Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie stanie tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych?

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Czwartkową sesję Rady Miasta zdominowała historia i jej pomniki. Głośno było też o śmieciach i hałasie

<!** Image 3 align=none alt="Image 211959" sub="Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Torunia najgłośniej było o historii
[Fot. Jacek Smarz]">

Tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym stanie w proponowanej przez prezydenta lokalizacji, a nie w miejscu upamiętniającym wcześniej Juliana Nowickiego. Bez przepychanek jednak się nie obyło.

Stanowiska wszystkich klubów radnych były znane w zasadzie na kilka dni przed sesją, a jednak pomnik Żołnierzy Wyklętych zdominował dyskusję podczas wczorajszych obrad. Początkowo miał on stanąć w miejscu po przeniesionej tablicy Juliana Nowickiego, toruńskiego komunisty, który został zastrzelony podczas jednej z demonstracji robotników w 1936 roku. Z tego powodu największe emocje związane z tą lokalizacją towarzyszyły środowiskom lewicowym, z klubem radnych SLD na czele.<!** reklama>

SLD umywa ręce

- To niegodziwość próbować umieścić tablicę na wcześniejszym miejscu upamiętnienia działacza, który zginął w walce o prawa pracowników i zastępować go tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych - mówi Tomasz Kruszyński, radny SLD. - Sam IPN przyznał, że wśród nich były osoby bardzo kontrowersyjne, które miały na rękach krew. Zabijali cywilów, kobiety i dzieci. Julian Nowicki krwi na rękach nie miał.

Radnemu SLD wtórował nieoczekiwanie Sławomir Kruszkowski z Czasu Gospodarzy, który przytoczył historię działalności wśród Wyklętych Józefa Kurasia „Ognia”, jednego z dowódców oddziałów antykomunistycznego podziemia. Miał on się m.in. dopuścić morderstw, rozbojów oraz gwałtów. Na wszystkie zarzuty odpowiadał prof. Wojciech Polak - historyk, wykładowca UMK, a przede wszystkim inicjator upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.

- Byłoby świetnie, gdyby można było walczyć o wielkie rzeczy i nikogo nie zabijać, a, niestety, wojna ma to do siebie. Z drugiej strony, jeżeli celem tej walki jest wolność i niepodległość, to pomimo tego, że dzieją się rzeczy straszne, ta wojna jest rzeczą dopuszczalną. Nie powiem, że to wszystko się odbywało w aksamitnych rękawiczkach - przyznał prof. Polak.

Ostatecznie radni opowiedzieli się w większości za postawieniem pomnika na placu przy al. Solidarności, w pobliżu Muzeum Etnograficznego. Co ciekawe, SLD wstrzymało się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciw.

Przed śmieciową rewolucja

Kontrowersje towarzyszyły też prezentacji aktualnego etapu przygotowań do śmieciowej rewolucji. Nadal trwa przyjmowanie deklaracji w sprawie opłat za wywóz śmieci. Do tej pory brakuje dwóch tysięcy formularzy. Wiadomo za to, że wywozem odpadów zajmie się MPO. Decyzja w tej sprawie zapadła w środę, wkrótce podpisanie umowy.

Problem jednak w tym, kto i ile zapłaci za zmiany w gospodarowaniu odpadami. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że obsługa systemu będzie kosztowała o ok. 100 tys. złotych miesięcznie mniej, niż zakładano. Nie oznacza to jednak, że opłaty się zmniejszą.

- Potrzebne jest około pół roku okresu przejściowego, zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, bo trzeba sprawdzić opłacanie systemu w praktyce - tłumaczy Marcin Kowallek, dyrektor WGK i dodaje, że trudno mówić o nadwyżkach, kiedy zwykle nawet 10 proc. mieszkańców nie płaci podatków. Oznacza to, że koszty niepłacących poniesie reszta podatników.

Sporo miejsca zajęła nieco inna forma zanieczyszczenia. Radni przegłosowali projekt uchwały ws. programu ochrony środowiska przed hałasem. Jak wynika z akustycznej mapy Torunia, najgłośniej jest w pobliżu dróg krajowych, m.in. przy ul. Lubickiej, Łódzkiej, Olsztyńskiej, Grudziądzkiej, Przy Kaszowniku i Broniewskiego. Jedną z recept na wyciszenie tych ulic miałyby być ekrany akustyczne. Według części radnych takie rozwiązanie nie spodoba się mieszkańcom. Wygląda na to, że mimo rozdania 15 tys. ulotek informujących o problemie, dyskusja o hałasie dopiero się zacznie. Tymczasem efekty programu mają być odczuwalne jeszcze przed 2019 rokiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska