Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęsina Magdy Gessler: jak zrobić? Oto tajemniczy i wyjątkowy przepis Magdy Gessler.

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
SłAwomir Kowalski / Polska Press
Gęsina Magdy Gessler: jak zrobić? Gęsina nie jest łatwym mięsem, ale znów nie tak trudnym, by nie spróbować samodzielnie go przyrządzić. Tym bardziej, że jesień to idealny czas, by zaserwować najbliższym wykwintne i zdrowe danie z gęsi. To właśnie w październiku i listopadzie te szlachetne ptaki są najbardziej dorodne i najsmaczniejsze. Poniżej dowiecie się jaki jest wyjątkowy przepis na gęsinę według Magdy Gessler.

Gęsina Magdy Gessler: jak zrobić?

Potrawy z gęsiny mają nad Wisłą długą tradycję, sięgającą co najmniej XVII wieku. Niestety, ostatnie dekady przyniosły znaczny spadek popularności tego szlachetnego drobiu. Dopiero od niedawna dietetycy i znani kucharze starają się zachęcić Polaków, by gęsina powróciła na ich stoły. Ważną rolę odegrało w tym województwo kujawsko-pomorskie, które od kilku lat popularyzuje regionalne zwyczaje kulinarne związane z obchodzonym 11 listopada dniem św. Marcina.

Polecamy

Gęś przygotować można na wiele sposobów. My mamy dla Państwa dwa przepisy autorstwa Magdy Gessler. Pierwszy z nich to gęś marynowana w solance.

Tajemniczy przepis na gęsinę Magdy Gessle

Składniki: gęś (ok. 5 kg), woda, sól, koper, chrzan, listek dębu, czosnek, liść laurowy, cząber, szałwia, 500 gram cielęciny mielonej, chałka, suszone śliwki węgierki, migdały, rodzynki, słonina wędzona - 50 gram, 100 mililitrów tłuszczu z gęsiny, 100 gram wątróbki.

Sposób przygotowania: gęś należy oczyścić i umyć. Następnie należy ją zamarynować w solance (takiej jak do ogórków kiszonych – woda, sól, chrzan, czosnek, koper) na 1-2 dni. Po tym czasie gęś osuszamy ręcznikiem papierowym i nacieramy ziołami na zewnątrz i w środku. Z pozostałych składników uprzednio rozdrobnionych (cielęcina, wątróbka, chałka, bakalie, słonina) robimy farsz i napełniamy nim gęś. Pieczemy ją w piekarniku w temperaturze 200 stopni C przez pierwsze 15 minut, a następnie w temperaturze 160 C przez 4 godziny.

Gęś pieczona według Magdy Gessler: przyrządzanie potrawy

Składniki: gęś, 3 łyżki majeranku, 1 gwiazdka anyżu, 4 goździki, pieprz, sól, cukier (łyżka), oliwa z oliwek, 2 cebule, 2 marchwie, 1,5 kg czerwonej kapusty, pół szklanki octu winnego.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Sposób wykonania: gęś dobrze umyć i osuszyć. Natrzeć całą pieprzem, solą i majerankiem, również w środku. Obraną marchew pokroić w talarki, pokryć nimi dno brytfanki, którą wcześniej należy posmarować oliwą. Cebulę pokroić w pióra i wysypać na marchew. Warzywa podlać wodą (około 250 ml) i na tym ułożyć gęś do pieczenia. Tak przygotowaną gęś piec około 3-3,5 h w temp. 170 st. C. Od czasu do czasu podlewać wodą.


Gęsina: stare receptury

Na liście produktów tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa, znajdują się wyroby z gęsiny charakterystyczne dla regionu kujawsko-pomorskiego. Poniżej dwie bardzo stare receptury.

Okrasa gęsia z cząbrem

Z ubitych gęsi po schłodzeniu wyciąć należy piersi, udka. Obrane mięso zmielić przez maszynkę o grubych oczkach razem z tłuszczem, skórką, żeby konsystencja była miękka. Po zmieleniu dodać przyprawy: sól, pieprz, majeranek, cząber. Wszystko dokładnie wyrobić i odstawić do schłodzenia. Tak przygotowana okrasa spożywana jest najczęściej z chlebem, jak również podsmażana z pierogami.

Nadziewana gęsia szyja

Główne składniki to gęsie wątróbki, cielęcina, słonina, grzyby. A jak to się robi? Skórę z gęsiej szyi oczyścić, opalić, usunąć tłuszcz, starannie opłukać. Cielęcinę, słoninę, wątróbkę gęsią opłukać, przepuścić przez maszynkę razem z namoczoną w mleku i odciśniętą bułką. Zmieloną masę utrzeć z żółtkami, dodać opłukane, obrane ze skórki i posiekane pieczarki. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową, imbirem.

Wymieszać lekko z pianą ubitą z białek. Skórę napełnić nadzieniem niezbyt ściśle, gdyż w czasie gotowania łatwo pęka. Nakłuć szpilką w kilku miejscach, zaszyć z obydwu stron i włożyć do gorącej osolonej wody. Gotować po przykryciem powoli około 50 minut. Tak przygotowana szyja gęsia nadziewana podawana jest na gorąco lub na zimno, krojona w grube plasterki z pieczywem.

Tradycja w Kujawsko-Pomorskiem
Jest już tradycją, że w okresie obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbywają się wydarzenia związane z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Stałym jej elementem są konkursy dla mieszkańców regionu ogłaszane przez lokalne i regionalne media, w których można wygrać gęsinę z Kołudy Wielkiej (powiat inowrocławski). W tym roku, ze względu na epidemię Covid-19, akcja rozpoczęła wcześniej. We wrześniu na łamach gazet, w programach telewizyjnych i radiowych, a także na portalach internetowych, także w "Nowościach" i na nowosci.com.pl, odbywały się quizy i inne zabawy, w których do wygrania było 2020 gęsich tuszek. Zwycięzcy odbiorą je w najbliższą sobotę (24 października)

Gęsie tuszki to nie wszystko. Urząd Marszałkowski przygotowuje własne konkursy gęsinowe. Dla najmłodszych będzie to konkurs plastyczny, dla całych rodzin - konkurs na relację ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska