MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Happening pod siedzibą CSW w Toruniu. O co chodziło? [ZDJĘCIA]

TW
Happening pod siedzibą CSW w Toruniu. O co chodziło? [ZDJĘCIA]
Happening pod siedzibą CSW w Toruniu. O co chodziło? [ZDJĘCIA] Jacek Smarz
Przed siedzibą CSW miał miejsce happening. Protestujących chcieli w ten sposób podkreślić po raz kolejny swój sprzeciw wobec braku kobiecych głosów na wystawie „I po co nam wolność?”.

Manifest zorganizowały toruńskie aktywistki i aktywiści. Przed siedzibą CSW wywieszono kartki z 16 pytaniami do dyrektora tej instytucji tj. gdzie są artystki?, i po co nam wolność kobiet?, dlaczego uprzedmiotowiono wizerunek kobiety na wystawie? oraz dlaczego ciało kobiety może symbolizować wolność, ale odmawia się im wystawiania swoich dzieł?.

- Pytania skierowane są do wszystkich dyrektorów, którzy zajmują się promocją sztuki współczesnej - mówiła Katarzyna Lewandowska, doktor na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Happening pod siedzibą CSW w Toruniu. O co chodziło? [ZDJĘCIA]

Happening pod siedzibą CSW w Toruniu. O co chodziło? [ZDJĘCIA]

Akcja trwała przez cały dzień. Uczestnicy happeningu co pół godziny przez megafon odczytywali pytania odnośnie swoich wątpliwości.

Zobacz także: Skyway 2018. Compagnie Carabosse w Toruniu! [PROGRAM FESTIWALU + OPIS INSTALACJI]

- Dyrektor CSW odmawia nam dialogu w związku z wystawą „I po co nam wolność”. Jest to dyrektor publicznej instytucji, dlatego dialog powinien być prowadzony. Ekspozycja ma kontekst przekrojowy i właśnie w tym dostrzegamy zakłamanie przekazu sztuki. Wyrugowanie kobiet powoduje, że jest to głos nieprawdziwy - mówi Ivka Macioszek, działaczka lokalna. - Prawdą jest, że dyrektor CSW zaoferował nam przestrzeń w siedzibie instytucji w ramach spotkania z artystami. Jednak od razu zapowiedział, że nie będzie uczestniczył w dyskusji. Tym samym spłycił nasze działanie i pole do dialogu. - Ivka Macioszek, działaczka lokalna.

Przypomnijmy, że do podobnego happening doszło w trakcie odsłonięciu wystawy „I po co nam wolność?” na początku kwietnia. Wówczas grupa kilkudziesięciu osób wyraziła swój sprzeciw wobec braku kobiecych głosów na wystawie. Demonstranci nie zgadzali się z faktem, iż w ramach wystawy pokazane zostały prace 37 artystów i tylko jednej artystki.

W Toruniu ma szanse powstać fabryka koreańskiej firmy produkującej e-busy na skalę europejską. Według informacji podanych przez gazetę „Rzeczpospolita” miasto zaakceptowało już dwie działki pod inwestycję.WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>Polecamy: Skyway 2018. Compagnie Carabosse w Toruniu! [PROGRAM FESTIWALU + OPIS INSTALACJI]NowosciTorun

Wielka inwestycja w Toruniu. Projekt o wartości nawet 1 mld ...

Tematem wystawy, którą można oglądać w CSW do niedzieli jest wolność, a jej punktem wyjścia są cztery osobowości twórcze XX wieku: Witkacy, Władysław Hasior, Jerzy Bereś i Tadeusz Kantor. Kuratorem jest dyrektor CSW Wacław Kuczma.

W ramach sprzeciwu wobec wystawy powstała grupa „Po co nam wolność kobiet”. Opublikowała ona list otwarty do dyrektora CSW. Jego treść znajdziesz: TUTAJ

Jeździliśmy policyjnym BMW serii 3. Zobaczcie, jak przyspiesza! [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska