Ile dni urlopowych przysługuje po ukończeniu studiów? Sprawdź!

Materiał informacyjny GoWork
Studia stanowią niezwykle ważny etap w życiu, potrzebny do zdobycia wiedzy i umiejętności przydatnych w wybranej dziedzinie zawodowej. Wykształcenie otwiera drzwi do wielu atrakcyjnych stanowisk oraz stanowi solidny fundament do budowania perspektywicznej ścieżki kariery. Na uwagę zasługuje fakt, że czas spędzony na zdobycie tytułu naukowego wlicza się do stażu urlopowego pracownika. Ile dni urlopu przysługuje po studiach? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czy studia wliczają się do lat pracy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule tego artykułu, warto pokrótce wyjaśnić, jaki wpływ mają studia licencjackie i magisterskie na staż pracy. Kwestia ta jest bardzo ważna nie tylko w kontekście ustalania prawa do emerytury, ale również wymiaru urlopu.

Na zdobywaniu wykształcenia spędza się wiele lat, co w większości przypadków oznacza późniejsze wejście na rynek pracy niż absolwenci po szkole średniej. Zważywszy na to, że im wcześniej zaczniemy pracować, tym szybciej „uzbieramy” odpowiednią liczbę przepracowanych lat wymaganych do przyznania świadczenia emerytalnego, niekoniecznie może to nastroić pozytywnie dyplomowanych magistrów. Na szczęście opisywana sytuacja została przewidziana w polskim prawie. Okazuje się bowiem, że okres nauki można doliczyć do stażu pracy. Studia wyższe są wliczane do tzw. okresu nieskładkowego, podobnie jak czas, gdy np. przebywaliśmy na zasiłku chorobowym lub opiekuńczym. Ukończenie szkoły wyższej umożliwia pracownikowi zaliczenie do stażu pracy aż 8 lat. Osoby decydujące się na studiowanie zaraz po zdaniu matury nie muszą się zatem obawiać, że… tracą czas.

Ile dni urlopu za studia magisterskie, a ile za licencjackie?

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Przysługuje on każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wymiar (długość) urlopu zależy bezpośrednio od dotychczasowego stażu pracy pracownika i może wynosić 20 lub 26 dni. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli staż pracy jest krótszy niż 10 lat, długość urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Aby nabyć prawo do wyższego wymiaru urlopu, trzeba przepracować łącznie co najmniej 10 lat.

Jak już powiedzieliśmy, jeżeli pracownik ukończył szkołę wyższą, to do jego stażu pracy należy doliczyć 8 lat. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy były to studia magisterskie, licencjackie, inżynierskie czy nawet doktorat – bez względu na to wartość doliczana do stażu pracy jest stała. W związku z tym osoba, która pierwszy raz podejmuje pracę po studiach, zawsze ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop po studiach – co trzeba zrobić, aby go dostać?

Aby móc skorzystać z przysługujących pracownikowi 20 dni urlopu po studiach, musi on udowodnić pracodawcy ukończenie uczelni. W tym celu należy po prostu przedstawić swojemu przełożonemu dyplom ukończenia studiów wyższych.

Jak wspomniano, 26 dni urlopu otrzymujemy, gdy staż pracy przekracza 10 lat. W praktyce oznacza to, że absolwenci studiów wyższych będą musieli czekać tylko dwa lata dłużej na uzyskanie prawa do dłuższego, 26-dniowego urlopu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawnieniach urlopowych pracowników bądź interesują Cię inne ciekawostki dotyczące rynku pracy, to polecamy lekturę wpisów na portalu GoWork.pl. Znajdziesz tam ciekawe poradniki, praktyczne wskazówki na tematy związane z poszukiwaniem zatrudnienia oraz aktualne oferty pracy i opinie o pracodawcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu