Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna dusza japońskiego rycerza

Anna Krzesińska
Samuraje to niezwykli wojownicy. Walcząc nie mogli odczuwać lęku przed śmiercią ani kapitulować, bowiem byłoby to niehonorowe.

Samuraje to niezwykli wojownicy. Walcząc nie mogli odczuwać lęku przed śmiercią ani kapitulować, bowiem byłoby to niehonorowe.

<!** Image 2 align=right alt="Image 172441" sub="Samurajska katana / Fot. Archiwum muzeum">Więcej o ich broni będzie można się dowiedzieć na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą.

Samurajskim symbolem były dwa miecze: długi - katana i krótki - wakizashi, razem stanowiące komplet zwany daisho. Jego noszenie było jednocześnie prawem i obowiązkiem. Japońscy wojownicy byli bardzo związani ze swoją bronią i otaczali ją wręcz czcią. Daisho były nie tylko bronią, niektórzy twierdzili, że jest także duszą samuraja.

- Eksponaty prezentowane na wystawie „Tajemnice samurajów” są wspaniałym przykładem kunsztu japońskich mistrzów kowalskich. O ich klasie decyduje nie tylko wartość historyczna, ale również artystyczna. Ekspozycja ta stanowi wspaniałą podróż przez siedem wieków japońskiej historii - podkreśla kurator wystawy Paweł Czopiński. - Miecz, dusza samuraja, jest nierozerwalnie związany z estetyką japońską. Mistrzostwo wykonania głowni czy pełna symboliki oprawa wprowadzają nas w świat sztuki kraju dalekiego, egzotycznego, a przez to fascynującego. Przez wiele wieków doskonalona sztuka kucia mieczy wzniosła się w Kraju Kwitnącej Wiśni do rangi niemal sacrum. Tradycja sięgająca kilkunastu generacji jest traktowana jako jeden z najważniejszych skarbów dziedzictwa narodowego Japonii. Jednak miecz to nie tylko głownia, to także wiele elementów uzupełniających, stanowiących często oddzielną dziedzinę kolekcjonerską.

<!** reklama>Wspaniałym przykładem japońskiego uzbrojenia jest również unikatowa kolekcja kompletnych zbroi japońskich wraz z oryginalnymi skrzyniami, a także broń palna raczej nietypowa dla feudalnej Japonii.

Uzupełnieniem ekspozycji są drzeworyty wprowadzające widzów w świat tradycji samurajskiej autorstwa mistrzów: Kunisady, Kuniyoshiego, Yoshitoshiego i Sadahide. Toruńska wystawa jest drugą tego typu ekspozycją w Polsce.

Gdzie, kiedy?

Wernisaż ekspozycji „Tajemnice samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego ze zbiorów prywatnych i Muzeum Okręgowego w Toruniu” odbędzie się dzisiaj (piatek 27 maja) w Kamienicy pod Gwiazdą, oddziale Muzeum Okręgowego o godzinie 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska