O pensjach polityków głośno zrobiło się w połowie sierpnia, kiedy Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował nowelizację ustawy o ich wynagrodzeniach. Potem odrzucił ją Senat.
Według projektu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, prezydent, premier i wiceministrowie mieli zarabiać dwa razy więcej. Miały też wzrosnąć pensje ministrów (78 proc. w górę) oraz marszałków Sejmu i Senatu (51 proc. w górę). Za to szeregowi posłowie i senatorowie otrzymać mieli podwyżkę w wysokości 51 proc.
ILE ZARABIAJĄ POLITYCY W POLSCE?
Szczegóły znajdziesz w galerii zdjęć
Pierwsza Dama, która dotąd nie otrzymywała pensji, miała z kolei zarabiać 18 tys. złotych miesięcznie.
W przestrzeni publicznej wybrzmiały głosy o pazerności polityków PiS, którzy za nic mają sobie kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19 i największy w historii Polski dług publiczny, więc zaraz po kolejnych z rzędu wygranych wyborach postanowili podnieść sobie płace, wiedząc, że kolejne będą dopiero za trzy lata i do tego czasu suweren zdąży zapomnieć.
Nie przeocz
Z drugiej strony komentatorzy grzmieli o naiwności i słabości polityków Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy również w zdecydowanej większości podnieśli rękę za nowelizacją ustawy. Wydaje się, że PR-owo nie pomoże tutaj nawet wystąpienie Borysa Budki, który przyznał się do błędu i zapowiedział, że w Senacie opozycja już nie poprze proponowanych zmian. I rzeczywiście tak się stało: Senat odrzucił nowelizację tej ustawy.
Ile zarabia poseł i senator, a ile pieniędzy dostaje prezydent i premier? Oto zarobki parlamentarzystów w Polsce
Zasadnicze pytanie brzmi jednak - ile dziś zarabiają najważniejsze osoby w Polsce i czy jest to pensja wystarczająca w świetle odpowiedzialności oraz obowiązków, które na nich spoczywają? Osobną kwestię stanowi fakt, w jaki sposób się z tych obowiązków wywiązują.
Jeśli chodzi o samych posłów, to wysokość ich uposażenia odpowiada 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu i wynosi obecnie 8016,70 zł brutto. Kilka lat temu było to jeszcze 100 proc., ale po słowach prezesa Jarosława Kaczyńskiego, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy, uposażenie poselskie zostało obcięte.
Do tego należy doliczyć dietę parlamentarną w wysokości 2505,20 zł brutto i różnego rodzaju dodatki w zależności od pełnionego stanowiska w komisjach (od 10 do 20 proc.).
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?