Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum i Liceum Akademickie spada z podium [zdjęcia]

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Na zdjęciu uczniowie Gimnazjum i Liceum Akademickiego Antoni Nehring i Wojciech Kalata
Na zdjęciu uczniowie Gimnazjum i Liceum Akademickiego Antoni Nehring i Wojciech Kalata Sławomir Kowalski
GiLA traci status najlepszego liceum w Polsce i szykuje się do zmian. Otwiera dodatkową klasę gimnazjum „nie tylko dla olimpijczyków”, nie wyklucza wprowadzenia opłat za dodatkowe zajęcia.

Szkoła UMK, Gimnazjum i Liceum Akademickie, od lat najlepsza w kraju, w ogłoszonym wczoraj rankingu liceów Fundacji „Perspektywy” spadła na 4. miejsce z pierwszego (2011, 2012, 2014 rok).
Zobacz galerię: Gimnazjum i Liceum Akademickie spada z podium
[break]
W zestawieniu liczyły się wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45 proc.), sukcesy olimpijczyków (30 proc.) i wyniki matur z przedmiotów podstawowych (25 procent).
GiLA zabrakło olimpijczyków.
- Kształcimy zdolną, wybitną, ale wrażliwą młodzież, która nie zawsze chce brać udział w olimpijskiej rywalizacji, nie zmusimy jej do tego - tłumaczyła Edyta Bugaj-Brauze, polonistka w GiLA i rzecznik szkoły. Chwilę wcześniej wicedyrektor Elżbieta Karczewska- -Musiał 4. miejsce nazwała sukcesem, który bardzo cieszy.
- Przegrać z warszawskim Staszicem to żadna przykrość - stwierdziła i... ogłosiła nabór do dodatkowej, trzeciej klasy gimnazjalnej z językiem hiszpańskim, „nie tylko dla olimpijczyków”, co w kontekście wyników rankingu może trochę zaskakiwać.
Spytana, czy w konsekwencji szkoła obniży rekrutacyjną poprzeczkę, zaprzeczyła.
Na jakich zasadach zamierzacie państwo przyjmować mniej zdolnych? - pytamy dalej. - Będzie egzamin z języka angielskiego - ucięła wicedyrektor. Nie wiadomo, czy na słabszy wynik miały wpływ oszczędności w GiLA, m.in. liczniejsze klasy. UMK temu zaprzecza.
GiLA to szkoła dla uzdolnionej młodzieży, z autorskimi programami i metodami nauczania, oferująca zajęcia na uniwersytecie. Taka edukacja jednak kosztuje, a UMK od trzech lat zmniejsza wsparcie finansowe, w tym roku z 0,5 mln zł na 250 tys. zł. Uczelnia w przyszłym roku utnie finansowanie i szkole pozostanie subwencja oraz ewentualne zyski z realizacji programów unijnych.
Niewykluczone, że GiLA sięgnie do kieszeni rodziców uczniów. Rzecznik UMK i przewodniczący Rady Miasta, Marcin Czyżniewski, powiedział wczoraj, że płatne mogą być ponadstandardowe, dodatkowe zajęcia, np. na UMK.
- Rodzice zdolnych uczniów z miejskich szkół za korepetycje też płacą - uzasadniał Czyżniewski.
Pomysł przejdzie ocenę Rady Rodziców GiLA.
Wynik zestawienia komentowali wczoraj uczniowie szkoły. - Po prostu byli lepsi od nas - kwitowali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska