Grób zbiorowy na cmentarzu komunalnym pamięci dzieci...

Grób zbiorowy na cmentarzu komunalnym pamięci dzieci utraconych

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Grób dzieci zmarłych przed narodzeniem na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu

Grób dzieci zmarłych przed narodzeniem na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

Dziś na cmentarzu komunalnym przy Grudziądzkiej odbędzie się poświęcenie zbiorowego grobu. W uroczystej mszy świętej weźmie udział m.in. małżeństwo z Torunia, które dopiero teraz ma szansę przeżyć żałobę.
Grób dzieci zmarłych przed narodzeniem na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu

Grób dzieci zmarłych przed narodzeniem na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

- Kupimy znicz z aniołkiem i zostawimy go przy poświęconym grobie dla dzieci zmarłych przed urodzeniem. Nasza córeczka miałaby dzisiaj pięć lat - mówi pani Katarzyna, która w tamtym czasie nie chciała pogrzebu swojego 8-tygodniowego dziecka.
[break]
- Nie byłam na to gotowa. Strasznie przeżyłam tragedią, która mnie dotknęła. Do tego byłam źle traktowana. Mój poród był wywoływany, ale gdybym nie poprosiła o coś do picia, to pewnie nikt by mi nie powiedział, że to już... Na szczęście nie musiałam leżeć na jednej sali z kobietami i ich narodzonymi dziećmi, a takie sytuacje też się w polskich szpitalach zdarzają.- opowiada.
Pani Katarzyna i jej mąż Marcin o tym, że mają prawo do pochówku swojego dziecka, dowiedzieli się w prosektorium, gdzie po zabiegach są przechowywane szczątki płodów. Rodzice mają prawo je zabrać ze szpitala, aby je pochować.
- Nadaliśmy naszemu dziecku płeć po to, by zarejestrować je pod imieniem i nazwiskiem w Urzędzie Stanu Cywilnego - takie są procedury, ale my zrobiliśmy to tylko po to, by nasze dziecko nie było bezimienne... w prosektorium. Nie chcieliśmy robić pogrzebu, by później chodzić na oddzielny grób - dodaje pani Katarzyna, która dziś uważa, że ta decyzja była słuszna.
W prosektoriach w szpitalach przez 25 lat są przechowywane zamrażarki wypełnione ciałami dzieci zmarłych przed porodem albo zmarłych po urodzeniu, ale jest problem, co z nimi zrobić po tym, kiedy wspomniany czas 25 lat upłynie. Poza tym rodziców, którzy pozostawiają ciała swoich dzieci w prosektorium, nazywa się rodzicami porzucającymi.
- Nie zgadzam się na to, by ktoś nazywał mnie porzucającym rodzicem. Znam wielu ludzi, którzy tak jak ja z moim mężem nie chcieli robić dziecku pogrzebu, by jeszcze bardziej nie pielęgnować bólu, który towarzyszy stracie. Teraz, kiedy mamy szansę podjąć po raz kolejny taką decyzję i wiemy, że nasze dziecko będzie pochowane z innymi nienarodzonymi dziećmi, chcemy zrobić pogrzeb - mówi pani Katarzyna.
Dziś o godzinie 16 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Grudziądzkiej odbędzie się uroczysta msza święta i poświęcenie miejsca grzebalnego dla dzieci zmarłych przed urodzeniem. To właśnie tu będą chowane ciała dzieci, które do tej pory były przechowywane w prosektoriach, ale czas 25 lat minął. W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział władze miasta, organizacje społeczne, duchowieństwo oraz rodzice i bliscy nienarodzonych dzieci.
Toruń nie jest pierwszym miastem, w którym powstaje grób dla dzieci nienarodzonych. Tego rodzaju pochówki mają też miejsce m.in. w Ostrołęce, Gdańsku, Kaliszu, Warszawie czy Łomży. Warto podkreślić, że dziś, 15 października obchodzimy Światowy Dzień Dziecka Utraconego. Data uroczystości na toruńskim cmentarzu komunalnym nie jest więc przypadkowa.
(Imiona rodziców występujących w artykule zostały zmienione)

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

radek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Bardzo dobry pomysł. Ludzie potrzebowali takiego miejsca.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

nas nawet po utraconym dziecku nikt nie spytał...;( nawet nie znany jest Jej los...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo