Historyczny punkt Pauliny

Radosław Kowalski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Toruńskie koszykarki odniosły kolejne pewne zwycięstwo w rozgrywkach ekstraklasy. W sobotę pokonały na własnym parkiecie Odrę Brzeg 77:59.

<!** Image 2 align=right alt="Image 165123" sub="Zawodniczka Energi Jelena Maksimović (biały strój) w walce o piłkę z Martą Żyłczyńską i Monique Alexander / Fot. Grzegorz Olkowski">Gospodynie przystąpiły do tego meczu niemal 40 godzin po powrocie z Wysp Kanaryjskich, gdzie, przypomnijmy, po heroicznym boju odpadły z rozgrywek Pucharu Europy FIBA.

Początek sobotniej potyczki, w której nie wystąpiła chora Emilia Tłumak, pokazał, że nasze zawodniczki nie czują się jeszcze zbyt pewnie po długiej podróży.

- Na początku mecz nie układał się za bardzo po naszej myśli - powiedziała po jego zakończeniu Ilona Jasnowska, asystentka trenera Elmedina Omanicia. - Widać było, że drużyna odczuwa zmęczenie.

Co prawda torunianki szybko objęły prowadzenie 3:0, ale później częściej do kosza trafiały przyjezdne. Po rzucie z dystansu Eweliny Buszty, w 8. min Odra prowadziła nawet 11:7. To najwyraźniej rozzłościło nasze zawodniczki, które od tego momentu zdobyły dwanaście punktów z rzędu.

Kolejne dwie kwarty upłynęły już przy zdecydowanej przewadze Energi. Torunianki dobrze prezentowały się w obronie i co chwila wyprowadzały skuteczne kontry. Z półdystansu rzadko myliła się Vera Perostiyjska, a pod koszerm dominowały Jelena Maksimović i debiutująca przed toruńską publicznością Hajdana Radunović. Nic więc dziwnego, że w 30. min nasze zawodniczki wygrywały już 68:39.

<!** reklama>W ostatniej części meczu trener Omanić dał więcej pograć rezerwowym. Aż osiem minut na parkiecie przebywała wychowanka klubu, 18-letnia Paulina Olszak, która w końcówce spotkania, wykorzystując rzut wolny, zdobyła swój pierwszy historyczny punkt na parkietach ekstraklasy. Tę kwartę torunianki jednak przegrały różnicą 11 punktów, ale ostatecznie odniosły pewne zwycięstwo 77:59.

- To był trudny mecz - stwierdziła Xenia Stewart, rozgrywająca Odry. - Energa zagrała bardzo twardo w obronie, a my popełniliśmy zbyt wiele błędów.

Wynik

Energa - Odra 77:59

• 19:12, 28:11, 21:16, 9:20

• Energa: H. Radunović 10, J. Maksimović 9, M. Krawiec 9 (1x3), A. Gladden 8, A. Gajda 5 (1) oraz V. Perostiyjska 12, N. Małaszewska 10 (2), L. Murphy 9 (1), V. Bortelova 2, M. Radwan 2, P. Olszak 1.

• Odra: M. Gawrońska 10, M. Aleksander 8, X. Stewart 8, M. Żyłczyńska 3 (1), J. Daniel 3 oraz A. Jones 17 (2), Stewart 8, E. Buszta 7 (2), N. Tajerle 3, J. Oses 0, A. Teklińska 0.