MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile lekcji może mieć uczeń w ciągu jednego dnia? Sprawdzamy, czy 9 godzin w planie lekcji jest zgodne z przepisami

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Liczba lekcji przypadających jednego dnia nie jest regulowana przepisami. Dlatego w planach lekcji możemy zobaczyć w poniedziałek 6 godzin przedmiotowych, a we wtorek nawet 9 godzin zajęć. Rozporządzenie MEN w sprawie ramowego planu nauczania ustanawia natomiast liczbę godzin lekcyjnych w tygodniu, które obowiązują uczniów poszczególnych klas. Przepisy mówią jeszcze o jednym warunku, który sugeruje rozsądek. Jak brzmią przepisy i czy sprawdzają się w praktyce?

Spis treści

Plan lekcji. Jak powinien wyglądać według przepisów?

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. (wersja od 11 lipca 2024 r.) mówi, że plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych musi spełniać następujące warunki:

  • uwzględniać równomierne obciążenie uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia,
  • zapewniać zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
  • być dostosowany do możliwości psychofizycznych uczniów dotyczących podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia.
uczennica korytarz
Na każdym etapie edukacji uczniowie mają narzuconą tygodniową ilość godzin lekcyjnych. Dyrektorzy, ustalając plan, decydują, ile lekcji dziennie będzie miała dana klasa. Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press

O ile w klasach 1-3 udaje się spełnić te wymagania to w wielu szkołach, gdzie uczą się dzieci w klasach 4-8 lub w szkołach ponadpodstawowych dyrektorzy muszą dostosować plan lekcji do jeszcze innych warunków m.in. możliwości kadrowych.

Czas spędzany w szkole na różnym etapie edukacji

Zgodnie z przepisami z aktualnego rozporządzenia ministra edukacji o ramowym planie nauczania dla szkół publicznych, w szkole podstawowej dzieci mają od 20 (w klasach 1-3) do ponad trzydziestu godzin lekcyjnych w tygodniu (na drugim etapie edukacji).

W klasach I–III szkoły podstawowej (I etap edukacyjny – edukacja wczesnoszkolna) podziału godzin w każdej klasie na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja plastyczna, edukacja techniczna, edukacja informatyczna, edukacja muzyczna i edukacja językowa – język obcy nowożytny) dokonuje nauczyciel prowadzący te zajęcia – czytamy w rozporządzeniu.

To, ile lekcji mają dziennie dzieci, ustalają dyrektorzy, opracowując plan lekcji. Optymalnym rozwiązaniem jest rozłożenie obowiązujących godzin tygodniowych równomiernie na cały tydzień szkolny, zgodnie z zaleceniami z rozporządzenia MEN.

Uczniowie klas 1-3 najczęściej przychodzą do szkoły rano i mają od 3 do 5 godzin lekcyjnych.

Liczba godzin zmienia się w kolejnych klasach.

Ile godzin lekcyjnych dziennie mogą mieć uczniowie szkół ponadpodstawowych?

Zakładając 31 lekcji w tygodniu, przy równomiernym rozłożeniu, licealiści powinni wychodzić ze szkół po 5 lub 6 godzinach. W praktyce wygląda to inaczej.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych ze względu na etap rozwoju, w jakim się znajdują potrzebują więcej snu, i odpoczynku, a liczba godzin lekcyjnych w technikum czy liceum przypadająca na tydzień jest większa niż w podstawówce. Dodatkowo w ostatnich latach edukacji dochodzi obciążenie egzaminem maturalnym.

Uczniowie w szkołach średnich miewają siedem, a nawet więcej godzin lekcyjnych w ciągu dnia. Po dołożeniu do tego zajęć dodatkowych, kółek zainteresowań czy rewalidacje okazuje się, że niektórzy ze szkoły wychodzą do domów nawet po 17.

Pamiętajmy, że dzień szkolny ucznia nie kończy się po dzwonku na ostatnią lekcję. Zajęcia dodatkowe, nauka do sprawdzianów, projekty, prace domowe (w szkołach średnich bez zmian) i inne obowiązki mogą sprawić, że całkowity czas poświęcony na naukę sięga nawet 10-12 godzin dziennie. To więcej niż czas pracy wielu dorosłych na pełnym etacie, co może być dla uczniów naprawdę męczące - wyjaśnia Magdalena Ignaciuk.

Podstawa prawna: Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 20 maja 2024 r.w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska