Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu mieszkańców ma Toruń? Znowu jest nas mniej!

Sara Watrak
Sara Watrak
Jacek Smarz
Jest nas coraz mniej. Toruń z roku na rok coraz bardziej się wyludnia, podobnie jak inne, duże miasta w Polsce. W niegdyś dwustutysięcznym Toruniu zameldowanych na stałe jest obecnie nieco ponad 176 tys. osób. Do tej pory głównym powodem zmniejszania się liczby ludności była suburbanizacja, czyli ucieczka mieszkańców na wieś. Teraz dochodzi do tego jeszcze koronawirus.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Liczba mieszkańców Torunia spada

Dotarliśmy do najnowszych danych dotyczących liczby mieszkańców Torunia. Na koniec 2021 roku w naszym mieście na stałe zameldowanych było 176 098 osób. Dodatkowo 6200 osób posiadało meldunek tymczasowy. Oznacza to, że łącznie w naszym mieście zameldowanych jest 182 298 osób.

  • Dla porównania rok temu Toruń liczył 179 204 stałych mieszkańców, a liczba osób zameldowanych na pobyt czasowy wynosiła 5950. A zatem łącznie w Toruniu zameldowane były 185 154 osoby.
  • Rzućmy okiem na wcześniejsze lata. W 2019 roku było nas 189 201, w 2018 roku - 190 542.
  • Jeszcze w 2010 roku Toruń liczył ponad 200 tys. mieszkańców - dokładnie 200 795.
  • W XXI najwięcej osób mieszkało w Toruniu... dwie dekady temu. Na koniec 2001 roku liczba ludności sięgnęła 209 986.

Warto jednak zaznaczyć, że dane prezentowane przez miasto dotyczą osób zameldowanych i różnią się od tych z GUS-u. Jak czytamy w opracowaniu Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, liczba ludności w Toruniu w 2020 roku wynosiła 198 613.

Polecamy

Kto mieszka w Toruniu?

Według danych Urzędu Miasta w Toruniu mieszka więcej kobiet - stanowią one 54 proc. ogólnej liczby ludności (98 462). Mężczyzn jest 83 836, czyli o blisko 15 tys. mniej. W mieście rodzi się jednak więcej chłopców niż dziewcząt. - Niewielka przewaga liczby mężczyzn nad liczbą kobiet utrzymuje się w pierwszych trzech grupach wiekowych, czyli do 14. roku życia. W grupie 15-19 lat tendencja ulega odwróceniu, widać już wyraźną przewagę liczby kobiet, która utrzymuje się we wszystkich następnych przedziałach wiekowych - wyjaśnia magistrat.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Jeśli chodzi o wykształcenie, to zależy ono głównie od wieku. Im młodsi torunianie, tym bardziej wyedukowani. Wśród osób w wieku 25-29 lat blisko 30 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem. - W kolejnych grupach wiekowych odsetek ten stopniowo maleje - informuje urząd. Wśród mieszkańców w średnim wieku, czyli od 35 do 59 lat, przeważają osoby z wykształceniem średnim oraz zasadniczym zawodowym, z kolei w grupie osób po siedemdziesiątce najwięcej jest tych, którzy swoją edukację zakończyli na podstawówce.

Dlaczego Toruń się wyludnia?

Torunian z każdym rokiem jest coraz mniej - co do tego nie ma wątpliwości. Prawdopodobnie główną przyczyną spadku liczby osób zameldowanych w Toruniu jest suburbanizacja, czyli ucieczka na przedmieścia. Torunianie od lat masowo przeprowadzają się do okolicznych gmin. Taka sytuacja ma jednak miejsce również w wielu innych, dużych miastach.

- Od kilkunastu lat obserwujemy zmniejszanie skali napływu do miast, przy jednoczesnym odpływie ludności na obszary otaczające. Tworzą się swoistego rodzaju młode „demograficznie pierścienie”. Taka sytuacja nie omija również Grodu Kopernika, w którym zachodzą podobne procesy. Gminy i ośrodki gminne dookoła miasta odnotowują wzrosty liczby mieszkańców kosztem miasta – potwierdza prof. dr hab. Daniela Szymańska z UMK.

Warto przeczytać

O ile w Toruniu, w latach 2015-2019 liczba ludności spadła, o tyle w prawie wszystkich gminach wiejskich powiatu toruńskiego - z wyjątkiem gm. Chełmża i gm. Czernikowo – odnotowano wzrost liczby mieszkańców.

- Największy skok miał miejsce w przypadku gminy Obrowo (ponad 2300 osób w ciągu pięciu lat), co daje blisko 15-procentowy wzrost w stosunku do roku bazowego (2015). W pozostałych gminach wiejskich wzrost wyniósł około 5 proc. w stosunku do roku bazowego i był równy średniej dla powiatu toruńskiego - czytamy w dokumencie „Program Rozwoju Powiatu Toruńskiego na lata 2021 – 2030” przygotowanym przez Starostwo Toruńskie.

Wszystko wskazuje więc na to, że spośród gmin powiatu toruńskiego najchętniej przeprowadzamy się do Obrowa. - Co rok w naszej gminie przybywa około 450–500 mieszkańców - mówi Magdalena Krzyżanowska, specjalistka do spraw komunikacji i kontaktów z mediami.

Polecamy

W Toruniu więcej osób umiera niż się rodzi

Do powodów wciąż zmniejszającej się liczby mieszkańców w ostatnich latach dołączyła pandemia. W 2021 roku zmarło w Toruniu 3145 osób. Dla porównania w 2020 roku zgonów było 2796, a w 2019 roku – 2594.
- Ten wzrost jest bardzo widoczny. Wystarczy przeanalizować dane z grudnia tego roku i z lat przed pandemią, żeby przekonać się, jak duże są to różnice - mówił na początku stycznia prezydent Zaleski. - Średnio w ostatnim miesiącu roku odnotowywaliśmy około 200 zgonów, a w grudniu 2021 było ich 347. To wzrost o niemal 70 procent.
A co z narodzinami? Niestety, „baby boomu” w poprzednim roku nie doświadczyliśmy. W 2020 roku w Toruniu na świat przyszło 3059 maluchów. W ubiegłym roku było już o wiele mniej.

- W 2021 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Toruniu zarejestrowano 2618 urodzeń – mówi Iwona Praźniewska, zastępca kierownika USC w Toruniu.

W ubiegłym roku liczba zgonów w Toruniu przekroczyła więc liczbę urodzeń, co oznacza ujemny przyrost naturalny.
Na to, że będzie nas więcej, nie mamy co liczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska