Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina powinna płacić właścicielom kamienic za brak lokalu socjalnego dla lokatorów z wyrokiem eksmisyjnym?

Małgorzata Oberlan
Głośna historia Katarzyny Bagińskiej, właścicielki domu przy ulicy Bankowej, skłoniła senatora Przemysława Termińskiego do przygotowania zmian w prawie. Trafią do „zamrażarki”?

„Ma kamienicę, ale nie może w niej mieszkać” - tak najkrócej ujmowaliśmy na lamach sytuację Katarzyny Bagińskiej.

To właścicielka kamienicy przy ulicy Bankowej, która przez lata próbowała doprowadzić do tego, by gmina zabrała od niej uciążliwych lokatorów. W świetle prawa powinna, bo przy wyrokach eksmisyjnych orzeczono prawo do lokalu socjalnego. Gmina, tłumacząc się brakiem lokali, proponowała drugie rozwiązanie - płacenie kamieniczniczce odszkodowania.

Zobacz także:

Zobaczcie zdjęcia najpiękniejszych torunianek, które znaleźliśmy na Instagramie. Wszystkie fotografie zawierały hashtag #toruń. ABY ZOBACZYĆ KOLEJNE ZDJĘCIE UŻYJ STRZAŁEK NA KLAWIATURZE >>>>>

Najpiękniejsze torunianki na Instagramie. Te dziewczyny podb...

Dziś w Senacie czytany i głosowany miał być projekt zmian w Ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Senatorowie Platformy Obywatelskiej do reprezentowania w dalszych pracach wydelegowali senatora Przemysława Termińskiego (PO) z Torunia. Przypomnijmy, że poznał on historię Katarzyny Bagińskiej.

Projekt wypadł z planu

Niestety, wczoraj okazało się, że wspomniany projekt „wypadł z planu obrad”.

Nie jest też tajemnicą, że polityczny układ sił daje mu nikłe szanse na uchwalenie. Dość wspomnieć, że projekt nie znalazł uznania w oczach Komisji Ustawodawczej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Obie te senackie komisje po pierwszym czytaniu wniosły o jego odrzucenie.

Co mówi projekt o odszkodowaniach dla właścicieli od gminy? „Właściciel lokalu powinien być uprawniony do uzyskania oprócz kwoty czynszu, również pozostałych opłat związanych z utrzymaniem i eksploatacją lokalu w zakresie, w którym jest w stanie wykazać, że pozostałe opłaty stanowią element szkody. Wysokość odszkodowania powinna obejmować świadczenia, które właściciel lokalu mógłby uzyskać z wynajmu przedmiotowego lokalu na wolnym rynku” - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zobacz również: Uruchamiał betoniarkę i alarm by dokuczyć sąsiadom

Projekt mówi wprost, że wysokość odszkodowania należnego od gminy powinna obejmować - poza zwrotem opłat, ponoszonych przez właściciela w związku z koniecznością utrzymania i eksploatowania lokalu - kwoty czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu.

Według projektu zmianie ulec winien też termin odpowiedzialności odszkodowawczej gminy. Termin liczony powinien być od chwili wydania przez sąd wyroku eksmisyjnego z prawem do „socjalu”, a nie od chwili złożenia wniosku o jego przyznanie. Tyle projekt. Co się z nim stanie, nie wiadomo. Być może trafi do tzw. zamrażarki.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska