Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzki szpital zaprasza na badania wykrywające raka jelita grubego

Marcin Dutkowski
W ramach programu finansowanego z budżetu Ministerstwa Zdrowia w tym roku przeprowadzonych zostanie 300 badań przesiewowych.

Może rozwijać się w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub odbytnicy i przez lata nie dawać żadnych objawów. Warto go więc wcześnie wykryć i wyleczyć.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Każdego roku diagnozuje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków tej choroby.
- Większość nowotworów rozwija się na podłożu zmian łagodnych zwanych polipami. Proces ten trwa zwykle dłużej niż 10 lat. Dlatego też wcześnie wykryte zmiany sprzyjające powstaniu raka lub wykrycie jego wczesnych postaci daje szansę na wyleczenie - informuje Krystyna Wańska-Remiasz z Referatu ds. Promocji Zdrowia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.
Zarówno polipy, jak i choroba nowotworowa we wczesnym etapie rozwoju nie powodują zazwyczaj zauważalnych objawów. Dlatego wskazane jest wykonane jest profilaktycznego badania kolonoskopowego. Rozpoznanie i usunięcie zmian pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

W grudziądzkim szpitalu ruszył właśnie program profilaktycznych badań kolonoskopowych finansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia.
- Jest on adresowany do osób, które nie mają objawów raka jelita grubego i które nie były poddawane kolonoskopii przesiewowej w ciągu ostatnich 10 lat - mówi dr Dariusz Gajda, ordynator Oddziału Gastroenterologicznego. - Pierwsza kategoria obejmuje wszystkie osoby od 50. do 65. roku życia. Druga to osoby w wieku 40-65 lat, jeśli rak jelita grubego wystąpił u krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci). Trzecia zaś to osoby między 25. a 65. rokiem życia z rozpoznanym w poradni genetycznej zespołem Lyncha, czyli dziedziczną skłonnością do nowotworu jelita grubego.

dr Dariusz Gajda

Program obejmuje wykonanie 300 badań w grudziądzkim szpitalu. Podstawą do przeprowadzenia kolonoskopii jest wypełniona przez pacjenta ankieta, która jest dostępna zarówno w szpitalu, jak i na stronie internetowej www.bieganski.org (link). Musi zostać ona zatwierdzona przez lekarza rodzinnego, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza z pracowni endoskopowej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego.

Zapisy odbywają się pod numerem telefonu 56 641 43 96. Wskazana jest jednak rejestracja osobista, bo w czasie zapisu pacjent otrzymuje bezpłatnie preparat do oczyszczenia jelita oraz niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania. Zgłaszać należy się do pracowni endoskopowej, która mieści się w pokoju 221 na drugim piętrze w budynku E grudziądzkiego szpitala. Jest to możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14.

Badanie polega na oglądaniu za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
- Trwa od 15 minut do pół godziny - wyjaśnia dr Dariusz Gajda. - Generalnie jest niebolesne. Jeśli jednak jest dokuczliwe, podawane jest znieczulenie dożylne. Wyniki badania znane są od razu.
Polipy wielkości do centymetra będą usuwane w czasie badania, a większe oraz guzy po skierowaniu do szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska