Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instrument jak majestatyczny gmach

Anna Krzesińska, mkr
Koncerty w wykonaniu światowej klasy artystów to propozycja tegorocznego, już 26. Świętojańskiego Festiwalu Organowego. Festiwal właśnie mija półmetek.

Koncerty w wykonaniu światowej klasy artystów to propozycja tegorocznego, już 26. Świętojańskiego Festiwalu Organowego. Festiwal właśnie mija półmetek.

<!** Image 2 align=right alt="Image 172888" sub="Fot. Grzegorz Olkowski">Usłyszymy nie tylko nieśmiertelne utwory wielkiego Jana Sebastiana Bacha i kompozytorów z jego epoki, ale i dzieła późniejsze, w tym powstałe w ostatnich latach. Jeden z wykonawców zagra swoją kompozycję, zabrzmi też utwór młodego bydgoskiego twórcy Marcina Gumieli.

Zacznij od Bacha

Już w tę niedzielę, 5 czerwca, o godzinie 18.45 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej zagra Jakub Kwintal, artysta urodzony w 1981 roku. W latach 2000-2008 pełnił funkcję organisty w kościołach w Radomiu i Bydgoszczy. Grał także w kilku zespołach muzyki dawnej i założył kwartet wokalny. Obecnie jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego i w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, gdzie uczy m.in. gry na organach, kameralistyki i improwizacji. W jego wykonaniu usłyszymy utwory z różnych epok - od dzieł Bacha po muzykę tworzoną dzisiaj.

Kompozytor i wykonawca

Tydzień później wystąpi Bogusław Grabowski, absolwent klasy organów słynnego Joachima Grubicha, główny organista Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Funkcję tę pełni od 1985 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie jest profesorem i m.in. prowadzi klasę organów. Koncertuje w Polsce oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, Rosji oraz na Ukrainie, Białorusi i Łotwie. Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie.

<!** reklama>Bogusław Grabowski jest też kompozytorem, pisze utwory szczególnie na głosy solowe, chór i organy oraz na orkiestrę symfoniczną. Skomponował m.in. „Pieśń symfoniczną - Ave Maria” na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, której prawykonanie odbyło się w Bazylice Mariackiej 15 sierpnia 1997 r. podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia Gdańska. Ma w dorobku też muzykę filmową i teatralną.

Toruński koncert zaplanowano na 12 czerwca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o godzinie 19. Bogusław Grabowski zagra m.in. swoje „Improwizacje”.

Od organów do fisharmonii

W niedzielę, 19 czerwca, odbędą się aż dwa koncerty. W bazylice pw. św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim o godz. 19 wystąpi Marcin Armański ze Świdnicy, 28-letni absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nagradzany za wykonawstwo i za kompozycje, gra nie tylko na organach, ale i na klawesynie oraz fisharmonii. Na recital artysty złoży się muzyka Jana Sebastiana Bacha oraz XIX-wieczna - Cesara Francka i Louisa Lefébure-Wély’ego.

Zaś w Toruniu tego dnia wystąpi Josef Hofer z Austrii. Koncert zaplanowano w kościele św. Ducha przy Rynku Staromiejskim na godzinę 17.45.

Muzyka i chemia

Na zakończenie festiwalu zagra Waldemar Gawiejnowicz. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz... chemii na UAM. Pracuje jako organista w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu. W Akademii Muzycznej w Poznaniu prowadzi zajęcia z gry organowej i liturgicznej oraz organoznawstwa. Koncert odbędzie się 26 czerwca w bazylice katedralnej o godz. 19.

Z przeszłością i przyszłością

Koncertowy półmetek prawie za nami, ale warto przypomnieć historię tego niezwykłego festiwalu. Impreza swój obecny kształt zawdzięcza dyrektorom artystycznym. Twórcą festiwalu i pierwszym dyrektorem artystycznym do 1995 roku był Marian Dorawa. W latach 1996-2001 funkcję tę pełnił prof. Roman Grucza. Od 2002 roku dyrektorem jest ks. dr Mariusz Klimek.

Pierwszy Świętojański Festiwal Organowy (Świętojański Festiwal Muzyki Organowej) odbył się w 1985 roku po zakończeniu renowacji zabytkowych organów barokowych z 1688 r. Podczas pierwszych edycji festiwalu grano jedynie na małych organach barokowych - muzykę dawną. W roku 1991 wyremontowano główny instrument katedry autorstwa Maksa Terleckiego z 1878 roku. To przyczyniło się do poszerzenia możliwości Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej.

W 2003 roku postanowiono wyjść z festiwalem poza mury bazyliki. W kolejnych latach melomani usłyszeli instrumenty z różnych miejskich kościołów. Festiwal dotarł też do Chełmna, Grudziądza i Nowego Miasta Lubawskiego. Stał się imprezą międzynarodową. Oprócz polskich wykonawców, występują organiści z Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska