Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi elektryczne w Toruniu? To hit ostatnich lat

Lidia Bordewicz
Hulajnogi elektryczne to hit ostatnich lat
Hulajnogi elektryczne to hit ostatnich lat Pawel Relikowski / Polska Press
E-hulajnogi, czyli hulajnogi elektryczne stały się hitem ostatnich lat. Stanowią nie tylko oryginalny i ciekawy prezent, ale są również szybkim środkiem transportu, szczególnie w otoczeniu miejskim. Już w sierpniu za sprawą firmy Blinkee.city torunianie będą mogli skorzystać z tych nowoczesnych I ekologicznych środków transportu.

E-hulajnoga

Podróż hulajnogą elektryczną jest nie tylko bezwysiłkowa, ale również ekologiczna. Ten nowoczesny jednoślad nie produkuje spalin, jest szybki i poręczny, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Szczególnie w centrum miasta, w godzinach szczytu hulajnoga elektryczna będzie najlepszym rozwiązaniem, aby błyskawicznie przemieścić się z punktu A do punktu B, bez konieczności stania w ogromnym korku.

Hulajnoga elektryczna, deskorolka elektryczna oraz podobne urządzenia wyposażone w napęd elektryczny, których głównym przeznaczeniem jest transport osób zyskują na coraz to większej popularności. Dzięki takim firmom jak: Lime, Hive, CityBee, Bird oraz Blinkee City osoby zainteresowane poruszaniem się przy użyciu oryginalnych jednośladów, mogą wypożyczyć je w większych aglomeracjach miejskich. Korzystanie z nich budzi jednak sporo wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych, ponieważ użytkowanie urządzeń transportu osobistego (uto) nie zostało do tej pory prawnie uregulowane.

Polecamy: Toruń i nasze osiedla w krzywym zwierciadle Nonsensopedii. Humorystyczne opisy toruńskich "dzielnic"

[b]Projekt ustawy

Trzy dni temu, 23 lipca 2019 roku do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pozycja UD564 powstała z uwagi na potrzebę prawnego uregulowania ruchu urządzeń transportu osobistego (uto) na drogach publicznych. W projekcie zaproponowano uregulowanie takich kwestii jak: status prawny urządzenia transportu osobistego, określenie części drogi przeznaczonej do ruchu, minimalny wiek osób poruszających się przy użyciu tych urządzeń, czy dopuszczalną prędkość z jaką można poruszać się korzystając z urządzenia transportu osobistego.

Projekt UD564 znalazł się w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji. Można go znaleźć w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny. W ramach konsultacji publicznych projekt trafi również do 36 podmiotów. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2019 roku. Do końca września projekt może trafić do Sejmu.

[/b]

Zobacz także: Napad na bank przy Olsztyńskiej w Toruniu. Trwają poszukiwania napastnika

Należy wskazać również, że aktualnie nie istnieją regulacje na poziomie Unii Europejskiej w zakresie ruchu urządzeń transportu osobistego. Problematyka ta jest regulowana na poziomie krajowym przez poszczególne państwa członkowskie i tak na przykład w Holandii, zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazdy o napędzie elektrycznym (rozwijające prędkość do 25 km/h) są traktowane jako „lekkie motorowery”. Dzięki temu kierujący takim jednośladem może poruszać się po ścieżkach rowerowych. W Polsce, na podstawie dotychczasowych przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika, że osoba przemierzająca miasto na hulajnodze elektrycznej nie może być traktowana jako pieszy czy kierujący rowerem.

Blinkee.City w Toruniu?

Portal Oto Toruń (www.ototorun.pl) w czwartek 25 lipca podał informację, że hulajnogi elektryczne w naszym mieście pojawią się w sierpniu za sprawą Blinkee.city (www.blinkee.city/pl/). Pomysłodawcą na wprowadzenie w Toruniu hulajnóg za pośrednictwem Blinkee.city, jak podaje portal, jest Artur Judkowiak. Firma nie będzie podpisywać żadnej umowy z miastem. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas funkcjonowanie na zasadach komercyjnych. Postanowiliśmy sprawdzić więc z jakich rozwiązań może skorzystać firma, chcąc wprowadzić taki rodzaj usług w Toruniu, bez podpisania umowy z Urzędem Miasta.

Z informacji uzyskanych od pracowników Wydziału Ewidencji i Zezwoleń Urzędu Miasta Torunia, firma może w ten sposób funkcjonować na toruńskim rynku, jeśli jej forma prawna odpowiada spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) i zdecydowała się na otwarcie nowego oddziału firmy. Przedstawiciele mogą zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego chęć utworzenia nowego oddziału spółki w naszym mieście. Jest to wygodne rozwiązanie, które wiąże się z niewielką ilością formalności. Oddział może wówczas działać jako wyodrębniona - i samodzielna pod względem organizacyjnym - część działalności gospodarczej głównego przedsiębiorcy, jednak bez oddzielnej podmiotowości prawnej.

Na wybiegach Ogrodu Zoobotanicznego zobaczyć można młode wie...

Franczyza Blinkee.city

Blinkee.city korzysta jednak z innego rozwiązania, a konkretniej współpracy na zasadach franczyzy. Franczyzobiorca otrzymuje tzw. pakiet franczyzowy od franczyzodawcy, w zamian za wynagrodzenie. W ten sposób współpracę z Blinkee.city podjął ING Bank Śląski na początku lipca tego roku. Dzięki umowie partnerskiej, na ulice polskich miast wyjechało 620 skuterów i 200 hulajnóg w barwach ING.

- Już w sierpniu, prawdopodobnie na początku, w Toruniu pojawią się jednoślady blinkee.city, które będą inwestycją prywatnego franczyzobiorcy. Trudno w tej chwili określić dokładnie dzień, kiedy usługa ruszy. Będziemy informować na bieżąco, niemniej, proszę wypatrywać na ulicach miasta samochodów wiozących nasze pojazdy, będą oznaczone - informuje Małgorzata Grzegolec z biura prasowego Blinkee.city. - Docelowo, w tym sezonie w Toruniu ma pojawić się 150 hulajnóg i 50 skuterów. Cena za usługę będzie prawdopodobnie taka sama jak w innych miastach: 2,5 zł opłaty startowej i 49 gr za minutę jazdy w przypadku hulajnóg oraz 0,69 gr za minutę jazdy i 9 gr za minutę postoju w przypadku skuterów (przy maksymalnej opłacie dziennej - 89 zł).

Zaznaczmy jeszcze, że sercem biznesu firmy Blinkee.city jest aplikacja mobilna. Firma pierwsze skutery, wypuściła na ulice Warszawy w marcu 2017 roku. Wypożyczalnia działa również w: Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie, natomiast za granicą miłośnicy jednośladów mogą skorzystać z nich w Budapeszcie, Splicie, Walencji i Sztokholmie. Hulajnogi oferowane przez Blinkee.city można wypożyczyć w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Kielcach oraz Trójmieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska