Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Inwestor - Polskie Projekty Inwestycyjne - ma już wszelkie pozwolenia od miasta. Hotel będzie miał 6 kondygnacji i dokładnie 6925 metrów kwadrat. powierzchni użytkowej. Pomieści 135 pokoi, w tym przynajmniej 5 specjalnie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Luksusowy hotel posiadać będzie basen w piwnicy i niewielki, podziemny parking. Goście korzystać będą też z parkingów na obrzeżach starówki, np. obszernego przy placu św. Katarzyny.
Autorzy projektu - pracowania AGK Architekci - każdy szczegół konsultować musieli z miejskim konserwatorem zabytków w Toruniu. To dlatego, że Stary Browar wpisany został do rejestru zabytków. Wymogiem konserwatora było m.in. to, by nowy obiekt nie przewyższał w żadnym punkcie zabytkowej budowli browaru.
Polecamy
- Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna w Toruniu DUŻO ZDJĘĆ
- Inwestycje na toruńskim lewobrzeżu. Co będzie realizowane?
- Tatuaże naszych Czytelników. Zobacz, czym mogą się pochwalić!
- Plac Chrapka i rondo Pokoju Toruńskiego z drona. Zobacz zdjęcia!
- Dziewczyny z Torunia na Instagramie. Zobacz zdjęcia!
- Derby Pomorza na archiwalnych zdjęciach. Apator kontra Polonia [GALERIA]
- Bardzo zależało nam na tym, aby widoku bryły zabytkowego browaru nie przytłoczyć, szczególnie od strony Baja Pomorskiego. Zastosowane w projekcie przeszklenia i wycofanie pozostałych części hotelu sprostały temu zadaniu. Skojarzenie dla osoby patrzącej na obiekt ma być jednoznaczne: z architekturą poprzemysłową - podkreśla Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków w Toruniu. I dodaje, że prezentowane przez projektanta wizualizacje hotelu (udostępniamy je) nieco się zmieniły.
Jak przekazuje Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta miasta, nowy hotel powstanie dokładnie na terenie położonym przy ul. Wielkie Garbary 2, Piernikarskiej 10, 12, 14 i Browarnej 1, 3, 5 w Toruniu (działki nr 104/1, 110, 112 oraz części działek nr 70, 71, 111 i 113 obręb 17).
Przypomnijmy, że Stary Browar od lat straszy pustką. Konserwator Emenuel Okoń nie kryje, że jego stan techniczny jest dziś katastrofalny. Miasto sprzedało zabytek w 2006 roku za 3 mln zł spółce Polskie Pierze i Puch, należącej do biznesmena Krzysztofa Mielewczyka. Ten obiecywał w browarze otworzyć hotel Hiltona, zapraszając nawet na inaugurację samą Paris Hilton. Niestety, przedsiębiorca zmarł tragicznie w wypadku lotniczym w 2013 roku. Zabytek odziedziczyła żona, Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). Odsprzedała go i teraz są w reszcie realne szanse na to, że obiekt ożyje.
Inwestor, czyli Polskie Projekty Inwestycyjne, to część Satoria Group. To polska grupa kapitałowa, która zarządza 7 własnymi hotelami klasy biznes i klasy turystycznej działającymi pod markami:
- Best Western
- START hotel
- RT Hotels
- Hampton by Hilton
Spółka posiada w swojej ofercie ponad 1 500 pokoi, zarządza własnym Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym nad Zalewem Zegrzyńskim. Satoria Group SA posiada także 8 budynków biurowych w Warszawie o łącznej powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadrat. W Grupie zatrudnionych jest ok. 300 osób. Hotelem Hilton Garden Inn w Toruniu zarządzać będzie VHM Hotel Management, jedna ze spółek Satorii. Oddanie hotelu do użytku planowane jest na 2021 rok.
Polecamy: Obejrzyj wideo: pierwsze rondo turbinowe w Toruniu

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?