Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile osób odwiedza muzea w Toruniu? Znamy konkretne liczby!

Sara Watrak
Sara Watrak
Kuratorka wystawy "Tatuaż. Symbol, piętno, piękno", Aleksandra Jarosz, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu
Kuratorka wystawy "Tatuaż. Symbol, piętno, piękno", Aleksandra Jarosz, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu Grzegorz Olkowski
W ostatnich dniach instytucje kultury miały powody do świętowania. 14 maja odbyła się Europejska Noc Muzeów, a 18 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Sprawdziliśmy więc, ile osób odwiedza muzea w Toruniu.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

CSW w Toruniu kusi nie tylko wystawami

CSW w 2021 roku odwiedziło około 70 tys. osób. Byli to zarówno widzowie Kina Centrum oraz uczestnicy warsztatów, jak i ci, których przyciągnęły przede wszystkim wystawy.

Zdecydowanie więcej osób zagląda do CSW latem. Nie bez znaczenia są też wernisaże nowych wystaw. - Zwiedzający często dopytują o plany na kolejne miesiące – zdradza Maria Woźniak, specjalistka ds. promocji w CSW.

Wystawa Seana Scully'ego w CSW w Toruniu
Wystawa Seana Scully'ego w CSW w Toruniu Agnieszka Bielecka

Obiekt przy Wałach gen. Sikorskiego przyciąga nie tylko Polaków, lecz także obcokrajowców.

- Część to studenci, którzy są w Polsce w ramach wymiany studenckiej – mówi Maria Woźniak.

Zwiedzający pochodzą m.in. z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy i Turcji.

Do skansenu śladami przodków

Z kolei Muzeum Etnograficzne odwiedziło w minionym roku blisko 24 tys. osób, a oddział w Wielkiej Nieszawce, Olenderski Park Etnograficzny – 4000 osób.

- Największą popularnością cieszy się skansen w centrum Torunia, a szczyt odwiedzin notujemy w ciepłych wiosennych i letnich miesiącach. Ze względu na specyfikę części naszych ekspozycji, które są plenerowe, jesteśmy bardzo zależni od pór roku i pogody – przyznaje Bartłomiej Oleszek, specjalista ds. promocji Muzeum Etnograficznego.

Czytaj także

W 2021 roku do parku zaglądali głównie turyści z Polski, ale byli także goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, a także z Ameryki Północnej i Azji. Z kolei Olenderski Park Etnograficzny odwiedzają również grupy z Holandii – bo to właśnie z Niderlandów pochodzili pierwsi osadnicy olenderscy.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu w czołówce

Najwięcej osób, bo aż 296 177, odwiedziło w 2021 roku Muzeum Okręgowe. Podobnie jak w przypadku pozostałych instytucji zimą zwiedzających było mniej.

- Przykładowo w styczniu czy lutym wszystkie oddziały łącznie odwiedza miesięcznie ok. 20 tys. osób, a już w lipcu czy sierpniu po 50-60 tys. - mówi Hubert Smolarek, specjalista ds. promocji.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu Grzegorz Olkowski

Spośród siedmiu oddziałów Muzeum Okręgowego najwięcej osób odwiedziło w 2021 roku Dom Mikołaja Kopernika (blisko 69 tys.) oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Najmniej popularne są Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Twierdzy Toruń i Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Turyści pochodzą nie tylko z Polski, lecz także m.in.:

  • z Niemiec,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Włoch,
  • Hiszpanii.

Ważną datą dla instytucji kulturalnych jest Noc Muzeów. Sale ekspozycyjne pękają wtedy w szwach. Tylko podczas ostatniej Europejskiej Nocy Muzeów Dom Mikołaja Kopernika odwiedziło ponad 1400 gości, a we wszystkich oddziałach Muzeum było ich aż 11 tys.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku muzea były przez kilka miesięcy zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Przed lockdownem statystyki były więc znacznie wyższe. Dla przykładu w czasach przedpandemicznych liczba gości we wszystkich oddziałach Muzeum Okręgowego oscylowała w granicach 400 tysięcy i więcej, a sam Dom Mikołaja Kopernika ponad 100 tys.

Nowe wystawy w muzeach w Toruniu

W tym roku zwiedzających powinno być sporo. W Muzeum Okręgowym od niedawna można oglądać obraz „Madonna pod jodłami” Cranacha. Dzieło będzie w Toruniu do końca roku dzięki uprzejmości wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. - To bodaj jeden z najcenniejszych obrazów, który znajduje się w polskich zbiorach – przekonuje Hubert Smolarek.

Do CSW również przyciągają obrazy – od 13 maja można tam podziwiać 50 wielkoformatowych dzieł Seana Scully’ego oraz 24 prace na papierze. To pierwsza wystawa abstrakcjonisty w Polsce i jednocześnie jedna z największych jego wystaw na świecie. Będzie czynna do 11 września.

Do odwiedzenia nowej ekspozycji "Tatuaż. Symbol, piętno, piękno" zachęca też Muzeum Etnograficzne. - Wystawa ma na celu pokazanie złożoności tego tatuatorskiego fenomenu i oswojenia go. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy moda na tatuaże minie (tak jak wiele innych mód), czy też przybierze na sile. Póki co próbujmy zrozumieć to zjawisko, poznając jego historyczne, kulturowe i tożsamościowe uwarunkowania – mówi Bartłomiej Oleszek. Ekspozycja będzie otwarta do października 2022.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska