Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliniarze nie znają dnia ani godziny, bo zawsze mogą stać się hitem Internetu

Jarosław Jakubowski
W maju tego roku do Internetu trafiło zdjęcie radiowozu pod Tesco, stojącego na miejscu dla inwalidy. To była interwencja - tłumaczą policjanci
W maju tego roku do Internetu trafiło zdjęcie radiowozu pod Tesco, stojącego na miejscu dla inwalidy. To była interwencja - tłumaczą policjanci Facebook
Polubiliśmy fotografowanie policjantów w czasie służby. Czasem jest śmiesznie, a czasem wręcz przeciwnie. Funkcjonariusze się denerwują, a ich przełożeni zachęcają do przysyłania zdjęć i filmów.

[break]
Autor strony „Sfotografuj policjanta” na Facebooku opisuje ją tak: „Uważamy, że policja to bardzo ważna, zasługująca na szacunek instytucja. Ale jej funkcjonariusze, wymagając od innych kierowców przestrzegania przepisów, karząc mandatami za ich łamanie, sami powinni świecić przykładem. Zawsze i wszędzie. Być jak żona Cezara - nieskazitelna, poza podejrzeniami”. Można przysyłać zdjęcia, filmy „lub cokolwiek innego”. Byle bez wulgaryzmów, zaznacza administrator.

Detektywi z klawiaturą

Strona ma już prawie 130 tysięcy fanów, a jej zawartość w 90 procentach stanowią materiały piętnujące policjantów za rzeczywiste bądź wydumane wykroczenia. Są np. zdjęcia radiowozu parkującego na przejściu i policjanta przy bankomacie albo policyjnego furgonu na grządce kwiatków, wszystko z tablicami rejestracyjnymi i numerami bocznymi radiowozów.

Są filmiki przedstawiające interwencje policyjne. „Bohater” jednej z nich, kierowca opla zafiry, zatrzymany za zbyt ciemne szyby, używa sobie w niewybrednych słowach na policjancie, który wypisuje mu mandat. To jeden z „hitów Internetu”.

Na stronę trafiło m.in. zdjęcie z Bydgoszczy. Widać na nim policyjny radiowóz, zaparkowany na miejscu dla niepełnosprawnych przy Tesco. Zdjęcie opatrzono symbolami osób niepełnosprawnych oraz napisem „Przyjazna policja”.

Bardzo poważnie traktuje się takie obywatelskie doniesienia. Świadczy o tym choćby bydgoska sprawa . - Wydział Kontroli Komendy Miejskiej Policji przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Okazało się, że autor zdjęcia ukrył fakt, iż radiowóz ma włączone niebieskie światła błyskowe. Policjanci zostali wezwani i nie mieli możliwości szybkiego zaparkowania w innym miejscu - wyjaśnia podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Na tym postępowanie się skończyło. Autora zdjęcia policja nie ścigała. Zdaniem Moniki Chlebicz, społeczna kontrola pracy policji jest pożądana. - Policjant jest obowiązany do przestrzegania prawa. Otrzymujemy wiele zdjęć i filmów od obywateli. Każde takie zgłoszenie jest badane. Sprawdzamy książki wpisów oficerów dyżurnych, notatki służbowe policjantów - dodaje rzeczniczka komendanta wojewódzkiego.

Policjanci dyskutują

Na Internetowym Forum Policyjnym, gdzie policjanci wypowiadają się anonimowo, zdania o akcji „Sfotografuj policjanta” są podzielone. „Tak w ogóle to uważajcie, albo odmawiajcie podjęcia interwencji, gdy nie będzie możliwości zaparkowania „zgodnie z przepisami”. Nie dość, że pokażą fotkę, to i komendant karę nałoży, a i mendia podchwytują” - zaczyna wątek „GAD”. („Mendia” to pieszczotliwa nazwa mediów...). Na co „addamada” pisze tak: „Dobrze wiesz, jak to działa. Jakby policjanci podchodzili ze zrozumieniem do różnych ludzkich wykroczeń, to ludzie by podchodzili ze zrozumieniem do wykroczeń popełnianych przez policjantów”.

Jakby policjanci podchodzili ze zrozumieniem do wykroczeń, to ludzie też byliby bardziej wyrozumiali. - Internetowe Forum Policyjne

Włącza się „Isabel”: „A ogarniasz może różnicę między niezgodnym z przepisami parkowaniem radiowozu pod budynkiem, gdzie policjanci są na interwencji, dotyczącej zagrożenia czyjegoś życia, a przekroczeniem szybkości przez „przedstawiciela handlowego” chcącego mieć większą pensję. Ludzkie zdrowie i życie jakby trochę ważniejsze od pieniędzy...”.

W 2014 roku KWP w Bydgoszczy rozpatrzyła 1154 skargi. Potwierdzono zasadność zaledwie 90 z nich, nie potwierdzono natomiast aż 744 przypadków. Reszta została przekazana do innych instytucji. Najwięcej skarg dotyczyło tzw. czynności procesowych i administracyjnych policji, rzadziej zdarzały się zarzuty dotyczące nieludzkiego lub poniżającego traktowania (potwierdził się jeden przypadek), niekulturalnego stosunku do obywatela (pięć potwierdzonych skarg), czy... sposobu załatwiania skarg (również pięć).

Komendant wojewódzki przyjmuje interesantów w KWP przy ul. Powstańców Wlkp. 7 we wtorki w godz. 14-17.30. Można też pisać pod adresem: [email protected].

Zrób nagranie. Policja podziękuje

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy dostała już kilkaset „obywatelskich donosów” w ramach akcji „Stop agresji drogowej. Widziałeś - poinformuj”.

Firmowana przez MSW kampania trwa od początku 2014 roku, a bydgoska komenda była jedną z pierwszych w kraju, które w niej wzięły udział. Kierowca, który widział niebezpieczne zachowanie innego uczestnika ruchu, może przesłać zdjęcie lub film pod adresem mailowym: stopagresji-drogowej@rd. kwp.byd.policja.gov.pl. Donos sprawdzi właściwa jednostka policji. Materiały, zapisane w różnych formatach, nie mogą mieć objętości większej niż 100 MB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska