Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy ojciec porzucił dziecko i nie łoży na nie, można ograniczyć mu władzę

red
123rf
Mam 9-letnią córkę. Z ojcem dziecka nie mam kontaktu już od czasu ciąży. Wyjechał za granicę i przebywa tam cały czas. Nigdy nie zainteresował się dzieckiem, nawet go nie widział - opisuje pani Edyta. Sprawę wyjaśnia adwokat Piotr Domański z Torunia.

- Po urodzeniu dziecka złożyłam pozew o alimenty, których i tak nie płacił. Chciałabym pozbawić ojca biologicznego władzy rodzicielskiej. Czy jest to w ogóle możliwe? - pyta Czytelniczka.

Sprawę wyjaśnia adwokat Piotr Domański z Torunia.

- Opisana przez Panią sytuacja nie jest, niestety, przypadkiem odosobnionym. Do pozbawienia władzy rodzicielskiej może dojść w wyniku złożenia wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Sądem właściwym miejscowo jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka, albo też - sąd miejsca pobytu dziecka.

Czytaj też: Tak wygląda Monopoly Toruń

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 111§1 przewiduje możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej. Stanowi on, iż w sytuacji jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców. Wystąpienie jednej z tych trzech przesłanek stanowi podstawę pozbawienia rodziców lub też jednego z rodziców władzy rodzicielskiej. Brzmienie art. 111§1 k.r.o. wskazuje, że sąd opiekuńczy „z urzędu” pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej w razie wystąpienia jednej ze wskazanych przesłanek.

Wydaje się, iż w pokrótce opisanej przez Panią sytuacji występują dwie przesłanki tj. trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej (przebywanie za granicą z zamiarem stałego pobytu), a także zaniedbywanie obowiązków względem dziecka w sposób rażący (uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka i brak zainteresowania dzieckiem od momentu urodzenia, nieuczestniczenie w procesie wychowawczym).

Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie ma prawa uczestniczyć w wychowaniu dziecka, zarządzać jego majątkiem, występować w jego imieniu, decydować, np. o miejscu zamieszkania dziecka, wyborze szkoły, wyjazdach itp.

Przeczytaj również: Rower miejski Nextbike w Toruniu?

Co istotne, pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania wszelkich więzów między rodzicami a dziećmi. W szczególności rodzice nie tracą prawa do osobistej styczności z dzieckiem, ponieważ prawo to nie jest elementem władzy rodzicielskiej, chyba że sąd opiekuńczy na podstawie art. 1133 krio zakaże osobistej styczności z dzieckiem, Ponadto, w dalszym ciągu istnieje obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci, a także nie zmieniają się reguły dziedziczenia i nie ustają więzy wynikające ze stosunku pokrewieństwa.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska