Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gdy dorosłe dziecko wyprowadza się z naszego mieszkania i nie wraca...

red
Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu
Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu Jacek Smarz
- Mój pełnoletni syn wyprowadził się z mojego mieszkania, zabierając swoje rzeczy. Teraz mieszka z dziewczyną i zapowiedział, że nie wróci. Czy mogę go wymeldować? - pyta Czytelniczka.

[break]
- Opuszczenie miejsca pobytu stałego (opuszczenie lokalu) musi mieć charakter dobrowolny, by można było dokonać wymeldowania - mówi Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.

- Przy ustalaniu zamiaru opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu znaczenie będzie mieć sposób jego opuszczenia, koncentracja interesów życiowych w danym miejscu, a także obiektywna możliwość realizacji woli przebywania w nim.

Nieprzebywanie w lokalu może być przecież efektem konfliktu rodzinnego, który może uniemożliwiać wspólne zamieszkiwanie. Rezygnacja z przebywania w określonym lokalu może nastąpić w sposób wyraźny - poprzez złożenie oświadczenia woli, ale także w sposób domniemany - poprzez zachowanie, które nie wyraża woli stałego przebywania w miejscu, w którym dotychczas koncentrowały się sprawy życiowe danej osoby.

W konsekwencji każda sprawa meldunkowa wymaga indywidualnego podejścia do okoliczności związanych z opuszczeniem lokalu i działaniami podejmowanymi przez zainteresowanego po jego opuszczeniu (np. próbą powrotu do lokalu).

Właściciel dla ochrony swoich prywatnych interesów może inicjować postępowanie w sprawie o wymeldowanie, składając odpowiedni wniosek do organu ewidencji ludności. Właściciel lokalu lub osoba dysponująca tytułem prawnym do lokalu jest stroną w postępowaniu administracyjnym o zameldowanie lub wymeldowanie.

Termin załatwienia sprawy wynosi miesiąc, a w sprawach szczególnie skomplikowanych dwa miesiące. Termin ten może zostać przedłużony, jednakże organ obowiązany jest takim przypadku zawiadomić strony o niezałatwieniu sprawy w terminie i wyznaczeniu nowego terminu jej załatwienia. Wydanie przez organ orzeczenia o wymeldowaniu danej osoby z pobytu stałego winno być poprzedzone postępowaniem dowodowym.

Dopiero po jednoznacznym ustaleniu, czy uczestnik postępowania ma zamiar (wolę) przebywania na stałe w innym lokalu, będzie możliwe stwierdzenie przesłanek, które umożliwią wydanie decyzji o wymeldowaniu. Decyzja o wymeldowaniu potwierdza jedynie, iż osoba wymeldowana opuściła miejsce dotychczasowego pobytu bez dopełnienia obowiązku meldunkowego. Od decyzji wydanej przez organ ewidencji ludności stronom postępowania przysługuje prawo złożenia odwołania w terminie 14 dni od daty doręczenia tej decyzji. Odwołanie jest zwolnione od opłaty skarbowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska