Gdzie się kąpać w okolicach Torunia? Podpowiadamy...

Gdzie się kąpać w okolicach Torunia? Podpowiadamy [KĄPIELISKA, PLAŻE]

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Na plaży w zalesiu nad jeziorem Chełmżyńskim już wczoraj panował spory ruch

Na plaży w zalesiu nad jeziorem Chełmżyńskim już wczoraj panował spory ruch ©Jacek Smarz

Wypożyczalnie sprzętu pływającego, punkty gastronomiczne, ratownicy... Położone nad jeziorami cele zmęczonych upałem mieszkańców Torunia czekają.
Na plaży w zalesiu nad jeziorem Chełmżyńskim już wczoraj panował spory ruch

Na plaży w zalesiu nad jeziorem Chełmżyńskim już wczoraj panował spory ruch ©Jacek Smarz

[break]
Dziś termometry mogą w Toruniu pokazać 35 stopni Celsjusza. Na samą myśl o tym robi się duszno i gorąco, dlatego ten kto może sobie pozwolić na wyjazd, dobrze zrobi ruszając za miasto - najlepiej gdzieś nad wodę. W miejscach, w których torunianie najchętniej zażywają wodnych oraz słonecznych kąpieli, właśnie rozpoczyna się sezon. Podobnie jak w ubiegłych latach, na terenie powiatu oficjalnie mamy do wyboru jedno kąpielisko oraz trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli.


- Woda została tam przebadana jeszcze przed otwarciem - mówi Joanna Biowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu. - Tradycyjnie przypominamy, że badamy ją tylko w tych czterech miejscach.

Gdzie indziej amatorzy kąpieli w jeziorach, będą pływali w nich na własne ryzyko.

Pierwszym z miejsc przebadanych przez sanepid jest jedyne kąpielisko w okolicy, czyli Kamionki Małe. Ruch panuje tu już od niedzieli, główny najazd plażowiczów spodziewany jest jednak w sobotę. Tak jak w poprzednich latach, wstęp na plażę kosztuje sześć złotych, czym nie muszą się przejmować dzieci do lat siedmiu, które mogą się plażować za darmo.

Ratownik na wagę złota


Pomost został przed rozpoczęciem sezonu odświeżony i zabezpieczony. W dni powszednie nad bezpieczeństwem kąpiących będzie w Kamionkach czuwało trzech, czterech ratowników, w weekendy ich liczba zostanie zwiększona do czterech, pięciu.

- Z ratownikami jest ciężko - przyznaje Zbigniew Kowalski, doglądający kąpieliska. - Radzimy sobie jednak z tym jak możemy.

Ratownicy na ogół wybierają pracę w zagranicznych kurortach. Tam czekają na nich lepsze zarobki i na ogół również - warunki pracy.

Kąpielisko w Kamionkach na szczęście jest pod kontrolą. Poza ratownikami, na zalew gości czekają również wypożyczalnie sprzętu pływającego. Za godzinę pływania po jeziorze rowerem wodnym trzeba zapłacić 15, 20 złotych. Godzina wiosłowania w kajaku kosztuje 10 złotych. Rezerwy zużytej przy tym energii można uzupełnić w działających na brzegu punktach gastronomicznych, które oferują na ogół zapiekanki, frytki oraz różnego rodzaju napoje.

Plaża w Kamionkach jest czynna od godz. 10 do 18. Z Torunia można się na nią dostać samochodem, należy się wtedy jednak liczyć z dodatkowymi wydatkami. Godzina postoju na parkingu kosztuje trzy złote, za cały dzień płaci się 10 złotych. Plażowicze mogą jeszcze wybrać podróż pociągiem, lub autobusem miejskim specjalnej linii 62, której pojazdy zaczęły kursować właśnie dzisiaj. Wakacyjne autobusy do Kamionek będą wyruszały każdego dnia do 31 sierpnia z przystanku przy ul. Odrodzenia o godz. 9, 10, 11, 15.30, 16.30 i 17.30. Na tej trasie nie obowiązują bilety miesięczne. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 2,80 zł, a ulgowy - 1,40 zł. Do Kamionek można również za darmo dojechać rowerem, korzystając ze specjalnie w tym celu wybudowanej trasy.

