Na początku roku szacowano, że w Polsce żyje ponad 6 tys. osób mających więcej niż sto lat.
Najstarsza osoba w Polsce to obecnie Jadwiga Żak-Stewart. 15 lipca ukończyła ona 112 lat!
Emerytury honorowe są dodawane do podstawowego świadczenia.
Spis treści
Obecne zasady przyznawania emerytury honorowej
Stulatkowie przyznanie świadczenia emerytury honorowej mają uwzględniane w przepisach pochodzących jeszcze z 1972 roku. Są to tzw. świadczenia w drodze wyjątku i dlatego przed ich przyznaniem zgodę musi wydać prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po najnowszej decyzji rządu świadczenie to ma być zagwarantowane ustawowo.
Ważna decyzja rządu
We wtorek 6 sierpnia rząd przyjął uznanie świadczenia honorowego w wysokości 6246,13 zł brutto miesięcznie. Co więcej, począwszy od 1 marca 2025 roku, emerytura honorowa ma być waloryzowana. Pod tym względem będzie objęta dokładnie tymi samymi zasadami co renty i emerytury.
Kto otrzyma świadczenie?
Zgodnie z pierwotnym założeniem, pobieranie emerytury honorowej jest przewidziane dla obywateli Polski, o ile osoby te mają ukończone 100 lat, a w ostatnim dniu wcześniejszego miesiąca miały prawo do pobierania świadczenia emerytalnego bądź też renty.
Co jeśli nie miało się emerytury lub renty?
W takim przypadku również dostanie się świadczenie. Trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek, ponieważ żaden organ emerytalny nie ma takiego stulatka w bazie danych. Nie może więc automatycznie wypłacić środków.
Decyzja w rękach sejmu
Projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. Po przyjęciu przez rząd trafił on do Sejmu. Teraz więc to parlament mu musi go przegłosować - a następnie projekt trafi na biurko prezydenta.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?