Gimnazja na wsi wciąż wypadają gorzej

Justyna Wojciechowska-Narloch
Wyniki egzaminu gimnazjalnego, stopnie na świadectwie i ocena z zachowania zdecydują, do jakich szkół trafią absolwenci gimnazjów.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego, stopnie na świadectwie i ocena z zachowania zdecydują, do jakich szkół trafią absolwenci gimnazjów.

Kuratorium opublikowało właśnie projekt zarządzenia w sprawie tegorocznej rekrutacji. Dokument reguluje nabór do publicznych szkół w regionie.

Najważniejsze zapisy dotyczą kandydatów do placówek ponadgimnazjalnych - liceów, techników i zawodówek - wyłączonych z rejonizacji, gdzie o miejscu w pierwszej klasie decydują wyłącznie osiągnięcia ucznia. Wiele szkół bardzo wysoka stawia poprzeczkę chętnym, inne - przeciwnie - walcząc o przetrwanie biorą wszystkich, którzy złożą stosowne dokumenty w terminie.

<!** reklama>- Szkoda, że wciąż nie ma wytycznych określających sztywno progi punktowe przy rekrutacji. Ani samorządy prowadzące szkoły, ani kuratorium nadzorujące te placówki nie zdecydowały się, żeby zakazać ogólniakom obniżania progów do minimum - mówi Agnieszka Piechocka z Torunia, nauczycielka języka polskiego i matka trzecioklasisty z gimnazjum. - Z tego powodu do liceów trafią osoby, które później sobie w nich nie radzą, nie otrzymują promocji do następnej klasy i w efekcie nie docierają nawet do matury.

Kuratorium określiło, że przy rekrutacji można zdobyć maksymalnie 200 punktów - 100 za egzamin gimnazjalny i kolejną setkę za stopnie na świadectwie ukończenia gimnazjum. Obowiązkowo punktowane będą oceny z języka polskiego oraz trzech innych przedmiotów wybranych przez szkołę. Zwykle są to: matematyka, język obcy i biologia bądź historia. Wszystko zależy od profilu klasy, w której o miejsce ubiega się kandydat. Dodatkowe punkty zgromadzić można również za ocenę z zachowania, ale tylko gdy jest ona wzorowa względnie bardzo dobra. Liczą się także sukcesy w konkursach przedmiotowych, osiągnięcia sportowe i artystyczne na szczeblu co najmniej powiatowym.

W tym roku po raz kolejny przy naborze nie będą brane pod uwagę wyniki zewnętrznego egzaminu z języka obcego, który wszyscy gimnazjaliści będą pisać obowiązkowo. Przy rekrutacji uwzględnione zostaną jedynie punkty uzyskane podczas testu humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego. Ministerstwo edukacji wzięło pod uwagę dużą rozbieżność pomiędzy językowymi osiągnięciami uczniów z miejskich i wiejskich gimnazjów, które wypadają na niekorzyść tych drugich. Stąd decyzja o nieuwzględnianiu przy rekrutacji testów z angielskiego czy niemieckiego.

Przygotowany przez kuratorium projekt zarządzenia do 4 lutego będzie konsultowany. Potem po ewentualnych poprawkach zostanie wprowadzony w życie.

Za to dają punkty

  • 100 - egzamin gimnazjalny
  • 15- celująca ocena z języka polskiego
  • 7 - ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem
  • 3 - wzorowa ocena z zachowania

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie