Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia drogi, która połączyła Europę, wciąż inspiruje naukowców do badań

Redakcja
Prof.Enrique Alarcon (drugi z prawej) podczas wizyty w Toruniu. Pierwszy z lewej: ks. Alejandro Barral
Prof.Enrique Alarcon (drugi z prawej) podczas wizyty w Toruniu. Pierwszy z lewej: ks. Alejandro Barral Piotr Roszak
Choć Toruń od Santiago de Compostela dzieli cztery tysiące kilometrów, nie przeszkadza to Hiszpanom odkrywać Camino wspólnie z teologami z UMK.

[break]
Temat Szlaku św. Jakuba podejmowaliśmy wiele razy. Nie bez powodu.

Camino de Santiago, którego poszczególne odcinki rozrzucone są po całym świecie, wiedzie również przez nasz region. Z Iławy przez Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Toruń, Kruszwicę, Strzelno aż do Trzemeszna. Łącznie ponad 250 km w stronę Santiago de Compostela. To jedno z trzech - obok Rzymu i Jerozolimy - najpopularniejszych miejsc pielgrzymek, w którym zgodnie z tradycją znajduje się grób św. Jakuba Apostoła.

Grób odkryto na początku IX wieku. Problem polega na tym, że historyczne dokumenty z tego okresu są niepełne i do końca nie wiadomo, co ostatecznie przekonało władze kościelne do uznania akurat tego miejsca pochówku za grób św. Jakuba. Kluczem znalezienie tej odpowiedzi mogłyby być badania archeologiczne. Niestety grób przeszedł szereg zmian na przestrzenie wieków, a te, które przeprowadzono w XX wieku, nie dały wystarczającej dowodów.

Tematyką badania początków kultu św. Jakuba oraz historią jego grobu od lat zajmuje się prof. Enrique Alarcon z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie. To znana persona w świecie nauki. Pracował i prowadził wykłady w wielu ośrodkach naukowych na świecie w Waszyngtonie, Bogocie, Buenos Aires, Santiago de Chile, Mediolanie, Krakowie, Rzymie, Paryżu, a także w Toruniu. Jest prezesem Fundacji św. Tomasza z Akwinu, dyrektorem Corpus Thomisticum, ekspertem Ministerstwa Nauki Innowacji w Hiszpanii.

W 2011 roku prof. Enrique Alarcon zaproponował interpretacje napisu znajdującego się wewnątrz grobu przypisywanego św. Jakubowi, który ze względu na unikatowe nawiązania do chryzmonu jerozolimskiego i języka hebrajskiego ma jego zdaniem potwierdzać tezy - do tej pory traktowane jako niepotwierdzona tradycja średniowieczna - mówiące o autentyczności grobu św. Jakuba w Hiszpanii.

Wybitny naukowiec i znawca tematyki Camino przyjedzie w tym tygodniu do Torunia wspólnie m.in. z ks. Alejandro Barral, kanonikiem Katedry Compostelańskiej i wieloletnim dyrektorem Muzeum Katedralnego w Santiago. Spotka się z miłośnikami Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym UMK.

Obaj goście opowiedzą o pracach międzynarodowego zespołu, który zajmuje się przeszłością oraz teraźniejszością Camino. Wystąpienia będą tłumaczone na język polski.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska