Tylko u nas
zobacz

Polecamy!

Rozwiń
Habit i zbroja - film o Krzyżakach z Toruniem w tle

Habit i zbroja - film o Krzyżakach z Toruniem w tle

Paulina Błaszkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Od lewej: reżyser Paweł Pitera, producentka Dorota Roszkowska, prezydent Michał Zaleski i „komtur” zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki tuż po podpisaniu

Od lewej: reżyser Paweł Pitera, producentka Dorota Roszkowska, prezydent Michał Zaleski i „komtur” zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki tuż po podpisaniu umowy w sprawie partnerstwa filmu „Habit i zbroja” ©Jacek Smarz

Prezydent Torunia podpisał umowę z producentem filmu, który jest wielką polsko-niemiecko-litewską produkcją. Premierę zaplanowano w przyszłym roku.
Od lewej: reżyser Paweł Pitera, producentka Dorota Roszkowska, prezydent Michał Zaleski i „komtur” zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki tuż po podpisaniu

Od lewej: reżyser Paweł Pitera, producentka Dorota Roszkowska, prezydent Michał Zaleski i „komtur” zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki tuż po podpisaniu umowy w sprawie partnerstwa filmu „Habit i zbroja” ©Jacek Smarz

„Habit i zbroja” to dokument o historii państwa zakonnego w reżyserii Pawła Pitery, który na swoim koncie ma m.in. realizację filmów dokumentalnych o życiu Jana Pawła II oraz Watykanie, jak „Świadectwo”, „Nie lękajcie się” czy „Papież Jan Paweł II i jego przyjaciel”.

Jak zapowiada reżyser, tym razem w jego filmie będzie dużo nowoczesnej animacji, ikonografii, zdjęć klasycznych, 3D i fabularyzowanych rekonstrukcji.

Pracują od sześciu lat


Przygotowania produkcyjne do filmu „Habit i zbroja”, które trwają od 2010 roku, są już właściwie zakończone.

Za scenariusz odpowiada reżyser oraz znany polski historyk Jan Wróbel. Za warstwę muzyczną odpowiedzialny jest twórca zespołu Varius Manx - Robert Janson, a za zdjęcia Jan Tatarkiewicz. Głównym scenografem jest Zofia Lubińska.

PRZECZYTAJ: Kolejny film przed nami [DZIEŃ DOBRY]

Produkcją filmu zajęła się Dorota Roszkowska, której podobnie jak Pawłowi Piterze zależy na tym, by pokazać naszą historię, która może być bardzo ciekawa w czasach popularności „Gry o tron”.

- Nie można żyć we współczesnym świecie z mitologiczną wizją historii. Nasz problem polega na tym, że na Zakon Rycerzy NMP patrzymy wciąż oczami Sienkiewicza jak na morderców i rabusiów, przymykając oczy na stworzoną przez nich cywilizację, wyprzedzającą Europę o 200 lat - mówił Paweł Pitera podczas wczorajszej konferencji prasowej na zamku krzyżackim.


Na Zakon Rycerzy NMP patrzymy wciąż oczami Sienkiewicza, jak na morderców i rabusiów. - Paweł Pitera

Reżyser kilkakrotnie podkreślał, że Krzyżacy byli perfekcyjnie zorganizowali. Mieli administrację, która w Europie pojawiła się dopiero w XIX wieku w Anglii. To była merytokratyczna administracja, która posługiwała się słowem pisanym.

- Było to pierwsze w Europie państwo korporacyjne. A dlaczego upadło? Ponieważ brakowało w nim wolności. Nasz film „Habit i zbroja” taką właśnie

historię zakonnego państwa ma pokazać widzom - dodaje reżyser.
Toruń zalokowany


Głównym partnerem filmu będzie nasze miasto, które oprócz pieniędzy - 350 tysięcy złotych wnosi do produkcji również swój wizerunek na zasadzie lokowania produktu.

Na ekranie pojawimy się obok innych miast istotnych dla historii krzyżackiego państwa m.in. Malborka, Gdańska, czy Kwidzyna.

Premierę filmu zaplanowano na wiosnę przyszłego roku w Toruniu. Najprawdopodobniej będzie to kwiecień. Warto dodać, że dokument Pawła Pitery pt. „Habit i zbroja” będzie kolejnym filmem, w którym zagra nasze miasto. Wcześniej dzięki „product placement”, czyli lokowaniu produktu mieliśmy okazję być osią dla takich produkcji jak serial „Lekarze” telewizji TVN czy film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” .

Odniesie sukces?


Ostatni film Janusza Majewskiego z udziałem m.in. Macieja Stuhra, Anny Dymnej, Wojciecha Pszoniaka i Soni Bohosiewicz był jednym z najważniejszych i najczęściej nagradzanych filmów w ostatnim roku. Zdobył m.in. Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni.

Czy film Pawła Pitery „Habit i zbroja” ma szansę na podobny sukces? Reżyser i producentka mocno w to wierzą, podobnie jak prezydent Torunia - Michał Zaleski.

Dla naszego miasta udział w filmie to ogromna promocja. Z kolei dla reżysera wielkie wyzwanie, bo takiej produkcji jeszcze w Polsce nie było. Film dokumentalny opowiada całą historię zakonu, który odegrał ogromną rolę zarówno w historii Polski jak i całej Europy.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hens (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miały być filmy o polskiej historii. A będą o historii niemieckiej. Ale za nasze pieniądze. Flirty pana Zaleskiego z niemcami wyjdą mu bokiem!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo