Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorączka przy wyborze zadań. Które z nich uzyskają w gminach społeczną akceptację?

Krzysztof Lietz
Jednym z zadań budżetu obywatelskiego 2017 z puli powiatowej była „Biesiada z rybą” zorganizowana w Strużalu. Biesiada była drugim etapem projektu pod nazwą -Poznaj swój powiat - dzisiaj gmina Chełmża z rybą w tle”
Jednym z zadań budżetu obywatelskiego 2017 z puli powiatowej była „Biesiada z rybą” zorganizowana w Strużalu. Biesiada była drugim etapem projektu pod nazwą -Poznaj swój powiat - dzisiaj gmina Chełmża z rybą w tle” Krzysztof Lietz
Trwa głosowanie nad zadaniami, które mogą być dofinansowane z budżetu obywatelskiego z puli powiatowej i lokalnej.

Kto jeszcze nie głosował, ma na to szansę do 23 listopada.

Warto się zastanowić i wziąć udział w głosowaniu, ponieważ reguły III budżetu obywatelskiego wyraźnie określają minimalną liczbę oddanych głosów (3 proc. ogólnej liczby mieszkańców), aby zadania z puli powiatowej czy gminnej w ogóle mogły być realizowane.

Na co 80 tys. złotych?

I tak, w puli lokalnej łącznie na zadania zgłoszone i pozytywnie zweryfikowane w mieście Chełmża muszą zagłosować co najmniej 332 osoby, a w gminach odpowiednio: Chełmża - 295, Czernikowo - 272, Lubicz - 584, Łubianka - 206, Łyso-mice - 294, Obrowo -479, Wielka Nieszawka -151 i Zławieś Wielka - 411. W przypadku zadań z puli powiatowej w głosowaniu musi wziąć udział minimum 3134 osób.

**

Czytaj też: Złodzieje na remontowanej ulicy**

W puli powiatowej do wyboru są: rekonstrukcja tradycyjnego bartnictwa - warsztaty w Gutowie w gm. Zławieś Wielka; budowa małej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej nad Jez. Chełmżyńskim; nocny turniej brydża towarzyskiego w Zamku Bierzgłowskim; cykl koncertów nad akwenami powiatu toruńskiego; montaż stojaka na rowery w Sław-kowie, gm. Chełmża; powiatowa akademia swojskich smaków wraz ze zlotem ciągników rolniczych w Gronowie; powiatowy zjazd rodzin zastępczych; koncerty Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka na pięciu uroczystościach na terenie powiatu; „pojedź z nami rowerem” - cykl rajdów po ścieżkach powiatu; montaż siłowni zewnętrznej na boisku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży; wioska średniowieczna i nowożytna przy grodzisku pokasztelańskim - inscenizacje i warsztaty w Steklinie i grodzisku Niedźwiedź w gm. Czernikowo; „aktywni i zdrowi” - promocja szlaków rowerowych powiatu poprzez budowę siłowni plenerowych na szlaku turystycznym Łubianka - Unisław; maraton szachowy powiatu w Czernikowie; „bitwa pokoleń” - kreatywne wywiady z najstarszymi mieszkańcami powiatu; objazdowe pracownie twórców podczas pięciu imprez organizowanych przez powiat i siedmiu organizowanych przez gminy Lubicz i Obrowo oraz „szlakiem Bywki” - organizacja czterech marszów nordic walking wzdłuż rzeczki Bywki na trasie Dobrzejewice - Olszówka- Brzozówka - Lubicz połączona z jej oznakowaniem oraz zebraniem informacji i zdjęć do mapy.

Które z tych zadań będą realizowane, zależy od głosujących mieszkańców powiatu. Zostaną wybrane te z największym poparciem, a pula przeznaczona na ich realizację to 80 tys. zł.

Pula lokalna

Łącznie w gminach powiatu toruńskiego do wybory jest 27 zadań. Mieszkańcy poszczególnych gmin głosują jednak jedynie na te z nich, które są zgłoszone do realizacji na ich terenie.

W Chełmży do wyboru są dwa zadania - koncert z okazji 150-lecia Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży i relaks w zielonej oazie czyli utworzenie infrastruktury rekreacyjnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

Mieszkańcy gminy Chełmża wybierają spośród czterech propozycji: montaż siłowni zewnętrznej w Brąchnówku, organizacja trzymiesięcznych zajęć z aerobiku i tańca w Sławkowie z udziałem babci, córki i wnuczki, organizacja święta truskawki w Kończewicach i organizacja pikniku rodzinnego ze służbami mundurowymi.

Przeczytaj również: Traktor zderzył się z osobówką

W gminie Obrowo do wyboru są trzy propozycje: organizacja placu zabaw w Silnie, rajd rowerowy pod nazwą „flora i fauna naszego lasu” oraz organizacja gminnego dnia przedszkolaka w Brzozówce.

Mieszkańcy gminy Lubicz maja do wybory cztery zadania: spływ kajakowy zakątkami gminy, festiwal smaków w Krobi, objazdowa galeria fotografii poprzedzona kursem fotograficznym oraz senior atrakcyjny i zdrowy - zajęcia teoretyczne i praktyczne dla seniorów.

W gminie Łysomice też są cztery propozycje: warsztaty kulinarne dla mieszkańców gminy w Papowie Toruńskim, festyn rodzinny w Turznie, koncert Tomka Kamińskiego dla około 300 mieszkańców i organizacja szkolenia z zakresu pierwszej pomocy .

W Łubiance jest głosowany jeden tylko projekt - budowa placu zabaw w Wymysłowie.

W Wielkiej Nieszawce wybierane są cztery możliwości: szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, organizacja wieczornicy o charakterze patriotycznym wieńczącej rajd rowerowy sołectw pod hasłem „Rajd Niepodległości, zajęcia sportowe z piłki siatkowej - „mały siatkarz” i organizacja 24 spotkań integracyjnych dla dzieci i seniorów z gminy.

Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka wybierają spośród trzech propozycji: co najmniej pięciu koncertów Orkiestry Dętej dla mieszkańców uświetniających spotkania okolicznościowe w gminie, organizacja pikniku sportowego z okazji święta flagi oraz organizacja cyklu trzech rajdów rowerowych po gminie wraz z konkursami dla ich uczestników.

Wybór należy do mieszkańców poszczególnych gmin. Na realizację zadań z tej puli przeznaczono 120 tys. zł.

Przypomnijmy, każdy mieszkaniec powiatu ma dwa głosy - na zadanie z puli powiatowej i z puli lokalnej.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska