Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy jeden z rodziców jest za granicą. Jak wygląda rozwód, sprawa o alimenty i opiekę nad dzieckiem? Co mówi prawo?

red
Adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia
Adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia Sławomir Kowalski
- Mieszkam z córką za granicą, rozstałam się z mężem. Żyjemy obecnie w separacji faktycznej, mąż mieszka w Polsce. Chciałabym rozwieść się i uzyskać alimenty na córkę - opisuje pani Anna. Jak wygląda rozwód, sprawa o alimenty i opiekę nad dzieckiem w przypadku, gdy jedne z rodziców jest zagranicą?

Pani Anna poza Polską mieszka już kilka lat. Jej córka to osoba małoletnia. Chciałaby nie tylko rozwodu i alimentów, ale ustalenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej przez siebie i męża oraz uregulowania zakresu i formy kontaktów ojca z córką.

- Jaki sąd będzie właściwy do złożenia pozwu? Czy wszystkie te sprawy mogę poddać pod rozstrzygnięcie sądowi w Polsce w ramach jednej sprawy? - pyta pani Anna.

Odpowiedzi udziela adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia.

- O ile w sytuacji, gdy oboje rodzice wraz z dzieckiem zamieszkują na stałe w Polsce, wszystkie te sprawy rozpozna i rozstrzygnie Sąd Okręgowy, właściwy dla ostatniego miejsca wspólnego zamieszkania małżonków, o tyle w tej sytuacji jest inaczej - podkreśla adwokat. Gdy jeden z rodziców zamieszkuje zagranicą będzie zachodziła konieczność ustalenia przez sąd tzw. jurysdykcji krajowej.

Jak wygląda rozwód, gdy jeden z rodziców jest zagranicą? Sprawa o alimenty i opiekę nad dzieckiem

W sprawach rodzinnych kształtuje się ona następująco. W sprawach rozwodowych właściwy do rozstrzygnięcia sprawy jest Sąd Okręgowy, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. W sprawach okołorozwodowych (alimenty, władza rodzicielska i kontakty), sąd polski nie będzie miał jurysdykcji i w razie złożenia wniosku w tych zagadnieniach, sąd taki wniosek odrzuci. Wówczas koniecznym jest poddanie tych spraw do rozpoznania i rozstrzygnięcia przez organy wymiaru sprawiedliwości kraju, w którym małżonek zamieszkuje razem z dzieckiem.

Zobacz także: Jak dobrze znasz lata 70.? Sprawdź!

Powyższe rozwiązanie podyktowane jest względami celowościowymi. W sytuacji, gdy małżonek z dzieckiem zamieszkuje za granicą, to organy zagraniczne mogą w bardzie skuteczny sposób chociażby prowadzić windykację alimentów, sprawdzić sytuację majątkową tzw. „alimenciarza”, sprawdzić sytuację w rodzinie poprzez organy pomocy społecznej czy kuratora. Również gdy dziecko uczęszcza do szkoły zagranicznej możliwy jest bezpośredni kontakt sądu rodzinnego z placówką szkolną. Powyższe możliwości organów zagranicznych, jak i codzienny kontakt z małżonkiem i dzieckiem legitymują organy zagraniczne do efektywnego rozpoznania i rozstrzygnięcia opisanych spraw. Co znamienne, takie sprawy ponownie trafią pod jurysdykcję sądów polskich w razie powrotu „na stałe” rodzica z dzieckiem do Polski.

Alimenty, opieka nad dzieckiem, rozwód, gdy jeden z rodziców jest zagranicą

- Warto dodać, że dla jurysdykcji sądów polskich do orzekania w sprawach rodzinnych nie ma żadnego znaczenia miejsca zamieszkania rodzica, z którym dziecko na stałe nie mieszka, czyli rodzica, który nie jest tak zwanym „wiodącym opiekunem” - kończy adwokat Mariusz Lewandowski.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska