Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gołębie w Toruniu. Dokarmiać czy nie?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Bez narażania się na sąsiedzkie konflikty ptaki dokarmiać można w wyznaczonych do tego miejscach
Bez narażania się na sąsiedzkie konflikty ptaki dokarmiać można w wyznaczonych do tego miejscach Sławomir Kowalski
Na Rubinkowie sąsiedzi znów kłócą się o dokarmianie gołębi, kawek i gawronów. Starsza pani rzuca im ziarno, a jej młody sąsiad ma pretensje o zabrudzone odchodami auto. Spór stary jak świat, ale roli dzikiego ptactwa w mieście nie sposób przecenić.

Pan Artur parkuje swój samochód pod blokiem przy ulicy Łyskowskiego. Nieopodal parkingu znajdują się drzewa i trawnik. To właśnie tam pani Teresa dokarmia gołębie i inne ptactwo. Ona uważa, że nie robi nic złego, on natomiast twierdzi, że wabi ptactwo, by brudziło wokół.

- Nie jestem przeciwnikiem zwierząt w mieście, ale to już przesada. Odchody niszczą mi lakier i zmuszają do ciągłych wizyt na myjni - skarży się „Nowościom” mężczyzna.

Spółdzielnia Rubinkowo zabrania swoim mieszkańcom dokarmiania dzikiego ptactwa poza wyznaczonymi do tego miejscami. Jak widać jednak, zakaz nie zawsze jest respektowany.

Czytaj też: Polchem to była kiedyś potęga. Jak się tam pracowało? [zdjęcia]

Z drugiej strony wiele osób ptaków, a w szczególności gołębi, nie znosi. Na forach inter-netowych ludzie dzielą się ze sobą bestialskimi pomysłami na pozbycie się ptaków. Jednym z tych mniej drastycznych jest nasączenie ziarna czy kaszy wódką bądź strychniną.

Tymczasem obecność ptactwa w mieście w dużej mierze świadczy o jego kondycji.

- Ptaki są nieodłącznym ogniwem każdego ekosystemu. Im więcej ich w mieście i im większa różnorodność gatunków, tym lepiej - tłumaczy Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. - Największe ptasie enklawy w Toruniu to parki miejskie, Kępa Bazarowa oraz cmentarze. Powinniśmy być dumni, że ptaki tak lubią nasze miasto.

Czytaj też: Wirusowa gorączka wokół strefy zero w Toruniu

Na terenach zurbanizowanych, czyli na osiedlach i starówce, najwięcej jest gołębi, kawek, gawronów i srok. Ludzie ich nie lubią, bo są krzykliwe i dość ekspansywne.

W pobliżu zbiorników wodnych bytują łabędzie, kaczki, mewy i inne gatunki. Wszystkie ptaki w okresie silnych mrozów i dużego śniegu potrzebują ludzkiej pomocy.

Trzeba jednak dodać, że dokarmianie powinno się odbywać w wyznaczonych do tego miejscach i przy użyciu odpowiedniej karmy.

- Ptaki mają takie samo prawo do przestrzeni w mieście jak człowiek. W Toruniu jesteśmy przeciwni ograniczaniu praw do bytowania ptactwa, nie robimy tego. Stawiamy na to, by uczyć się współżyć z przyrodą, a nie z nią walczyć - dodaje Szczepan Burak.

Zobacz też

Impreza Toruńskich Morsów w Zalesiu [ZDJĘCIA]

Impreza Toruńskich Morsów w Zalesiu [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska