Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Toruniu można oddawać krew? Zasady honorowego krwiodawstwa

Lidia Bordewicz
Polska Press
W czwartek, 17 października przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu stanie bus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Bydgoszcz. Od 13 do 17 torunianie będą mogli honorowo oddać krew przy ulicy Plac Teatralny.

W najbliższy czwartek 17 października, w godzinach 13-17 torunianie mogą oddać krew w specjalnym autobusie, który stanie przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W październiku będzie można podzielić się krwią także w sobotę 19 października, w Wyższej Szkole Bankowej przy ulicy Młodzieżowej 31a.

W Toruniu na co dzień krew można oddawać w Toruńskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który znajduje się w Szpitalu na Bielanach. Krew można tam oddawać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 11.00. W środy punkt jest czynny nieco dłużej w godzinach 7.30 - 17.30. Informacje szczegółowe pod numerem tel: 570 587 214.

Czytaj także:

Najlepsze położne w Toruniu
Śmiertelny wypadek na budowie Twierdzy Toruń
Szkoła Podstawowa nr 24 z nowym placem rekreacyjnym

Krwiodawstwo jest oparte na dobrowolnym i bezpłatnym oddawaniu krwi przez osoby, u których nie występują do tego żadne przeciwwskazania. Za oddaną krew i jej składniki nie przysługują żadne składki pieniędzy. Osoby dobrowolnie oddające krew mogą liczyć jednak na pewne przywileje i uprawnienia w związku z ich dobrocią serca. Uprawnienia te dotyczą „Honorowych Dawców Krwi” lub „Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi”.


Honorowy i Zasłużony Dawca Krwi

Znaczna część krwiodawców oddaje krew z potrzeby serca, nie ze względu na możliwość otrzymania odznaczeń czy innych przywilejów. Warto jednak zaznaczyć, że tytuł „Honorowego Dawcy Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew. Odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” może zostać przyznane „Honorowemu Dawcy Krwi”, który w dowolnym okresie czasu oddał odpowiednią ilość krwi lub jej składników.

Polecamy

Tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” przysługuje:

  1. kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
  2. mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników

Chcąc uzyskać tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” II i I stopnia oraz odpowiadającym tym tytułom kolejno srebrną i złotą odznakę należy oddać 2 razy więcej krwi w przypadku tytułu „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” oraz 3 razy więcej krwi w przypadku tytułu „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”. Odznaki te nosi się na prawej stronie piersi.

Odznakę wraz z legitymacją „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. Koszty związane z wydawaniem odznak i legitymacji są pokrywane z budżetu państwa. Pochodzą one z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, które przekazane zostały w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

Przywileje i ulgi dla Honorowych i Zasłużonych Dawców Krwi

Poświęcenie dobrowolnych krwiodawców zostaje docenione na kilka sposobów. Takim osobom przysługują różnego rodzaju przywileje, które mają być wyrazem wdzięczności za pomoc w ratowaniu innych.

Honorowemu dawcy krwi przysługuje:

  1. Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kcal (tj.: 8 czekolad, 1 wafelek, 1 sok).
  2. Zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.
  3. Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa.
  4. Zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.
  5. Możliwość uzyskania bezpłatnych wyników badań laboratoryjnych.
  6. Karta identyfikacyjna grupy krwi – KrewKarta

.

Zobacz też:

Według informacji portalu oko.press od początków rządów Prawa i Sprawiedliwości na dzieła związane z toruńskim zakonnikiem partia rządząca przekazała co najmniej 214 mln zł. Zobaczcie na jakie projekty związane z o. Rydzykiem przeznaczono najwięcej pieniędzy. >>>SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>

Ojciec Rydzyk: ile pieniędzy dostał od PiS? Zobacz na co kon...

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

  1. Zakup niektórych leków ze zniżkami.
  2. Możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów.
  3. Możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników).
  4. Możliwość skorzystaniaa ze zniżek i ulg w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”. Szczegółowe informacje na stronach: www.dawcomwdarze.pl oraz www.razemdladawcow.pl.

Przed oddaniem krwi

Zanim przyszły dawca krwi uda się do RCKiK lub oddziału terenowego powinien się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czy nie występują żadne przeciwwskazania w związku z planowaną donacją. Szczegółowe kryteria dyskwalifikacji podane zostały na oficjalnej stronie Krwiodawstwa w Polsce: www.krwiodawcy.org/dyskwalifikacje. Jeśli po zapoznaniu się z wytycznymi nie istnieją żadne przeciwwskazania, przed oddaniem krwi należy zadbać o to aby:

  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około 2 litrów płynów (soki owocowe, woda mineralna)
  • być wyspanym, wypoczętym
  • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przed oddaniem krwi
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka i ciasta kremowe
  • ograniczyć palenie papierosów
  • być zdrowym - nie można posiadać objawów przeziębienia (kaszel, katar, opryszczka, gorączka)
  • nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi

Zobacz również:

Los 4-letniego Olusia, który przeżył upadek z 11. piętra wieżowca w Toruniu, poruszył tysiące ludzi. Ostatnim dowodem na to jest piękna akcja pomocy OSP Unisław. Niestety, rodzina pada ofiarą hejtu.Chłopczyk przebywa na oddziale ortopedii szpitala dziecięcego w Toruniu. Po upadku 19 września był operowany, wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i wybudzony. - Olek powoli dochodzi do zdrowia i robi postępy, ale co krok pojawiają się niespodzianki. Czasem przykre, jak np. stan zapalny dróg oddechowych. Jako rodzice mamy świadomość tego, że po wyjściu ze szpitala będzie wymagał dalszego leczenia, rehabilitacji, pracy fizjoterapeutów. Dlatego z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na portalu Zrzutka.pl, a także organizatorem i darczyńcom akcji OSP w Unisławiu - mówi pani Ewa, mama czterolatka.CZYTAJ DALEJ >>>>>

Hejt na matce Olusia, który spadł z okna 11. piętra w Toruni...

Ponadto osoba chcąca oddać krew powinna posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość oraz numer PESEL. Może to być dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy, paszport lub – w przypadku dawcy wielokrotnego – legitymacja Honorowego Dawcy Krwi. Dopuszcza się również przedstawienie dokumentu ze zdjęciem i dodatkowego zaświadczenia wydanego przez upoważnioną instytucję odnośnie numeru PESEL.

Przed oddaniem krwi lub jej składników kandydat na dawcę zobowiązany jest do wypełnienia ankiety dotyczącej stanu zdrowia, którą otrzyma w okienku rejestracji. W kwestionariuszu ankiety znajdują się pytania dotyczące m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, zabiegów, którym został poddany przyszły krwiodawca czy podróży jakie odbył w ciągu ostatnich miesięcy. Następnie na stanowisku laboratoryjnym zostanie oznaczony poziom hemoglobiny oraz pobrane zostaną próbki do badań.

Zobacz także:

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska