Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzanie chcą współrządzić miastem

Anita Etter
Kilka grudziądzkich stowarzyszeń oraz Stronnictwo Demokratyczne przygotowały projekt uchwały dający większe możliwości zarządzania miastem przez mieszkańców. Prezydent stanowczo odmówił zmian w statucie miasta.

A chodziło konkretnie o to, by mieszkańcy sami mogli przedkładać Radzie Miejskiej swoje pomysły i projekty uchwał. Zarówno konstytucja jak i uchwały o samorządzie terytorialnym dają takie prawo mieszkańcom czy stowarzyszeniom jednak ile osób musi podpisać się pod takim wnioskiem decydują lokalne regulaminy. W Grudziądzu statut gminy przewiduję liczbę 5 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. To bardzo dużo w porównaniu z innymi, nawet o wiele większymi miastami.

- W mojej opinii jak i radnych Rady Miejskiej zaproponowane rozwiązania w tym liczba osób popierających projekt obywatelski jest odpowiednia. Poza tym statut był zmieniany rok temu i jest to za krótki okres, by dokonywać jakiejkolwiek oceny funkcjonowania przepisów statutu i myśleć o ich zmianie - odpowiada w piśmie Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

- W każdym z tych argumentów pan prezydent mija się z prawdą, ponieważ nie rozmawiał na ten temat z radnymi opozycji - mówi Sławomir Dębski, przewodniczący Stowarzyszenia Razem Przeciw Przemocy. - Ubiegłoroczne zmiany w statucie dotyczyły m.in. zmiany łańcucha przewodniczącego Rady Miejskiej i wprowadzenia dla niego laski czy zmiany herbu. Jeżeli chodzi o konsultacje w sprawie inicjatywy uchwałodawczej to radni poza PO o niczym nie wiedzieli. W związku z tym przygotowują własną inicjatywę, bo widzą sami wiele mankamentów w statucie i regulaminie, które utrudniają im procedowanie nad uchwałami.

Dodatkowo do wojewody Ewy Mes z inicjatywy Stronnictwa Demokratycznego skierowany został list, w którym grudziądzki klub SD informuje, że jego zdaniem prezydent Grudziądza dyktuje radnym mu sprzyjającym jak mają głosować, co w efekcie oznacza przejmowanie przez niego władzy uchwałodawczej.

- Na forach internetowych tworzą się już koalicje i ruchy społeczne na rzecz demokratyzacji - dodaje Sławomir Dębski. - W Elblągu poprzednia władza wręcz uniemożliwiła podejmowanie działań przez społeczeństwo i została odwołana w referendum.

Liczba podpisów niezbędnych do inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców

Olsztyn 3 osoby

Włocławek 100

Toruń 150

Bydgoszcz 1000

Grudziądz 5000

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska