Gol Matuszczyka, asysta Peszki, zero Szczęsnego

Marek Fabiszewski
W miniony weekend rozegrano kolejne mecze w europejskich ligach. Grali też Polacy. Teraz największa polska kolonia (aż 9. zawodników w kadrach zespołów) jest w tureckiej ekstraklasie.

Udany debiut w barwach Konyasporu zanotowali Mariusz Pawełek (bramka) i Marcin Robak (atak). W spotkaniu 18. kolejki Super Lig 0:0 z wiceliderem tabeli i aktualnym mistrzem kraju, Bursasporem. Obaj polscy piłkarze wystąpili przez pełne 90 minut. Z kolei lider Trabzonspor (z Arkadiuszem Głowackim, ale jeszcze bez braci Brożków w składzie) zremisował 1:1 z Ankaragucu (Michał Żewłakow). A Sivasspor z Kamilem Grosickim przegrał w Stambule z Galatasaray 0:1.

<!** reklama>

W 1. Bundeslidze też mamy „polskie” zespoły. Borussia Dortmund zremisowała na własnym boisku z VfB Stuttgart 1:1. W wyjściowych składzie drużyny lidera po raz drugi z rzędu znalazło się trzech Polaków: Łukasz Piszczek, Kuba Błaszczykowski (grał do 64 min) i Robert Lewandowski (zmieniony w 90 min). Tym razem żaden z nich nie strzelił gola, ani nie asystował. W innym meczu FC Koeln wygrało u siebie z Werderem Brema aż 3:0. Dwa gole strzelił Lukasz Podolski (przy trafieniu na 3:0 asystował Sławomir Peszko, którzy zszedł z boiska w 85 min). Trzeciego gola, a drugiego w kolejności, dołożył Adam Matuszczyk. Postrzelał sobie Bayern Monachium z Kaiserlautern (5:1 i hat-trick Mario Gomeza).

W angielskiej Premier League Arsenal (z Wojciechem Szczęsnym w bramce) wygrał 3:0 z Wigan. Jeszcze wyżej, bo aż 5:0, wygrał z Birmingham liderujący ManUtd.

W hiszpańskiej Primera Division kolejne zwycięstwo odnotowała Barcelona (3:0 z Racingiem Santander). Real Madryt grał w niedzielę z Mallorką i wygrał skromnie 1:0. Za to aż 7. goli padło w Walencji, gdzie gospodarze wygrali 4:3 z Malagą.

W meczu 21. kolejki Serie A Fiorentina z Arturem Borucem w bramce tylko zremisowała 1:1 z Lecce. Goście prowadzili po golu Davida Di Michele i ten sam zawodnik w końcówce 1. połowy mógł podwyższyć na 2:0, ale z karnego trafił w poprzeczkę. W meczu Bari - Napoli (0:2) w barwach gospodarzy cały mecz rozegrał Kamil Glik. Wydarzeniem w Serie A było wysokie zwycięstwo Udinese nad rozpędzonym Interem Mediolan (3:1).

W lidze belgijskiej: Anderlecht Bruskela (90 minut Marcina Wasilewskiego) - Standard Liege 2:0.

I jeszcze informacja o rywalu Lecha Poznań w 1/16 finału LE: Sporting Braga - Vitoria Setubal 2:3.