomocnictwo do reprezentacji w postępowaniu o zapłatę. Warto pamiętać, że już sama forma dostarczenia wezwania do zapłaty w postaci listu poleconego wzbudza u dłużnika większy niepokój niż przekaz pocztą elektroniczną.

NowosciTorun

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska