Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imponująca oferta ogólniaków. Kandydaci sugerują się opiniami

Justyna Wojciechowska-Narloch
Klasa mundurowa VI Liceum Ogólnokształcącego podczas wizyty na toruńskim poligonie
Klasa mundurowa VI Liceum Ogólnokształcącego podczas wizyty na toruńskim poligonie Adam Zakrzewski
Pożarniczy, policyjny i bezpieczeństwa wewnętrznego - m.in. takie profile szykują się w liceach. Te najlepsze stawiają na klasykę - przygotowanie do studiów technicznych, medycznych i humanistycznych.

Przegląd oferty edukacyjnej toruńskich liceów ogólnokształcących napawa optymizmem. Widać, że szkoły próbują poskromić nękający je niż demograficzny i zachęcić do nauki jak największą liczbę kandydatów. W oczy rzuca się też duża kreatywność kadry pedagogicznej, która stara się dopasować ofertę do potrzeb i zainteresowań przyszłych uczniów.
[break]
II LO na Skarpie ma w planach utworzenie trzech oddziałów, z czego dwa będą mundurowe. Zaplanowano klasę policyjną z elementami prawa i kryminalistyki oraz klasę pożarniczą ze szkoleniem strzeleckim i kursem pierwszej pomocy. Będzie też oddział wokalno-taneczny.
Toruńskim prekursorem klas mundurowych z musztrą i elementami kartografii było jednak VI LO z ul. Wojska Polskiego. Profil ten od lat cieszy się dużą popularnością, a od września szkoła chce uruchomić aż dwa takie oddziały. „Szóstka” zaplanowała też klasę logistyczną, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz opiekuńczo-wychowawczą.
W III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Raszei szukają kandydatów do klas o profilu humanistyka w biznesie, artystycznym, językowo-medialnym, biologiczno-medycznym i bezpieczeństwa wewnętrznego. Jednak zdaniem Andrzeja Więckowskiego, dyrektora III LO, dobra oferta to tylko część sukcesu.

- Robiliśmy badania wśród naszych uczniów i pytaliśmy ich, czemu wybrali „trójkę”. W większości odpowiedzi zaważyła dobra atmosfera w szkole oraz oferta przedmiotów rozszerzonych - tłumaczy dyrektor. - W tej chwili właśnie to wyróżnia nas spośród innych liceów. Dajemy młodzieży realną szansę na rozwijanie swoich zainteresowań. W lutym nasi pierwszoklasiści składali deklaracje co do przedmiotów rozszerzonych, których chcą się uczyć. Poza jednym wyjątkiem spełniliśmy oczekiwania
wszystkich.
Klasy o profilu zdrowie i uroda, artystyczną, pedagogiczną i geograficzną z hiszpańskim chcą utworzyć w IX Liceum Ogólnokształcącym na Rubinkowie.
- Oferta jest ważna, ale nie decydująca. Dla kandydatów kluczowa jest opinia o szkole, która funkcjonuje w środowisku. Jeśli dobrze mówi się o atmosferze, nauczycielach i uczniach, to już duży sukces - twierdzi Roman Szefler, dyrektor „dziewiątki”. - Na tę dobrą opinię pracuje się latami, a potem trzeba się starać, by ją utrzymać.
Sami gimnazjaliści twierdzą, że najważniejsi dla nich są ludzie, którzy chodzą do danego ogólniaka.
- Jak są fajni, ciekawi i oryginalni, to i naukę się lepiej znosi - mówi Aleksandra Machajewska, trzecioklasistka z gimnazjum. - Ja wybieram się do I LO. Chodzi tam moja kuzynka i jest bardzo zadowolona. Denerwuję się tylko, czy się dostanę, bo konkurencja do tej szkoły jest duża.
Co ciekawe, dla kandydatów mało ważne są wyniki matur, które osiągają absolwenci danego liceum. Te informacje mają wartość głównie dla ich rodziców.

Warto wiedzieć
Toruńskie ogólniaki w liczbach:

- W Toruniu działa obecnie 12 publicznych liceów ogólnokształcących.
- Nabór na nowy rok szkolny prowadzić będzie 11 z nich (bez wygaszanego XII LO).
- Klasy pierwsze w liceach muszą liczyć min. 34 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska