Halowe ME w Toruniu. Złoto Patryka Dobka na 800 metrów! Aż 10 medali Polaków! [dużo zdjęć]

Z dorobkiem dziesięciu medali zakończyli Polacy udział w halowych mistrzostwach Europy, które do niedzieli trwały w Toruniu. W biegu na 800 metrów jedyny złoty medal dla naszej reprezentacji wywalczył Patryk Dobek, sprawca naprawdę dużej niespodzianki.

Bieg na 800 metrów mężczyzn był jedną z tych konkurencji, w których liczyliśmy na medal - na podium stanąć miał Adam Kszczot. Tymczasem medale były aż dwa, ale żaden z nich nie wpadł w ręce naszego teoretycznie najlepszego zawodnika, który finiszował jako czwarty. Mistrzem Europy został Patryk Dobek, który sprawił polskim kibicom wspaniałą niespodziankę. O jej skali niech mówi to, że na co dzień zwycięzca specjalizuje się w... zupełnie innej konkurencji. Biegacz na 400 metrów przez płotki rywalizuje tej zimy na 800 metrów i jest prawdziwym odkryciem halowego sezonu. W Toruniu Dobek wygrał ze wszystkimi i sięgnął po złoto. To jednak nie wszystko - drugie miejsce zajął Mateusz Borkowski. Nasi biegacze zdobyli więc dwa medale.

– Jak zobaczyłem wynik i miejsce to wtedy dopiero to do mnie dotarło. Chciałem dobrze zrealizować swoje zadanie i wykonać to w miarę perfekcyjnie. Tak było i wszystko się dobrze ułożyło - powiedział złoty medalista.

ZOBACZ DUŻO ZDJĘĆ Z NIEDZIELNYCH KONKURENCJI HALOWYCH ME W TORUNIU:

Halowe ME w Toruniu. Złoto Patryka Dobka na 800 metrów! Aż 1...

Również dwa krążki wywalczyły nasze panie startujące w tej samej konkurencji. Rywalizacja na 800 metrów była wewnętrzną sprawą Polek i Brytyjek. Joanna Jóźwik finiszowała jako druga, a Angelika Cichocka jako trzecia. Mistrzostwa w Toruniu to piękny powrót obu zawodniczek do czołówki po ich perypetiach z kontuzjami.

Warto przeczytać

Jeszcze przed wygraną Dobka nie brakowało powodów do radości. Niedzielny wieczór zaczął się pięknie - brązowy medal zdobył Paweł Wiesiołek. Nasz siedmioboista na dobre zaczął liczyć się w walce o podium po skoku o tyczce, w którym zaliczył 5,20 m. Po kończącym walkę biegu na 1000 metrów mógł fetować największy sukces w karierze.

W skoku o tyczce na podium stanął Piotr Lisek, który skoczył 5,80 i był trzeci. Zwycięzca, Armand Duplantis, próbował bić rekord świata, ale poprzeczka zawieszona na 6,19 była zbyt trudną przeszkodą do pokonania.

Nasi zawodnicy startowali także w biegach na 60 metrów przez płotki. Drugi czas w życiu uzyskała Pia Skrzyszowska, która w wieku 19 lat zajęła piąte miejsce. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn szósty był Damian Czykier, jednak akurat on nie mógł mieć powodów do zadowolenia - zahaczenie o jeden z płotków pozbawiło go nawet miejsca w czołowej trójce, a tym samym medalu.