Chełmża zostaje w cieniu


Przepisy mówią jasno, co może być kąpieliskiem, a co miejscem wykorzystywanym do kąpieli. Nie oznacza to jednak, że to drugie musi być punktem gorzej zorganizowanym od pierwszego. Plaża miejska w Chełmży nie ustępuje w niczym Kamionkom, a jako miejsce rozrywek wodnych, nawet je przewyższa. Pomimo tego od lat oficjalnym kąpieliskiem nie jest. Chociaż dojazd do Chełmży nie stwarza problemów, na tutejszej plaży torunianie pojawiają się stosunkowo rzadko. Wolą Kamionki, nawet jeśli panuje tam ścisk. Gdyby ktoś chciał się jednak przekonać o tym, jak się wypoczywa nad jeziorem w Chełmży, może to zrobić latem między godz. 10 i 18. Wtedy plaża jest otwarta i kontrolowana przez ratownika.

Pozostałe miejsca kąpielowe na terenie powiatu toruńskiego znajdują się w Zalesiu nad jeziorem Chełmżyńskim oraz w Osieku nad Wisłą. Oba są już przygotowane do sezonu. Wczoraj w Zalesiu ruch panował większy niż w Kamionkach. Plaża w Osieku na tym tle wypada nieco skromnie.

Na basenie


Wody dla ochłody można też szukać w samym Toruniu, chociaż warunki pod tym względem są gorsze niż jeszcze kilka lat temu, kiedy doskonałym lekarstwem na letnie upały była wizyta na „Wodniku”. Po tamtym kąpielisku zostało tylko wspomnienie.

Dawne czasy, kiedy w Toruniu działały trzy odkryte pływalnie, można wspominać chłodząc się w brodzikach sezonowych na Skarpie. Uczniowie toruńskich szkół mogą to robić w wybrane dni za darmo. Ważna legitymacja szkolna otworzy również przed nimi drzwi krytych basenów. W lipcu we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 10 do 15 dostępne będą baseny przy Zespole Szkół Nr 8 (ul. Łyskowskiego 28) oraz III Liceum Ogólnokształcącym (ul. Raszei 1), a także basen MOSiR przy ul. Bażyńskich 9/17. W sierpniu we wszystkie dni tygodnia w godz. od 10 do 15 dostępne będą baseny przy Zespole Szkół Nr 24 (ul. Ogrodowa 3/5) oraz Szkole Podstawowej nr 32 (ul. Kos. Kościuszkowskich 11), a także basen Mini Aquapark przy ul. Hallera 79. Z otwartych basenów na Skarpie uczniowie będą mogli korzystać za darmo od 30 czerwca do 30 sierpnia w każdy wtorek i czwartek w godz. od 10-18.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CB+CW+CG+CIN+itd.=anty CT (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Proponuję wsi "kochana" kąpać się w kałużach!!!CW 12345 tez ma wylane na krzyżackie nasienie,które też wdepczemy w ziemię!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

H. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Proponuję torunianom zażyć ochłody
w fontannie w Piernikowym Miasteczku. Pan Fiderewicz " stworzył" kolejne "mokre" cudo na Starówce, które nie działa. Lubi facet fontanny i...tyle! Góra urodziła...rozwiń całość

Proponuję torunianom zażyć ochłody
w fontannie w Piernikowym Miasteczku. Pan Fiderewicz " stworzył" kolejne "mokre" cudo na Starówce, które nie działa. Lubi facet fontanny i...tyle! Góra urodziła mysz! Ach, jakie to przykre!!!! zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mamy takie władze że co najwyżej postawią kolejne fontanny może jakieś hale koncertowe itd. ale basenu w Toruniu z prawdziwego zdarzenia nie będzie. Przecież towarzysz Zaleski nie korzysta to po co...rozwiń całość

Mamy takie władze że co najwyżej postawią kolejne fontanny może jakieś hale koncertowe itd. ale basenu w Toruniu z prawdziwego zdarzenia nie będzie. Przecież towarzysz Zaleski nie korzysta to po co budować. A wiec... WSZYSCY NA FONTANNĘ!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo