Historie, które wzruszają, historie, które inspirują

Artykuł sponsorowany TORUŃSKIE ZAKŁADY MATERIAŁÓW OPATRUNKOWYCH S.A.

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Po ponad roku od toruńskiej premiery, film "Siła Kobiety" w reżyserii Julii Karczewskiej otrzymał nagrodę na Festiwalu Wrażliwym.

To wiadomość dosłownie sprzed kilkunastu dni. Film zdobył trzecie miejsce w kategorii reportaż filmowy profesjonalistów. Jury tego niezwykłego festiwalu doceniło reżyserkę Julię Karczewską za szczególną wrażliwość, warsztat reporterski, profesjonalizm, oraz wyjątkową uważność na świat i ludzi.

Spotkania wrażliwców

Festiwal Twórczości Wrażliwej Społecznie, zwany również Festiwalem Wrażliwym, jest organizowany co roku wiosną w różnych częściach Trójmiasta. Tegoroczna gala finałowa IV edycji festiwalu odbyła się z wiadomych względów wyłącznie w wersji online dopiero 20 listopada 2020 r. Warto wiedzieć, że podczas festiwalu nagradzani i promowani są ci twórcy, dla których prawda, wrażliwość na naturę, mądrość, piękno i innego człowieka jest wartością nadrzędną, a praca misją. I właśnie film Julii Karczewskiej „Siła Kobiety” doskonale wpisuje się w ideę festiwalu. Jest poruszającą opowieścią o chorobie, mocy, determinacji i optymizmie kobiet, które pokonały raka. Dodajmy jeszcze, że film w reżyserii Julii Karczewskiej wyprodukowała Polska Press Grupa.

Wzruszająco i szczerze

Jak powstał ten film? Otóż, przed kamerą Julii Karczewskiej stanęło 12 kobiet, które szczerze opowiedziały historię swojej choroby - od diagnozy, przez różne formy leczenia, po remisję. - Bohaterki mojego filmu i fotografii to panie w różnym wieku, na różnych etapach choroby. Są wśród nich i takie, które pokonały nowotwór już dziesięć lat temu. Uczestniczą w zajęciach Akademii Walki z Rakiem, co ogromnie dużo im daje, jeśli chodzi o stan psychiczny. Ich wypowiedzi są krzepiące. Oczywiście to nie komedia, ale zdarzają się w filmie nawet zabawne momenty – mówi Julia Karczewska. Film trafnie przedstawia zarówno dynamikę choroby nowotworowej, jak i różnorodność pacjentek i ich sposobów na radzenie sobie w tak trudnej sytuacji. Wszystkie łączy ogromna siła i chęć dzielenia się doświadczeniami. Inspirujące wyznania pokazują, że nawet najtrudniejsze chwile mogą zmienić się w coś wartościowego. Te szczere, wzruszające, ale i budujące historie mają wielką moc przekonywania, jak ważna jest troska o siebie.

Rak to nie wyrok

Premiera filmu miała miejsce w toruńskim klubie Od Nowa 23 października 2019 roku w ramach akcji społecznej „Siła KobieTY” związanej z profilaktyką raka piersi i nowotworów kobiecych. To, czy zachorujemy na raka, zależy od wielu czynników –genów, wieku, trybu życia. Choroby nie da się przewidzieć, jednak to właśnie wczesna diagnoza daje szansę na skuteczne leczenie. Wydarzenie ma przede wszystkim przypominać kobietom o regularnych badaniach profilaktycznych. Tylko szybkie wykrycie nowotworu zwiększa szanse na powrót do zdrowia.
Przed premierą odbył się także wernisaż sugestywnych zdjęć „Siła Kobiety” autorstwa Julii Karczewskiej oraz spotkanie z dr Małgorzatą Rębiałkowską-Stankiewicz, psychoonkolożką z Akademii Walki z Rakiem.

Kreatywna i utalentowana

Zdj. Patrycja Skwarczyńska

Julia Karczewska to reżyserka, operatorka, scenarzystka, fotograf i filmowiec. Aktualnie jako freelancer realizuje różne projekty, zarówno filmowe, jak fotograficzne. Była operatorką filmu powstałego pod artystyczna opieką Wojciecha Smarzowskiego, a także producentką i autorką filmów reklamowych, m.in. na mistrzostwa świata w piłce nożnej. Reżyserowała teledysk bydgoskiego duetu Pinky Loops z coverem piosenki „Misirlou” znanej z kultowego „Pulp fiction” Quentina Tarantino. Natomiast jako fotografka wykonywała np. zdjęcia modowe dla firm odzieżowych. Prowadzi Lucky 9 Studio.

Jan Oleksy