Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorączka krwawiących oczu coraz bliżej Polski! Jak leczyć gorączkę krymsko-kongijską? Oto objawy choroby przenoszonej przez kleszcze!

tw
Gorączka krwawiących oczu coraz bliżej Polski! Ognisko kleszczy wędrownych, roznoszących tę groźną chorobę, wykryto tuż przy polskiej granicy — podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jakie są objawy gorączki krwawiących oczu? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Gorączka krwawiących oczu coraz bliżej Polski! Ognisko kleszczy wędrownych, roznoszących tę groźną chorobę, wykryto tuż przy polskiej granicy — podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jakie są objawy gorączki krwawiących oczu? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>DO SIN NOTICIAS/x-news
Gorączka krwawiących oczu coraz bliżej Polski! Ognisko kleszczy wędrownych, roznoszących tę groźną chorobę, wykryto tuż przy polskiej granicy — podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jakie są objawy gorączki krwawiących oczu? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Gorączka krwawiących oczu coraz bliżej Polski

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało badania, według których od października 2021 r. wykryto 153 nowych miejsc występowania kleszczy wędrownych (to właśnie te pajęczaki odpowiadają za gorączkę krwawiących oczu). Roztocza te pojawiły się w dużych ilościach w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, krajach bałkańskich oraz Turcji, Rosji i Ukrainie. Do tej pory ukraińskie ogniska bytowania kleszczy znajdowały się głównie na wschodzie kraju, jednak nieprzyjazne roztocza pojawiły się także w zlokalizowanym w pobliżu granicy z Polską obwodzie zakarpackim.

Warto przeczytać

Kleszcz wędrowny swoje siedliska ma głównie w Afryce i strefie śródziemnomorskiej. Wyglądem, dla laika, nie odbiega od kleszczy stale występujących w Polsce. Ten gatunek pajęczaka pojawiał się już w Polsce w latach 30. XX w., ale nie potrafił przetrwać w relatywnie zimnym dla niego klimacie. Jednak wraz z jego ocieplaniem, kleszcz wędrowny ma coraz lepsze warunki do rozmnażania się w naszej szerokości geograficznej.

Polecamy

Gorączka krymsko-kongijska — co to za choroba?

Kleszcze wędrowne są odpowiedzialne m.in. za przenoszenie gorączki krymsko-kongijskiej. Jej nazwa bierze się od dwóch pierwszych odkrytych i potwierdzonych ognisk choroby. Maksymalny okres inkubacji wirusa po ukąszeniu kleszcza wynosi dziewięć dni.

Objawy tej choroby początkowo są podobne do zwykłej grypy. Należą do nich:

  • wysoka gorączka
  • dreszcze
  • bóle mięśni
  • bóle stawów
  • bóle głowy
  • nadwrażliwość na światło
  • krwawe wymioty i biegunki
  • krwawienie z układu pokarmowego
  • wylewy do błon śluzowych (m.in. oczu)

Leczenie gorączki krymsko-kongijskiej?

Gorączka krwawiących oczu to choroba, która charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że 50 proc. osób nie przeżywa gorączki krymsko-kongijskiej. Leczenie w tym przypadku jest objawowe - lekarze próbują utrzymać w organizmie równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową. Do zwalczania samego wirusa stosuje się rybawirynę.

Na razie nie znaleziono na nią lekarstwa ani szczepionki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska