Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu księży porzuca kapłaństwo? Są badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego

Anna Gronczewska
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ogłosił badania dotyczące porzucenia kapłaństwa. W 2017 roku w całej Polsce na taki krok zdecydowało się 73 księży diecezjalnych. Jednocześnie zmniejsza się ilość powołań. Archidiecezja łódzka nie prowadzi tu osobnych statystyk.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce oparł się na danych, które Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej dostaje z diecezji i zawartych w Annuarium Statisticum Ecclesiae. W ostatnim czasie w Polsce najgłośniejszą sprawą było porzucenia kapłaństwa przez Tymoteusza Szydło, syna byłej premier. Zdecydował się na taki krok po dwóch latach od święceń. W archidiecezji łódzkiej nie prowadzi się statystyk dotyczących porzucenia kapłaństwa.

- Nie prowadzimy takich statystyk, bo są to trudne momenty dla Kościoła – tłumaczy ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji. - Jeśli odchodzą z kapłaństwa to w ciszy, nie robią z tego rozgłosu. Jest to ich prywatna decyzja, która nie jest decyzją łatwą. Każde odejście jest bólem dla Kościoła.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w ostatnim czasie z kapłaństwa odszedł jeden z księży archidiecezji. Inni są urlopowani, co nie oznacza, że porzucili stan kapłański. Na takim urlopie przebywa obecnie między innymi ks. Michał Misiak, który wyjechał do Tanzanii. Jak wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego liczba porzuceń kapłaństwa przez księży rosła od 2000 do 2005 roku. Zmalała w 2009 roku, po czym znów zaczęła rosnąć. Z przestawionych danych wynika, że między 2000 a 2017 roku rocznie kapłaństwo w Polsce rzucało 56 księży diecezjalnych. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego nie ma danych dotyczących zakonników i zakonnic.

Od 2000 do 2017 roku sutannę w Polsce rzucało rocznie przeciętnie 56 księży diecezjalnych. Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że liczba ta rośnie, jednak nie drastycznie. Dlaczego księża odchodzą?

Każdy przypadek jest inny. Zwykle księża nie porzucają kapłaństwa z dnia na dzień. Rozmawia z nimi biskup diecezjalny. Często zanim zdecydują się na ostateczny krok idą na urlop. Na rok, dwa, a nawet trzy lata. Może być spowodowany problemami zdrowotnymi, ale czasem taki ksiądz potrzebuje czasu, by przemyśleć pewne sprawy. Nadchodzi kryzys powołania i musi sobie z tym poradzić. Bywa, że po urlopie powraca. Jednak są i tacy, którzy proszą o przeniesienie do stanu świeckiego. Tak było w przypadku Tymoteusza Szydło. On też wziął najpierw urlop, a potem zdecydował, że odchodzi z kapłaństwa. Teraz na urlopie jest między innymi ks. Michał Misiak z archidiecezji łódzkiej. Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki udzielił mu go do wakacji. Ks. Misiak wyjechał do Tanzanii. Przebywa tam na misji prowadzonej przez Kościół Zielonoświątkowy.

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że liczba księży diecezjalnych, którzy zdecydowali się porzucić kapłaństwo w Polsce kapłaństwo rośnie od 2009 roku. Średnio sutannę zrzuca 56 księży rocznie. Ks. Tadeusz Isakowicz- Zalewski, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta twierdzi, że przyczyny odejść z kapłaństwa jest wiele.

- Kiedyś zupełnie inaczej wyglądało przygotowanie do kapłaństwa – twierdzi ks. Tadeusz Isakowicz – Zalewski.- Ja studiowałem w krakowskim seminarium w latach siedemdziesiątych. Wtedy wielu kleryków odbywało służbę wojskową. Po jej odbyciu część nie wracała do seminarium. To już był jeden z elementów selekcji. Poza tym w seminarium mieszkaliśmy w spartańskich. Spaliśmy na piętrowych łóżkach. Były szykany ze strony władz, inwigilacja. Wyświęcani księża byli zahartowani.

Ks. Isakowicz- Zalewski zauważa, że w ostatnim czasie sutannę zrzucają najczęściej młodzi księża mający po kilka lat kapłaństwa.

- To bardzo niepokojące – mówi ks. Tadeusz Isakowicz – Zalewski. - Pojawia się pierwszy poważny problem i odchodzą. Moim zdaniem to nie sprawa celibatu, choć na pewno dla niektórych jest on problemem. Nie są przygotowani do zderzenia z rzeczywistością. Przez sześć lat są trzymani pod kloszem. Trafiają na parafie i stykają się z problemami. Zaczynają uczyć w szkole religii co dziś jest bardzo trudne. Nie każdy ksiądz ma predyspozycje, by być nauczycielem. Przy pierwszych konfliktach problemach, młody ksiądz decyduje się odejść z kapłaństwa. Gdy kończyłem seminarium wyświęcono nad 50. Z kapłaństwa odeszło dwóch kolegów.

Jednocześnie w Polsce zmniejsza się liczba wyświęcanych księży. Podobne zjawisko obserwuje się na świecie. Liczba ta zaczęła się zmniejszać od 2011 roku. Według danych zebranych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 2017 roku na całym świecie było około 5800 neoprezbiterów. W Europie ich liczba zaczęła spadać od 2000 roku. I w 2017 roku wynosiła 1272. Od 2000 roku zaczęła też spadać liczba neoprezbiterów w Polsce. Rocznie wyświęca się ich nie więcej niż 350.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ilu księży porzuca kapłaństwo? Są badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego - Dziennik Łódzki

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska