POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Gimnazjaliści i licealiści rywalizują w konkursie...

Gimnazjaliści i licealiści rywalizują w konkursie łamigłówkowym

Michał Malinowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Uczniowie szkół z Torunia będą w poniedziałek walczyć o tytuł Toruńskiego Mistrza Sudoku. Konkurs ma poprawić efekty kształcenia w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych.
Konkurs organizuje Fundacja Edukacji Społecznej „Kuźnia” przy merytorycznym wsparciu Fundacji Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej SFINKS, organizatora Mistrzostw Polski Sudoku. Honorowy patronat sprawuje zaś Jan Mrozowski, mistrz świata z 2009, 2010 i 2012 roku i aktualny mistrz Polski w sudoku.
[break]
- Chcemy upowszechnić i promować przedmioty ścisłe, pomoc w znalezieniu nowych motywacji do ich uczenia się oraz zwiększyć liczbę młodych ludzi wybierających studia na kierunkach technicznych - mówi Tomasz Kocur, prezes „Kuźni”.
- Sudoku ma ogromne walory dydaktyczne. Ta gra rozwija myślenie dedukcyjne, czyli rozumowanie logiczne mające na celu dojście do określonego wniosku na podstawie założonego wcześniej zbioru przesłanek.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Były już etapy szkolne. Na poniedziałek 14 kwietnia w II LO zaplanowano finał. Dla 10 najlepszych finalistów przewidziane są nagrody i dyplomy: laptop, tablet, dysk zewnętrzny oraz dyski typu flash.
Fundacja „Kuźnia” została powołana w lipcu 2012 roku.
- Naszą misją jest wspieranie działań służących rozwojowi indywidualnemu, rodzinnemu i społecznemu osób i instytucji wymagających wsparcia, w szczególności poprzez wyrównywanie ich szans edukacyjnych oraz wzrost jakości życia - podkreśla Tomasz Kocur.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez m.in. organizację szkoleń, spotkań, konferencji, programy stypendialne, działalność wydawniczą, wspieranie organizacyjne, rzeczowe i finansowe projektów, specjalistyczne wsparcie i doradztwo podczas realizacji projektów edukacyjnych czy tworzenie i prowadzenie placówek oświatowych i wychowawczych.

Warto wiedzieć

- Nazwa sudoku pochodzi od japońskiego „suji wa dokushin ni kagiru”, czyli „cyfry muszą być pojedyncze”.
- To łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 na 9 tak, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z 9 pogrubionych kwadratów 3 na 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo