Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grunt uciekł budowlańcom

Anita Etter
Wokół przystani wioślarskiej wstrzymano prace związane z rewitalizacją błoni nadwiślańskich. Powód? Lekkie tąpnięcie, które trzeba dokładnie zbadać.

Wokół przystani wioślarskiej wstrzymano prace związane z rewitalizacją błoni nadwiślańskich. Powód? Lekkie tąpnięcie, które trzeba dokładnie zbadać.

Niski stan Wisły cieszy wykonawców zadania, jakim jest zmiana oblicza błoni nadwiślańskich zgodnie z planem rewitalizacji tego terenu. Firma Mostostal w ostatnich tygodniach pogłębiała dawny port Schultza, który od dziesięcioleci służy wioślarzom Wisły. Skarpa półwyspu była wzmacniana prętami, ale podczas wybierania ziemi doszło do przesunięcia gruntu, co z kolei spowodowało powstanie rys na zabytkowym budynku klubu. <!** reklama>

- Mój wnuk jest tu wioślarzem, a że mieszkam na ulicy Rybackiej, często spaceruję tu z psem - mówi pan Kazimierz, którego spotkaliśmy przy ujściu Rowu Hermana. - Przez całe lato przyglądałem się, jak wyciągali tony czarnego mułu, a teraz cisza. Wioślarzy schodzących na wodę też dawno tu nie było. Może przez te prace?

Na miejscu już w poniedziałek pracowali inspektorzy nadzoru budowlanego. Aby sprawdzić, czy grunt jest stabilny i będzie można kontynuować rewitalizację, założono specjalne mierniki, podobne do tych, które badają ruchy skarpy wiślanej na Rządzu i Strzemięcinie.

- Na razie zagrożenia żadnego nie widzę, ale wciąż czekamy na wyniki pomiarów czujników - mówi Zbigniew Ptaszyński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Faktu przechylenia się przystani i uszkodzeń ścian nie potwierdza Henryk Wichrowski, prezes Klubu Wioślarskiego Wisła.

- Nie chcę się wypowiadać na tematy budowlane - mówi prezes Wichrowski. - Prawda jest taka, że wczoraj zadecydowaliśmy o przeniesieniu treningów do Gimnazjum nr 6, prowadzącego nasze klasy sportowe. W tamtejszej stołówce, gdzie będziemy trenować, są już ergometry, a w byłej kotłowni będziemy urządzać siłownię. Sezon treningów na wodzie mamy już za sobą.

Warto przypomnieć, że rewitalizacja błoni to adaptacja dawnych terenów przemysłowych mniej więcej od rzeźby Flisaka do mostu. Przebudowie ma ulec wspomniany port Schultza i nabrzeże Wisły. Projekt zakłada przebudowę umocnień nabrzeża, budowę przystani jachtowej i rozbudowę wioślarskiej, budowę placu dla kamperów oraz stworzenie miejsc rekreacyjnych i wypoczynkowych z drogami dla pieszych i rowerów. Błonia i Klub Wioślarski Wisła znajdujący się na półwyspie będzie łączyć kładka pieszo-rowerowa. Dla odwiedzających Grudziądz wodniaków najważniejsza jest jednak marina, w której znajdą miejsce nie tylko do przycumowania, ale także dobre warunki sanitarne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska