Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Chełmży odkrywa kolejne tajemnice

Marcin Seroczyński
Maria da Bassak Liljeberg przekazała zdjęcia swojego dziadka burmistrza Bronisława Kurzętkowskiego
Maria da Bassak Liljeberg przekazała zdjęcia swojego dziadka burmistrza Bronisława Kurzętkowskiego Marcin Seroczyński
Dzięki akcji „Nie chowaj historii w szafie” prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Chełmży, biblioteka dostała nowe eksponaty muzealne.

Członkowie TPCh od kilku lat wspólnie z biblioteką pozyskują cenne dla miasta archiwalia. Tym razem dzięki kolejnej edycji akcji „Nie chowaj historii w szafie” udało się pozyskać cenne pamiątki po międzywojennym burmistrzu Bronisławie Kurzętkowskim. Udało się to dzięki nawiązaniu kontaktu z wnuczką burmistrza panią Marią de Bassak Liljeberg.

Dzięki tej znajomości, do chełmżyńskiej biblioteki zostały przekazane niezwykle cenne zdjęcia Bronisława Kurzętkowskiego, jego akt zgonu oraz liczne dokumenty związane z życiem i działalnością burmistrza.

- Najcenniejszym z darów jakie otrzymaliśmy od pani Marii jest album zawierający kilkanaście zdjęć z pogrzebu Bronisława Kurzętkowskiego obrazujących całą uroczystość - mówi Urszula Meszyńska, dyrektorka biblioteki w Chełmży. - Na fotografiach nigdzie wcześniej niepublikowanych widzimy jak trumnę burmistrza niosą zacni mieszkańcy miasta oraz urzędnicy. Wstępnie udało się rozpoznać na tych zdjęciach skarbnika miejskiego Anastazego Augustyniaka oraz radnego miejskiego Bolesława Barczyńskiego - dodaje Urszula Meszyńska.

Zdaniem naszej rozmówczyni, album pogrzebowy Bronisława Kurzętkowskiego stanowi cenne źródło dla badaczy lokalnej historii.

Kolejnym prezentem, który otrzymała nasza placówka są trzy sztandary - jeden z nich to pamiętny sztandar Cukrowni Chełmża, jaki fabryka otrzymała na w 1982 roku na stulecie swojego istnienia. Kolejne to sztandar Ligi Kobiet oraz chełmżyńskiego PZPR. Do książnicy trafił też szereg pucharów sportowych i okolicznościowych medali przekazanych przez Nordzucker w Chełmży. Od koncernu biblioteka dostała również pozostałości po nieistniejącej już dziś izbie pamięci przy cukrowni.

Oprócz tego, do zbiorów trafiła książka ewidencyjna, w której widnieją nazwiska oraz wykazy wyposażenia Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej przy Cukrowni Chełmża. Pierwszy wpis pochodzi z 1903 roku.

Już wcześniej, dzięki akcji „Nie chowaj historii w szafie” do zbiorów chełmżyńskiej książnicy trafiły podarowane przez pana Eugeniusza Lau fotografie obrazujące wioślarstwo i sekcję pływacką w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

Jeżeli ktoś chciałby przekazać lub udostępnić swoje pamiątki może to zrobić przychodząc do biblioteki w godzinach jej pracy. Wszystkie cenne eksponaty można obejrzeć w Miejskiej Izbie Muzealnej, która niedawno udostępniła pełne zbiory. Było to możliwe po remoncie placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska