Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hortiterapia, czyli leczenie ogrodem osób niepełnosprawnych intelektualnie jest już dostępna w toruńskim zoo

Justyna Wojciechowska-Narloch
Przebywanie w ogrodzie oraz pielęgnacja roślin przynoszą ulgę
Przebywanie w ogrodzie oraz pielęgnacja roślin przynoszą ulgę Polska Press
Czy można leczyć ogrodem? O, tak. Kontakt z przyrodą i fizyczna praca na grządkach bardzo pomagają osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Hortiterapia, bo o niej mowa, to forma wspomagania leczenia osób upośledzonych umysłowo, chorych psychicznie, po udarach czy ciężkich wypadkach. Przebywanie w ogrodzie oraz pielęgnacja roślin przynoszą ulgę w stanach napięcia psychicznego, usuwają stres i pozwalają zmniejszyć poziom agresji. Z takich zajęć od niedawana skorzystać można w Ogrodzie Zoobotanicznym na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.

- To zupełnie nowy u nas projekt społeczny. Chcemy, by z naszych zasobów i wiedzy mogły korzystać także osoby niepełnosprawne intelektualnie - mówi Beata Gęsińska, dyrektorka toruńskiego zoo. - Celem projektu jest aktywizacja oraz integracja społeczna dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Chodzi też o realizację celów edukacyjnych jak: zapoznanie się ze specyfiką pracy w ogrodzie, poznanie cyklu życiowego roślin (od nasiona do owocu) oraz nauka rozpoznawania i zastosowania podstawowych gatunków ziół i roślin użytkowych.

W programie zajęć z hortiterapii znajdują się m.in. warsztaty psychologiczne i artystyczne (ceramika, malarstwo), ogrodnictwo, zajęcia tematyczne oraz wizyty w Ogrodzie Botanicznym UMK. Przewidziano przeprowadzenie 98 godzin zajęć warsztatowych i edukacyjnych na terenie zoo oraz 120 godzin zajęć z psychologiem lub pedagogiem.

Polecamy

Żeby skorzystać z tej oferty, wystarczy skontaktować się z toruńskim zoo, tel. 56 654 02 26. Projekt realizowany jest w ramach grantu LGD „Dla miasta Torunia” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.

Warto dodać, że w starożytnym Egipcie osoby z rodziny faraona dotknięte problemami psychicznymi obowiązkowo musiały spacerować po pałacowych ogrodach. Natomiast na początku XIX wieku w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych otwarto pierwszy szpital psychiatryczny, gdzie pacjenci obowiązkowo musieli pracować przy uprawie owoców i warzyw na własny użytek. Podobne eksperymenty ze świetnym skutkiem prowadzono później w Anglii i Francji. W ten sposób leczono m.in. weteranów z pierwszej wojny światowej.

W Polsce hortiterapia nie jest oficjalnie uznaną przez ośrodki medyczne formą terapii i rehabilitacji, chociaż zajęcia ogrodnicze włączane są do programów ośrodków dysponujących zapleczem ogrodniczym, takich jak domy opieki społecznej, szpitale psychiatryczne, ośrodki odwykowe czy warsztaty terapii zajęciowej.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska