Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia tworzona z darów

Marcin Seroczyński
Zygmunt Juchtowski obdarował bibliotekę zabytkowymi, ale wciąż działającymi aparatami
Zygmunt Juchtowski obdarował bibliotekę zabytkowymi, ale wciąż działającymi aparatami Marcin Seroczyński
Biblioteka w Chełmży wzbogaciła się o kilka cennych przedmiotów, statut przedwojennego Bractwa św. Huberta oraz unikatową fotografię.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży wiele cennych zbiorów zgromadziła dzięki darczyńcom i ludziom dobrej woli. Kilka lat temu Towarzystwo Przyjaciół Chełmży wspólnie z bibliotekę rozpoczęło akcję „Nie chowaj historii w szafie”. Kilkadziesiąt osób obdarowało głównie Miejską Izbą Muzealną mieszczącą się w bibliotece. Wśród darów były stare maszyny do pisania, tarki do prania i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

- Szczególnie cenne zbiory, które trafiły do nas, to przedwojenne kroniki harcerstwa chełmżyńskiego, kronika fotograficzna straży pożarnej z 1933 roku oraz szklane negatywy z zakładu Stanisława i Adeli Drążkowskich - mówi Urszula Meszyńska, dyrektorka biblioteki miejskiej.

Niedawno placówka wzbogaciła się o kolejne cenne zbiory. Pan Zygmunt Juchtowski zdecydował się obdarować bibliotekę swoim zbiorem aparatów fotograficznych pochodzących z czasów PRL-u. W idealnym stanie są: Zenit, Druh, Smiena i jeszcze kilka innych ciekawych modeli.

- Do tych aparatów wystarczy włożyć odpowiedni film i dalej można psykać nimi zdjęcia - zapewnia Zygmunt Juchtowski. Jest on miłośnikiem fotografii i bardzo często można go dostrzec, gdy uwiecznia ważne wydarzenia w naszym mieście.

Zygmunt Juchtowski obdarował bibliotekę zabytkowymi, ale wciąż działającymi aparatami
Zygmunt Juchtowski obdarował bibliotekę zabytkowymi, ale wciąż działającymi aparatami
Marcin Seroczyński

Kolejnym darczyńcą jest Krzysztof Zduński, który przekazał do biblioteki „Ustawy Bractwa św. Huberta” pochodzące jeszcze sprzed I wojny światowej. Znajduje się w nich niezwykle cenny opis wytycznych do działania bractwa, które po 1945 roku już nie zostało reaktywowane.

- Jest to bardzo cenne źródło informacji, zwłaszcza dla historyków, ponieważ dotychczas o Bractwie św. Huberta niewiele wiedziano - mówi Urszula Meszyńska. - Takie dary pozwalają badać i odtwarzać naszą lokalną historię - dodaje.

Innym cennym przedmiotem, który wzbogacił zbiory jest mała niepozorna fotografia. Jej unikatowość polega na tym, że jest to jedyny tak dobrze zachowany obraz pokazujący wnętrze nieistniejącej już dziś kapliczki Matki Boskiej Częstochowskiej znajdującej się w parku miejskim. Jest to pierwsze a zarazem jedyne zdjęcie wnętrza tego obiektu. Pozwala ono, tak jak w przypadku „Ustaw Bractwa Św. Huberta”, na odkrycie kolejnej ciekawej historii.

Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoimi pamiątkami, to może przynieść je do chełmżyńskiej biblioteki. Tam unikatowe zdjęcia, dokumenty zostaną skopiowane, a oryginalne zwrócone właścicielowi. Możliwe jest również przekazanie cennych pamiątek, które zasilą zbiory biblioteki oraz posłużą, jako materiał do wystaw i publikacji. Stare fotografie można przesyłać na adres email: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska