Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie rodzice mogą szukać pomocy, gdy ich maluch słabo mówi

Justyna Wojciechowska-Narloch
Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Zespole Szkół nr 6. Na zdjęciu: prowadzące zajęcia Justyna Kostecka i Joanna Rzymyszkiewicz oraz ich podopieczna Kinga Warczachowska
Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Zespole Szkół nr 6. Na zdjęciu: prowadzące zajęcia Justyna Kostecka i Joanna Rzymyszkiewicz oraz ich podopieczna Kinga Warczachowska Sławomir Kowalski
Nikogo nie trzeba przekonywać, że im szybciej dostrzeże się dziecięcy problem i zacznie z nim walczyć, tym większe szanse na sukces. Takie wsparcie rodzicom i ich maluchom oferuje Zespół Szkół nr 6.

Już dziewiąty rok w placówce na Rubinkowie prowadzone są zajęcia ze wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w skrócie „wwrd”. To propozycja profesjonalnej pomocy dla maluchów od urodzenia do osiągnięcia przez nie dojrzałości szkolnej.
[break]

Warunkiem przyjęcia jest opinia wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Indywidualnie i darmowo

- Bywa tak, że rodzice czują, że coś z ich dzieckiem jest nie tak. Nie potrafią jednak problemu nazwać, nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Niestety, nie zawsze lekarze pediatrzy, którzy mają z maluchami najczęstszy kontakt, podpowiadają rodzicom, co powinni robić - mówi Joanna Rzymyszkiewicz, logopedka i jedna z prowadzących „wwrd” w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Dziewulskiego 41c. - My jesteśmy od tego, żeby pomagać. I to nie tylko dziecku w przezwyciężeniu jego trudności i ograniczeń, ale również całej rodzinie. Problem jedynie w tym, że nie wszyscy wiedzą, co oferujemy.

Z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w „szóstce” korzystają wcześniaki, maluchy z wadami wrodzonymi (m.in. układu nerwowego), autystycy, dzieci z Zespołem Downa czy Turnera oraz takie, które mają problemy z zachowaniem, widzeniem, słuchem i mową. Pracują z nimi psycholog, pedagog specjalny, logopeda, neurologopeda, surdologopeda, fizjoterapeuta oraz rehabilitant.

W ramach „wwrd” stosowanych jest wiele nowoczesnych i sprawdzonych metod terapii. Są wśród nich integracja sensoryczna, metoda Weroniki Sherborne, metoda Marii Montessori, trening uwagi słuchowej Tomatisa. I co najważniejsze, rodzice za nic nie płacą.

Muszą posiadać wspomnianą już wcześniej opinię z poradni i zgłosić się do ZS nr 6. Po mniej więcej dwóch tygodniach powinny rozpocząć się zajęcia.

To, co w przypadku choroby, niepełnosprawności czy jakiejkolwiek „inności” dziecka szczególnie jest ważne dla rodziców, to fachowe wsparcie. I na to mogą oni liczyć w szkole przy ul. Dziewulskiego.

Fachowa pomoc

Specjaliści uczą rodziców nie tylko, jak komunikować się z własnym maluchem, ale również organizują warsztaty i spotkania z udziałem np. neurologa czy ortodonty.

- Staramy się tłumaczyć wszystko, co rodziców niepokoi. Bywa, że na nasze spotkania przychodzą całe rodziny, nawet babcie czy rodzeństwo. Chcą zrozumieć problem chorego czy zaburzonego dziecka - dodaje Joanna Rzymyszkiewicz. - Ważne jest również to, że sami rodzice umieją się skutecznie wspierać. Podczas zwykłych rozmów w korytarzu wymieniają się spostrzeżeniami, udzielają sobie rad. To naprawdę pomaga.

Na koniec trzeba dodać, że zajęcia „wwrd” prowadzone są także w innych toruńskich placówkach oświatowych.

Gdzie szukać pomocy?

Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka prowadzi m.in. Zespół Szkół nr 6 przy ul. Dziewulskiego 41c w Toruniu:
- nr telefonu: 56 650-80-30 lub 650-80-17
- strona internetowa: www.zs6torun.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska