Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grecja da nam po kieszeni

Przemysław Łuczak
Całkowity koszt ewentualnego wyjścia z eurostrefy szacuje się na 1,15 biliona euro. Większość tej kwoty to pieniądze, które trzeba będzie wpompować w instytucje finansowe, zaangażowane w greckie obligacje.

Całkowity koszt ewentualnego wyjścia z eurostrefy szacuje się na 1,15 biliona euro. Większość tej kwoty to pieniądze, które trzeba będzie wpompować w instytucje finansowe, zaangażowane w greckie obligacje.

Koszty ewentualnego porzucenia euro przez Grecję i jej powrót do narodowej waluty - drachmy - oszacował portal Money.pl na podstawie danych kilku instytucji finansowych, m.in., NBP. Według wyliczeń, PKB Polski w przypadku rozwodu Grecji z euro zmaleje o 1,8 mld złotych. Koszt upadku Grecji i zastąpienia euro drachmą przekroczy zaś 1 bilion 150 mld euro. Na jednego mieszkańca UE wypada więc prawie 2300 euro, czyli po blisko 10 tys. zł.

<!** reklama>Wiadomo, że największe straty poniosą dwa motory UE - Niemcy i Francja. Nasi zachodni sąsiedzi - według szacunków - na wyjściu Grecji z euro stracą 70 mld euro. Dlatego zrobią wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Zależy to jednak głównie od tego, czy po kolejnych wyborach, zaplanowanych na 17 czerwca, uda się wyłonić ekipę skłonną do reform i dalszych, drastycznych oszczędności, a to jest wątpliwe. Do głosu prawdopodobnie dojdą skrajne ugrupowania, występujące przeciwko polityce zaciskania pasa i opowiadające się za powrotem do drachmy.

Wczoraj głos zabrała szefowa MFW Christine Lagarde. - Nie życzę sobie, żeby Grecja opuściła strefę euro. (...). Zawsze trzeba jednak przygotować się na najgorsze i być dobrej myśli - powiedziała w wywiadzie dla holenderskiej telewizji.

Długi greckich firm i gospodarstw domowych wobec tamtejszych banków sięgają 247 mld euro. Suma ta przekracza wartość rocznego PKB Grecji aż o 15 proc. Już teraz 15 proc. tych długów uważa się za niespłacalne - pisze Money.pl. Gdyby Grecja wyszła z eurolandu, liczba niewypłacalnych klientów podwoi się, nie do odzyskania będzie 75 mld euro. Drugie tyle straciłyby greckie instytucje finansowe, posiadające obligacje swojego kraju.

Upadłość Grecji przysporzy też kłopotów, m.in., Europejskiemu Bankowi Centralnemu, który zaangażował w greckie długi prawie 180 mld euro. Ponadto, żeby zachować płynność finansową banków w całej Europie potrzeba będzie 330 mld euro. Setki miliardów euro trzeba będzie także wpompować w gospodarki Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Irlandii, które ciągle zagrożone są „chorobą grecką”.

Upadek Grecji nie uderzy wprawdzie bezpośrednio w Polskę, ale na pewno odczulibyśmy to boleśnie z powodu niższego wzrostu gospodarczego w całej strefie euro, będącej naszym głównym partnerem. Dalszy spadek wartości złotego z jednej strony zwiększyłby konkurencyjność polskiego eksportu, ale spłacający kredyty musieliby zapłacić za to wyższymi ratami.

Większość ekonomistów uważa, że wcześniej czy później Grecja i tak zostanie wyrzucona ze strefy euro albo opuści ją sama. Według ekspertów zapytanych przez Money.pl, prawdopodobieństwo bankructwa Grecji i jej wyjścia z strefy euro wynosi średnio 60 proc.

O tym, że taki scenariusz się spełni w 100 procentach przekonany jest prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP. - Sytuacja jest na tyle poważna, że nie pozostaje żadne inne wyjście - stwierdza. Największym optymistą jest Ryszard Petru, partner PWC, który zagrożenie wyjściem Grecji ze strefy euro szacuje na 5 proc. - Nikomu się to nie opłaca, a w szczególności samym Grekom, dla których wyjście z eurolandu może skończyć się katastrofą gospodarczą - mówi. - Politycy europejscy boją się natomiast efektu domina. (źródło: money.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska