Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grób zbiorowy na cmentarzu komunalnym pamięci dzieci utraconych

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Grób dzieci zmarłych przed narodzeniem na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu
Grób dzieci zmarłych przed narodzeniem na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu Grzegorz Olkowski
Dziś na cmentarzu komunalnym przy Grudziądzkiej odbędzie się poświęcenie zbiorowego grobu. W uroczystej mszy świętej weźmie udział m.in. małżeństwo z Torunia, które dopiero teraz ma szansę przeżyć żałobę.

- Kupimy znicz z aniołkiem i zostawimy go przy poświęconym grobie dla dzieci zmarłych przed urodzeniem. Nasza córeczka miałaby dzisiaj pięć lat - mówi pani Katarzyna, która w tamtym czasie nie chciała pogrzebu swojego 8-tygodniowego dziecka.
[break]
- Nie byłam na to gotowa. Strasznie przeżyłam tragedią, która mnie dotknęła. Do tego byłam źle traktowana. Mój poród był wywoływany, ale gdybym nie poprosiła o coś do picia, to pewnie nikt by mi nie powiedział, że to już... Na szczęście nie musiałam leżeć na jednej sali z kobietami i ich narodzonymi dziećmi, a takie sytuacje też się w polskich szpitalach zdarzają.- opowiada.
Pani Katarzyna i jej mąż Marcin o tym, że mają prawo do pochówku swojego dziecka, dowiedzieli się w prosektorium, gdzie po zabiegach są przechowywane szczątki płodów. Rodzice mają prawo je zabrać ze szpitala, aby je pochować.
- Nadaliśmy naszemu dziecku płeć po to, by zarejestrować je pod imieniem i nazwiskiem w Urzędzie Stanu Cywilnego - takie są procedury, ale my zrobiliśmy to tylko po to, by nasze dziecko nie było bezimienne... w prosektorium. Nie chcieliśmy robić pogrzebu, by później chodzić na oddzielny grób - dodaje pani Katarzyna, która dziś uważa, że ta decyzja była słuszna.
W prosektoriach w szpitalach przez 25 lat są przechowywane zamrażarki wypełnione ciałami dzieci zmarłych przed porodem albo zmarłych po urodzeniu, ale jest problem, co z nimi zrobić po tym, kiedy wspomniany czas 25 lat upłynie. Poza tym rodziców, którzy pozostawiają ciała swoich dzieci w prosektorium, nazywa się rodzicami porzucającymi.
- Nie zgadzam się na to, by ktoś nazywał mnie porzucającym rodzicem. Znam wielu ludzi, którzy tak jak ja z moim mężem nie chcieli robić dziecku pogrzebu, by jeszcze bardziej nie pielęgnować bólu, który towarzyszy stracie. Teraz, kiedy mamy szansę podjąć po raz kolejny taką decyzję i wiemy, że nasze dziecko będzie pochowane z innymi nienarodzonymi dziećmi, chcemy zrobić pogrzeb - mówi pani Katarzyna.
Dziś o godzinie 16 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Grudziądzkiej odbędzie się uroczysta msza święta i poświęcenie miejsca grzebalnego dla dzieci zmarłych przed urodzeniem. To właśnie tu będą chowane ciała dzieci, które do tej pory były przechowywane w prosektoriach, ale czas 25 lat minął. W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział władze miasta, organizacje społeczne, duchowieństwo oraz rodzice i bliscy nienarodzonych dzieci.
Toruń nie jest pierwszym miastem, w którym powstaje grób dla dzieci nienarodzonych. Tego rodzaju pochówki mają też miejsce m.in. w Ostrołęce, Gdańsku, Kaliszu, Warszawie czy Łomży. Warto podkreślić, że dziś, 15 października obchodzimy Światowy Dzień Dziecka Utraconego. Data uroczystości na toruńskim cmentarzu komunalnym nie jest więc przypadkowa.
(Imiona rodziców występujących w artykule zostały zmienione)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska