Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna może być nawet mysz

Małgorzata Chojnicka
Pogryzienia przez zwierzęta bywają nie tylko bolesne, ale mogą się również wiązać z koniecznością poddania się zastrzykom przeciwko wściekliźnie.

Pogryzienia przez zwierzęta bywają nie tylko bolesne, ale mogą się również wiązać z koniecznością poddania się zastrzykom przeciwko wściekliźnie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174235" sub="Krzysztof Łańcucki zaszczepi psa Krecika, należącego do Teresy Sewelenko
/ Fot. Małgorzata Chojnicka
">- Dotąd zgłoszono 42 przypadki pokąsań przez zwierzęta, głównie przez psy - informuje Marek Winnicki, kierownik sekcji nadzoru przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lipnie. - Dziewięć osób zostało poddanych szczepieniu przeciwko wściekliźnie, bo zostały pogryzione przez nieznane psy. Jeśli ktoś zostanie pokąsany przez zwierzę, powinien zostać skierowany do poradni chorób zakaźnych. Dwa lata temu mieliśmy przypadek, że mężczyzna został ugryziony przez szczura.

<!** reklama>Wścieklizna jest ostrą chorobą wirusową, przebiegającą z objawami zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, która nieuchronnie prowadzi do śmierci.

Mogą chorować na nią wszystkie ssaki, a na człowieka przenoszona jest wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia, zdolnego do kąsania. Zatem może to być pies i kot, ale także lis, wiewiórka, szczur, a nawet mała myszka. Przed chorobą chronią nas szczepienia psów, kotów i zwierząt dzikich. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o lisy, które masowo roznosiły tę niebezpieczną chorobę. Od kilku lat, wiosną i jesienią, zrzucana jest z samolotów specjalna szczepionka w formie przynęt, która skutecznie zapobiega wściekliźnie.

- Na terenie powiatu lipnowskiego, podobnie jak w całym kraju, prowadzimy badania monitoringowe odnośnie wścieklizny i od dawna nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku - mówi Waldemar Galiński, powiatowy lekarz weterynarii w Lipnie.

W myśl ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt każdy właściciel czworonoga jest zobowiązany doprowadzić psa do wyznaczonych punktów szczepień w terminie 30 dni od ukończenia przez niego trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Zaleca się, aby w pierwszym roku życia szczepienie zostało powtórzone, co jest związane z rozwojem układu immunologicznego zwierzęcia.

- Szacujemy, że zaledwie jedna trzecia psów jest poddawana obowiązkowym szczepieniom - stwierdza Waldemar Galiński, powiatowy lekarz weterynarii w Lipnie. - W przypadku pokąsania lub oślinienia przez zwierzę chore, przed zachorowaniem chroni szczepionka przeciw wściekliźnie, podana jak najszybciej po zakażeniu.

Gdy zatem kogoś ugryzie pies - pokąsany kierowany jest do poradni chorób zakaźnych celem konsultacji i ewentualnemu poddaniu się szczepieniom ochronnym przeciwko wściekliźnie, a czworonóg przechodzi obserwację weterynaryjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska